Verdens første hjemmeside fejrer sølvbryllup

6. august 1991 offentliggjorde Tim Berners-Lee, opfinderen af World Wide Web, en kort beskrivelse af sit nye spændende projekt – og dermed var den første offentlige hjemmeside født.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Og det må siges at ”dillen” slog an. I 1992 var der således ti hjemmesider, i 1997 rundede vi 1 mio. hjemmesider, og i marts 2016 var der over 1 mia. aktive hjemmesider på internettet.

”Udviklingen i hjemmesider har betydet, at flere har fået adgang til mere information – og i gigantiske mængder. Det er et klasseeksempel på en teknologitrend, som har udviklet sig eksponentielt, og som har været en såkaldt ”game changer,” siger Birgitte Hass, adm. direktør i IT-Branchen.

Og det er næppe den sidste af slagsen. Blot med den forskel, at nutidens nye teknologier ikke vil bruge over 20 år på at nå ud til mia. af mennesker. Det vil ske på ganske få år – måske blot måneder.

”Fremtidens teknologier vil erstatte hinanden i et langt højere tempo, end vi så for bare ganske få år siden. Derfor kan hjemmesidens sølvbryllup meget vel være et af de sidste it-sølvbryllupper, vi kommer til at fejre,” udtaler Birgitte Hass.

I dag er der over 1.062.376.000 hjemmesider online.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos