Vi er smartphone-narkomaner

Danskerne tjekker deres mobil 170 millioner gange om dagen.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Mette Eklund Andersen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

De fleste af os føler os med garanti truffet af overskriften, og det er ikke så mærkeligt. Ifølge en undersøgelse lavet af Deloitte, tjekker den gennemsnitlige dansker sin telefon 2,5 gange i timen, og på tværs af hele Danmark svarer det til 170 millioner gange om dagen.

Det er næppe nogen overraskelse, at de er de unge, der bruger mest tid med næsen begravet i telefonen. Medieekspert i Deloitte Frederik Behnk fortæller nemlig i forbindelse med undersøgelsen, at 17 % af unge mellem 18 og 29 siger, at de tjekker deres mobil mindst 10 gange i timen. Frederik fortæller videre:

”Det er klart, at skal man både tjekke sms’er, svare på Snapchats og holde øje med kommentarer og likes på de sociale medier, så kan man hurtigt få ret travlt. Derfor er det heller ikke mærkeligt, at nogle folkeskoler simpelthen samler telefonerne ind om morgenen, så de unge kan koncentrere sig om undervisningen.”

De ældre over 60 år kan dog også være med, og her sige hele 25 % af denne gruppe, at de tjekker deres smartphone mindst en gang i timen.

Derudover bliver mobilen også brugt af 56 % af danskerne til at se tv og streame video, 60 % handler på nettet og 65 % af os hører musik eller radio.

 

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Kingston Technology

    Styrket dataresiliens med hybrid og suveræn cloudlagring

    Cloudcomputing er i dag en central del af virksomheders IT, men mange organisationer er stadig stærkt afhængige af én enkelt cloududbyder.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job