Test: Her følger disken med

WD My Cloud 3TB er oplagt, hvis du har brug for en enkel netværksharddisk med masser af plads.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Denne WD er en mere traditionel netværksharddisk end testkonkurrenterne, og den har ikke helt samme mængde funktioner. Til gengæld er den supernem at sætte op, du skal ikke tænke på at købe en separat disk. Der følger en kæmpe 3 TB-disk med.

Du opdeler disken i grupper efter det behov hvert familie-medlem har. Som de fleste øvrige NAS’er på markedet kan du også tilgå den, selvom du ikke har adgang til hjemmets Wi-Fi-net. I teorien kan du få adgang til dine filer hvor som helst på kloden, blot du har adgang til netværk og både NAS og router er tændt derhjemme. Desuden er det nemt at tilgå alt indholdet, selvom du benytter smartphone og/eller tablet. Du skal blot installere en app.

Der er medfølger også en lille programpakke med brugbar funktionalitet, men som udgangspunkt er her tale om en standard-NAS med få funktioner, og her klarer den sig godt. Ikke mindst prisen inklusive disk er meget attraktiv. Det, sammenholdt med at WD erfaringsmæssigt leverer meget høj og stabil kvalitet, betyder, at WD My Cloud er et særdeles godt køb.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)