Vi er smartphone-narkomaner

Danskerne tjekker deres mobil 170 millioner gange om dagen.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Mette Eklund Andersen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

De fleste af os føler os med garanti truffet af overskriften, og det er ikke så mærkeligt. Ifølge en undersøgelse lavet af Deloitte, tjekker den gennemsnitlige dansker sin telefon 2,5 gange i timen, og på tværs af hele Danmark svarer det til 170 millioner gange om dagen.

Det er næppe nogen overraskelse, at de er de unge, der bruger mest tid med næsen begravet i telefonen. Medieekspert i Deloitte Frederik Behnk fortæller nemlig i forbindelse med undersøgelsen, at 17 % af unge mellem 18 og 29 siger, at de tjekker deres mobil mindst 10 gange i timen. Frederik fortæller videre:

”Det er klart, at skal man både tjekke sms’er, svare på Snapchats og holde øje med kommentarer og likes på de sociale medier, så kan man hurtigt få ret travlt. Derfor er det heller ikke mærkeligt, at nogle folkeskoler simpelthen samler telefonerne ind om morgenen, så de unge kan koncentrere sig om undervisningen.”

De ældre over 60 år kan dog også være med, og her sige hele 25 % af denne gruppe, at de tjekker deres smartphone mindst en gang i timen.

Derudover bliver mobilen også brugt af 56 % af danskerne til at se tv og streame video, 60 % handler på nettet og 65 % af os hører musik eller radio.

 

Læses lige nu

    Danoffice IT

    Netværksarkitekt med kundeflair

    Københavnsområdet

    PlanBørnefonden

    Digital Solutions Architect

    Københavnsområdet

    Formpipe Software A/S

    Junior Applikations-konsulent

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos