Test: Billig genvej til smarte features

Med Synology DS116 får du meget for pengene – ikke mindst en masse gode funktioner.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Synology er blandt de helt store på NAS-markedet, og den lille prisoverkommelige DS116 er et perfekt kompromis, hvis du ønsker mange af de funktioner, som en god NAS tilbyder uden at skulle betale toppris.

For under 1600 kroner (plus disk) får du stort set alle de features, som du også finder i større modeller. Der er kun plads til én disk, som du selv monterer, og processoren er ikke så kvik som i for eksempel QNAP’s og Netgears testdeltagere. Du får heller ikke HDMI-udgang. Men du får adgang til en lang række programmer og apps, som kan omtrent det samme som de to førnævnte. Du kan også streame til dit smart-tv – så skal du blot gøre det via en computer. Det kræver lidt opsætning, men Synology har en god brugervejledning, der hjælper dig på vej.

DS116 har naturligvis sine begrænsninger, men den giver rigtig god valuta for pengene.

Mere om samme emne

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Nordjylland

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

Netcompany A/S

DevOps Engineer

Københavnsområdet

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

Søren Vindfelt Røn

Norriq Danmark A/S