Vi er smartphone-narkomaner

Danskerne tjekker deres mobil 170 millioner gange om dagen.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Mette Eklund Andersen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

De fleste af os føler os med garanti truffet af overskriften, og det er ikke så mærkeligt. Ifølge en undersøgelse lavet af Deloitte, tjekker den gennemsnitlige dansker sin telefon 2,5 gange i timen, og på tværs af hele Danmark svarer det til 170 millioner gange om dagen.

Det er næppe nogen overraskelse, at de er de unge, der bruger mest tid med næsen begravet i telefonen. Medieekspert i Deloitte Frederik Behnk fortæller nemlig i forbindelse med undersøgelsen, at 17 % af unge mellem 18 og 29 siger, at de tjekker deres mobil mindst 10 gange i timen. Frederik fortæller videre:

”Det er klart, at skal man både tjekke sms’er, svare på Snapchats og holde øje med kommentarer og likes på de sociale medier, så kan man hurtigt få ret travlt. Derfor er det heller ikke mærkeligt, at nogle folkeskoler simpelthen samler telefonerne ind om morgenen, så de unge kan koncentrere sig om undervisningen.”

De ældre over 60 år kan dog også være med, og her sige hele 25 % af denne gruppe, at de tjekker deres smartphone mindst en gang i timen.

Derudover bliver mobilen også brugt af 56 % af danskerne til at se tv og streame video, 60 % handler på nettet og 65 % af os hører musik eller radio.

 

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Platform X 2027: AI, skalering og vækst

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    22. april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S