Gaming-højttalere med indbygget lydkort

De nye Sound BlasterX Kratos-højttalere fra Creative har indbygget lydkort og kraftfuld bas.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

 

Creatives Sound BlasterX-serie udvides nu med to gaming-højttalere.

Sound BlasterX Kratos S5 er bygget med trækabinet, som skal sikre naturtro og fyldig lyd, og der kan afspilles i en kvalitet på op til 24-bit/ 96kHZ. 

Udgangseffekten er hele 120 watt og der er to 4” satellithøjttalere, der kan producere både klare høje toner og detaljerede mellemtoner. Højttalersystemet kommer med en 6,5” nedadvendende subwoofer, som pumper en dyb og dynamisk bas ud. 

Kratos S5 leverer 7.1-kanals surround sound og er udstyret med Auroras reaktive lyssystem. Der er desuden indbygget Sound Blaster USB-lydkort.

Sound BlasterX Kratos S5 understøtter forskellige tilkoblingsmuligheder og features:
· USB 2.0 tilslutning til 24-bit/96 kHz HD tabsfri lydafspilning fra PC og MAC
· RCA-stereokabel og analog tilslutning (3.5 mm) til lydafspilning i højeste kvalitet fra spillekonsoller og mobile enheder

Slagkraftig lillebror

Sammen med Kratos S5 lancerer Creative også Sound BlasterX Kratos S3. Kratos S3 er lillebroren til S5, men med et output på op til 92 watt - det højeste i dens klasse – lover Kratos S3 også lydkvalitet i topklasse.

Sound BlasterX Kratos S3 kommer med følgende features:
· To satellithøjtalere med 2,75” lyddrivere samt en subwoofer med 5,25” nedadvendende baselement
· Analog tilslutning (3.5 mm) til lydafspilning i højeste kvalitet fra PC, spillekonsoller og mobile enheder
· Kontrolknap til justering af lydniveau og høretelefoner
· BlasterX Acoustic Engine Lite-software til brugerdefinerbare lydprofiler

Begge de nye højttalersystemer kommer med Creatives BlasterX Acoustic Engine-software. Det gør det muligt for gamere at skræddersy lydprofilen til deres foretrukne spilgenre ved fx at reducere baggrundsstøj og forstærke essentielle lyddetaljer i spillene. Den fulde, brugerdefinerbare version kan anvendes til Sound BlasterX Kratos S5, mens Kratos S3 er kompatibel med lite-udgaven.

Kratos S3 kan købes fra slutningen af september, mens Kratos S5 kan købes fra midten af oktober.

· Sound BlasterX Kratos S5 koster 1.099 kroner.
· Sound BlasterX Kratos S3 koster 599 kroner.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg