Verdens første hjemmeside fejrer sølvbryllup

6. august 1991 offentliggjorde Tim Berners-Lee, opfinderen af World Wide Web, en kort beskrivelse af sit nye spændende projekt – og dermed var den første offentlige hjemmeside født.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Og det må siges at ”dillen” slog an. I 1992 var der således ti hjemmesider, i 1997 rundede vi 1 mio. hjemmesider, og i marts 2016 var der over 1 mia. aktive hjemmesider på internettet.

”Udviklingen i hjemmesider har betydet, at flere har fået adgang til mere information – og i gigantiske mængder. Det er et klasseeksempel på en teknologitrend, som har udviklet sig eksponentielt, og som har været en såkaldt ”game changer,” siger Birgitte Hass, adm. direktør i IT-Branchen.

Og det er næppe den sidste af slagsen. Blot med den forskel, at nutidens nye teknologier ikke vil bruge over 20 år på at nå ud til mia. af mennesker. Det vil ske på ganske få år – måske blot måneder.

”Fremtidens teknologier vil erstatte hinanden i et langt højere tempo, end vi så for bare ganske få år siden. Derfor kan hjemmesidens sølvbryllup meget vel være et af de sidste it-sølvbryllupper, vi kommer til at fejre,” udtaler Birgitte Hass.

I dag er der over 1.062.376.000 hjemmesider online.

Annonce

Annonceindlæg fra Deloitte

Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

Navnenyt fra it-Danmark

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S