Verdens første hjemmeside fejrer sølvbryllup

6. august 1991 offentliggjorde Tim Berners-Lee, opfinderen af World Wide Web, en kort beskrivelse af sit nye spændende projekt – og dermed var den første offentlige hjemmeside født.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Og det må siges at ”dillen” slog an. I 1992 var der således ti hjemmesider, i 1997 rundede vi 1 mio. hjemmesider, og i marts 2016 var der over 1 mia. aktive hjemmesider på internettet.

”Udviklingen i hjemmesider har betydet, at flere har fået adgang til mere information – og i gigantiske mængder. Det er et klasseeksempel på en teknologitrend, som har udviklet sig eksponentielt, og som har været en såkaldt ”game changer,” siger Birgitte Hass, adm. direktør i IT-Branchen.

Og det er næppe den sidste af slagsen. Blot med den forskel, at nutidens nye teknologier ikke vil bruge over 20 år på at nå ud til mia. af mennesker. Det vil ske på ganske få år – måske blot måneder.

”Fremtidens teknologier vil erstatte hinanden i et langt højere tempo, end vi så for bare ganske få år siden. Derfor kan hjemmesidens sølvbryllup meget vel være et af de sidste it-sølvbryllupper, vi kommer til at fejre,” udtaler Birgitte Hass.

I dag er der over 1.062.376.000 hjemmesider online.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI-agenterne kommer vrimlende

    Virksomheder er på vej fra store sprogmodeller, der svarer på spørgsmål, til AI-agenter, der kan udføre opgaver på egen hånd. Det gør teknologien mere nyttig – og langt mere risikabel.

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS