Smukfest-gæster brugte mobilen som aldrig før

Der blev streamet film og musik og uploadet uendelige mængder data til de sociale medier under dette års Smukfest. Teleselskabet 3’s kunder har slået sidste års rekord i dataforbrug på festivalen og brugte tilsammen, hvad der svarer til uafbrudt HD-streaming af Netflix i 237 døgn.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

3's netværk har været udsat for rekordhøj aktivitet til dette års Smukfest, der løb af stablen i Skanderborgs bøgeskov i sidste u ge. Siden festivalens start er der gået hele 12,8 TB data gennem 3’s netværk. Det svarer til uafbrudt HD-streaming af Netflix i 237 døgn og er dermed 78 % højere end sidste års rekord.

Solidt netværk helt ude i skoven
3 forventede en massiv stigning i dataforbruget på Smukfest og havde derfor oprustet netværket på festivalen med syv mobile master, hvoraf fire bestod af antenneanlæg, som var sat op i bøgeskovens træer for at være så tæt på brugerne som muligt.

Hos 3 er man godt tilfreds med den leverede dækning og kapacitet på festivalen og ser dette som en del af forklaringen på årets rekordforbrug.

”Lige præcis Smukfest er en dækningsmæssig udfordring, som vi tager op hvert år. Festivalen foregår nemlig i et skovområde, hvor der under normale omstændigheder hverken befinder sig så mange mennesker eller afholdes så store koncerter. Og resultatet taler for sig selv, når man ser på det utroligt høje dataforbrug på festivalen,” siger Stefan Ring Støhrmann, der er ansvarlig for 3’s netværksopsætning på Smukfest.

Fakta
• Der blev brugt 12,8 TB data på hele festivalen, hvilket svarer til ca. 78 % mere datatrafik i forhold til SF2015. Der blev sendt og modtaget 7,2 TB data på hele SF2015.
• Tallene fra dette års Smukfest er målt fra lørdag d. 30. juli til mandag d. 8. august.
• Ca. 75 % af datavolumen er 4G-trafik.
• Mellem kl. 12:00 og 13:00 fredag d. 5. blev der sendt og modtaget 128,2 GB data. Dette er rekorden for en time på dette års Smukfest og svarer til HD-streaming af Netflix i hele 2 døgn.
• Top 3-mobiler svarende til 42 % af 3’s kunders mobiler på Smukfest:
1. iPhone 6
2. iPhone 5S
3. iPhone 6S

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra DE-CIX

    Enhver strategi for applikationsmodernisering bør tage netværket med fra start

    Modernisering af ældre on-premise-applikationer til cloud-løsninger er en topprioritet for virksomheder globalt.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

    Claes Frederiksen

    Forte Advice

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS