Facebook oversvømmes af falske profiler

Vær varsom når du accepterer venneanmodninger på Facebook. For tiden får tusindvis af brugere anmodninger fra personer, der egentlig er kendte venner. Men profilerne er falske – fotoet er på frækkeste vis stjålet fra en af vennens profiler, og navnet er kopieret. Læs her, hvordan du undgår at ryge i fælden.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Hvad handler det om? De hackede profiler benyttes til at linke deres venner på fotos af briller, som gør opmærksom på angivelige specialtilbud. Bagved gemmer der sig så et link til onlineshops, som ved første blik fremstår professionelle, men i virkeligheden er phishing-sider. For tiden lokkes der især med billige Ray-Ban-briller.

Sådan kan du kende de falske tilbud

At købe briller på internettet i stedet for at købe dem hos forhandleren på hjørnet, bliver mere og mere til en trend, siger Phil Thomas, synsspecialist hos online-optikeren Edel-Optics. Man bør dog være opmærksom på nogle ting, for at man ikke lander på sådanne phishing-sider.

Prisen må ikke være for lav. “En Ray-Ban fås aldrig for under 50 euro, det ville medføre tab hos sælgeren“, konstaterer Thomas. Falske sider har derudover ofte ikke nogen ordentlig kolofon, og teksterne indeholder et hav af stavefejl og grammatiske fejl.

Derudover bør brillerne i butikken altid være udstyret med et model- og farvenummer samt angivelse af størrelsen. Modelnummeret starter med RB, hvorefter der kommer fire tal. Farvenummeret er noget mere kompliceret. Det kan bestå af en kombination af tal og bogstaver, der består af op til seks tegn. “Hvis man ikke er sikker, kan man også sammenligne med Ray-Ban's officielle homepage“, siger Edel-Optics-eksperten.

Potentielle købere bør også blive mistænksomme, hvis der kun tilbydes et begrænset antal modeller, idet Ray-Ban´s sortiment består af mere end 100 forskellige modeller. Det er ligeledes mistænksomt, hvis det kun er forudbetaling, der er angivet som betalingsform. Generelt bør der i en onlineshop mindst tilbydes fire til fem betalingsformer.

På de falske sider er det ofte sådan, at man først skal registrere sig på en portal, for at få rabatten. Seriøse forhandlere spørger først efter adresser eller registreringer ved købet.

Hos online-forhandleren Edel-Optics hører Ray-Ban også til blandt de mest solgte mærker. “Alle kender dem og alle har dem, både de kendte og de helt almindelige borgere. Det er sikkert en af grundene til, at lige netop Ray-Ban-briller så ofte bliver forfalskede“, siger Thomas.

Læses lige nu

    Annonce

    Metroselskabet I/S

    Senior IT Help Desk Specialist

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

    Københavnsområdet

    Rambøll Management Consulting

    Senior Software Engineer

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S