Facebook oversvømmes af falske profiler

Vær varsom når du accepterer venneanmodninger på Facebook. For tiden får tusindvis af brugere anmodninger fra personer, der egentlig er kendte venner. Men profilerne er falske – fotoet er på frækkeste vis stjålet fra en af vennens profiler, og navnet er kopieret. Læs her, hvordan du undgår at ryge i fælden.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Hvad handler det om? De hackede profiler benyttes til at linke deres venner på fotos af briller, som gør opmærksom på angivelige specialtilbud. Bagved gemmer der sig så et link til onlineshops, som ved første blik fremstår professionelle, men i virkeligheden er phishing-sider. For tiden lokkes der især med billige Ray-Ban-briller.

Sådan kan du kende de falske tilbud

At købe briller på internettet i stedet for at købe dem hos forhandleren på hjørnet, bliver mere og mere til en trend, siger Phil Thomas, synsspecialist hos online-optikeren Edel-Optics. Man bør dog være opmærksom på nogle ting, for at man ikke lander på sådanne phishing-sider.

Prisen må ikke være for lav. “En Ray-Ban fås aldrig for under 50 euro, det ville medføre tab hos sælgeren“, konstaterer Thomas. Falske sider har derudover ofte ikke nogen ordentlig kolofon, og teksterne indeholder et hav af stavefejl og grammatiske fejl.

Derudover bør brillerne i butikken altid være udstyret med et model- og farvenummer samt angivelse af størrelsen. Modelnummeret starter med RB, hvorefter der kommer fire tal. Farvenummeret er noget mere kompliceret. Det kan bestå af en kombination af tal og bogstaver, der består af op til seks tegn. “Hvis man ikke er sikker, kan man også sammenligne med Ray-Ban's officielle homepage“, siger Edel-Optics-eksperten.

Potentielle købere bør også blive mistænksomme, hvis der kun tilbydes et begrænset antal modeller, idet Ray-Ban´s sortiment består af mere end 100 forskellige modeller. Det er ligeledes mistænksomt, hvis det kun er forudbetaling, der er angivet som betalingsform. Generelt bør der i en onlineshop mindst tilbydes fire til fem betalingsformer.

På de falske sider er det ofte sådan, at man først skal registrere sig på en portal, for at få rabatten. Seriøse forhandlere spørger først efter adresser eller registreringer ved købet.

Hos online-forhandleren Edel-Optics hører Ray-Ban også til blandt de mest solgte mærker. “Alle kender dem og alle har dem, både de kendte og de helt almindelige borgere. Det er sikkert en af grundene til, at lige netop Ray-Ban-briller så ofte bliver forfalskede“, siger Thomas.

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

SOS International

Azure System Specialist – Team Lead

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Managing Architect

Københavnsområdet

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

Kirsten Skriver

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job