Gaming-højttalere med indbygget lydkort

De nye Sound BlasterX Kratos-højttalere fra Creative har indbygget lydkort og kraftfuld bas.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

 

Creatives Sound BlasterX-serie udvides nu med to gaming-højttalere.

Sound BlasterX Kratos S5 er bygget med trækabinet, som skal sikre naturtro og fyldig lyd, og der kan afspilles i en kvalitet på op til 24-bit/ 96kHZ. 

Udgangseffekten er hele 120 watt og der er to 4” satellithøjttalere, der kan producere både klare høje toner og detaljerede mellemtoner. Højttalersystemet kommer med en 6,5” nedadvendende subwoofer, som pumper en dyb og dynamisk bas ud. 

Kratos S5 leverer 7.1-kanals surround sound og er udstyret med Auroras reaktive lyssystem. Der er desuden indbygget Sound Blaster USB-lydkort.

Sound BlasterX Kratos S5 understøtter forskellige tilkoblingsmuligheder og features:
· USB 2.0 tilslutning til 24-bit/96 kHz HD tabsfri lydafspilning fra PC og MAC
· RCA-stereokabel og analog tilslutning (3.5 mm) til lydafspilning i højeste kvalitet fra spillekonsoller og mobile enheder

Slagkraftig lillebror

Sammen med Kratos S5 lancerer Creative også Sound BlasterX Kratos S3. Kratos S3 er lillebroren til S5, men med et output på op til 92 watt - det højeste i dens klasse – lover Kratos S3 også lydkvalitet i topklasse.

Sound BlasterX Kratos S3 kommer med følgende features:
· To satellithøjtalere med 2,75” lyddrivere samt en subwoofer med 5,25” nedadvendende baselement
· Analog tilslutning (3.5 mm) til lydafspilning i højeste kvalitet fra PC, spillekonsoller og mobile enheder
· Kontrolknap til justering af lydniveau og høretelefoner
· BlasterX Acoustic Engine Lite-software til brugerdefinerbare lydprofiler

Begge de nye højttalersystemer kommer med Creatives BlasterX Acoustic Engine-software. Det gør det muligt for gamere at skræddersy lydprofilen til deres foretrukne spilgenre ved fx at reducere baggrundsstøj og forstærke essentielle lyddetaljer i spillene. Den fulde, brugerdefinerbare version kan anvendes til Sound BlasterX Kratos S5, mens Kratos S3 er kompatibel med lite-udgaven.

Kratos S3 kan købes fra slutningen af september, mens Kratos S5 kan købes fra midten af oktober.

· Sound BlasterX Kratos S5 koster 1.099 kroner.
· Sound BlasterX Kratos S3 koster 599 kroner.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    Capgemini Danmark A/S

    D&A Management Consultant

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Business Cloud Engineer

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Frontend-udvikler

    Københavnsområdet

    Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Sikkerhed | København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    20. januar 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil