Vi er smartphone-narkomaner

Danskerne tjekker deres mobil 170 millioner gange om dagen.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Mette Eklund Andersen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

De fleste af os føler os med garanti truffet af overskriften, og det er ikke så mærkeligt. Ifølge en undersøgelse lavet af Deloitte, tjekker den gennemsnitlige dansker sin telefon 2,5 gange i timen, og på tværs af hele Danmark svarer det til 170 millioner gange om dagen.

Det er næppe nogen overraskelse, at de er de unge, der bruger mest tid med næsen begravet i telefonen. Medieekspert i Deloitte Frederik Behnk fortæller nemlig i forbindelse med undersøgelsen, at 17 % af unge mellem 18 og 29 siger, at de tjekker deres mobil mindst 10 gange i timen. Frederik fortæller videre:

”Det er klart, at skal man både tjekke sms’er, svare på Snapchats og holde øje med kommentarer og likes på de sociale medier, så kan man hurtigt få ret travlt. Derfor er det heller ikke mærkeligt, at nogle folkeskoler simpelthen samler telefonerne ind om morgenen, så de unge kan koncentrere sig om undervisningen.”

De ældre over 60 år kan dog også være med, og her sige hele 25 % af denne gruppe, at de tjekker deres smartphone mindst en gang i timen.

Derudover bliver mobilen også brugt af 56 % af danskerne til at se tv og streame video, 60 % handler på nettet og 65 % af os hører musik eller radio.

 

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Summit 2027 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    25. maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S