Facebook oversvømmes af falske profiler

Vær varsom når du accepterer venneanmodninger på Facebook. For tiden får tusindvis af brugere anmodninger fra personer, der egentlig er kendte venner. Men profilerne er falske – fotoet er på frækkeste vis stjålet fra en af vennens profiler, og navnet er kopieret. Læs her, hvordan du undgår at ryge i fælden.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Hvad handler det om? De hackede profiler benyttes til at linke deres venner på fotos af briller, som gør opmærksom på angivelige specialtilbud. Bagved gemmer der sig så et link til onlineshops, som ved første blik fremstår professionelle, men i virkeligheden er phishing-sider. For tiden lokkes der især med billige Ray-Ban-briller.

Sådan kan du kende de falske tilbud

At købe briller på internettet i stedet for at købe dem hos forhandleren på hjørnet, bliver mere og mere til en trend, siger Phil Thomas, synsspecialist hos online-optikeren Edel-Optics. Man bør dog være opmærksom på nogle ting, for at man ikke lander på sådanne phishing-sider.

Prisen må ikke være for lav. “En Ray-Ban fås aldrig for under 50 euro, det ville medføre tab hos sælgeren“, konstaterer Thomas. Falske sider har derudover ofte ikke nogen ordentlig kolofon, og teksterne indeholder et hav af stavefejl og grammatiske fejl.

Derudover bør brillerne i butikken altid være udstyret med et model- og farvenummer samt angivelse af størrelsen. Modelnummeret starter med RB, hvorefter der kommer fire tal. Farvenummeret er noget mere kompliceret. Det kan bestå af en kombination af tal og bogstaver, der består af op til seks tegn. “Hvis man ikke er sikker, kan man også sammenligne med Ray-Ban's officielle homepage“, siger Edel-Optics-eksperten.

Potentielle købere bør også blive mistænksomme, hvis der kun tilbydes et begrænset antal modeller, idet Ray-Ban´s sortiment består af mere end 100 forskellige modeller. Det er ligeledes mistænksomt, hvis det kun er forudbetaling, der er angivet som betalingsform. Generelt bør der i en onlineshop mindst tilbydes fire til fem betalingsformer.

På de falske sider er det ofte sådan, at man først skal registrere sig på en portal, for at få rabatten. Seriøse forhandlere spørger først efter adresser eller registreringer ved købet.

Hos online-forhandleren Edel-Optics hører Ray-Ban også til blandt de mest solgte mærker. “Alle kender dem og alle har dem, både de kendte og de helt almindelige borgere. Det er sikkert en af grundene til, at lige netop Ray-Ban-briller så ofte bliver forfalskede“, siger Thomas.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18. & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune