Facebook oversvømmes af falske profiler

Vær varsom når du accepterer venneanmodninger på Facebook. For tiden får tusindvis af brugere anmodninger fra personer, der egentlig er kendte venner. Men profilerne er falske – fotoet er på frækkeste vis stjålet fra en af vennens profiler, og navnet er kopieret. Læs her, hvordan du undgår at ryge i fælden.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Hvad handler det om? De hackede profiler benyttes til at linke deres venner på fotos af briller, som gør opmærksom på angivelige specialtilbud. Bagved gemmer der sig så et link til onlineshops, som ved første blik fremstår professionelle, men i virkeligheden er phishing-sider. For tiden lokkes der især med billige Ray-Ban-briller.

Sådan kan du kende de falske tilbud

At købe briller på internettet i stedet for at købe dem hos forhandleren på hjørnet, bliver mere og mere til en trend, siger Phil Thomas, synsspecialist hos online-optikeren Edel-Optics. Man bør dog være opmærksom på nogle ting, for at man ikke lander på sådanne phishing-sider.

Prisen må ikke være for lav. “En Ray-Ban fås aldrig for under 50 euro, det ville medføre tab hos sælgeren“, konstaterer Thomas. Falske sider har derudover ofte ikke nogen ordentlig kolofon, og teksterne indeholder et hav af stavefejl og grammatiske fejl.

Derudover bør brillerne i butikken altid være udstyret med et model- og farvenummer samt angivelse af størrelsen. Modelnummeret starter med RB, hvorefter der kommer fire tal. Farvenummeret er noget mere kompliceret. Det kan bestå af en kombination af tal og bogstaver, der består af op til seks tegn. “Hvis man ikke er sikker, kan man også sammenligne med Ray-Ban's officielle homepage“, siger Edel-Optics-eksperten.

Potentielle købere bør også blive mistænksomme, hvis der kun tilbydes et begrænset antal modeller, idet Ray-Ban´s sortiment består af mere end 100 forskellige modeller. Det er ligeledes mistænksomt, hvis det kun er forudbetaling, der er angivet som betalingsform. Generelt bør der i en onlineshop mindst tilbydes fire til fem betalingsformer.

På de falske sider er det ofte sådan, at man først skal registrere sig på en portal, for at få rabatten. Seriøse forhandlere spørger først efter adresser eller registreringer ved købet.

Hos online-forhandleren Edel-Optics hører Ray-Ban også til blandt de mest solgte mærker. “Alle kender dem og alle har dem, både de kendte og de helt almindelige borgere. Det er sikkert en af grundene til, at lige netop Ray-Ban-briller så ofte bliver forfalskede“, siger Thomas.

Annonceindlæg fra DE-CIX

Enhver strategi for applikationsmodernisering bør tage netværket med fra start

Modernisering af ældre on-premise-applikationer til cloud-løsninger er en topprioritet for virksomheder globalt.

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

Ivan Nielsen

Connexa A/S