Smukfest-gæster brugte mobilen som aldrig før

Der blev streamet film og musik og uploadet uendelige mængder data til de sociale medier under dette års Smukfest. Teleselskabet 3’s kunder har slået sidste års rekord i dataforbrug på festivalen og brugte tilsammen, hvad der svarer til uafbrudt HD-streaming af Netflix i 237 døgn.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

3's netværk har været udsat for rekordhøj aktivitet til dette års Smukfest, der løb af stablen i Skanderborgs bøgeskov i sidste u ge. Siden festivalens start er der gået hele 12,8 TB data gennem 3’s netværk. Det svarer til uafbrudt HD-streaming af Netflix i 237 døgn og er dermed 78 % højere end sidste års rekord.

Solidt netværk helt ude i skoven
3 forventede en massiv stigning i dataforbruget på Smukfest og havde derfor oprustet netværket på festivalen med syv mobile master, hvoraf fire bestod af antenneanlæg, som var sat op i bøgeskovens træer for at være så tæt på brugerne som muligt.

Hos 3 er man godt tilfreds med den leverede dækning og kapacitet på festivalen og ser dette som en del af forklaringen på årets rekordforbrug.

”Lige præcis Smukfest er en dækningsmæssig udfordring, som vi tager op hvert år. Festivalen foregår nemlig i et skovområde, hvor der under normale omstændigheder hverken befinder sig så mange mennesker eller afholdes så store koncerter. Og resultatet taler for sig selv, når man ser på det utroligt høje dataforbrug på festivalen,” siger Stefan Ring Støhrmann, der er ansvarlig for 3’s netværksopsætning på Smukfest.

Fakta
• Der blev brugt 12,8 TB data på hele festivalen, hvilket svarer til ca. 78 % mere datatrafik i forhold til SF2015. Der blev sendt og modtaget 7,2 TB data på hele SF2015.
• Tallene fra dette års Smukfest er målt fra lørdag d. 30. juli til mandag d. 8. august.
• Ca. 75 % af datavolumen er 4G-trafik.
• Mellem kl. 12:00 og 13:00 fredag d. 5. blev der sendt og modtaget 128,2 GB data. Dette er rekorden for en time på dette års Smukfest og svarer til HD-streaming af Netflix i hele 2 døgn.
• Top 3-mobiler svarende til 42 % af 3’s kunders mobiler på Smukfest:
1. iPhone 6
2. iPhone 5S
3. iPhone 6S

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job