Kegleformet luksuslyd fra B&O

BeoSound 1 og 2 leverer 360 graders vellyd, trådløs fleksibilitet samt et par tjekkede detaljer i betjeningen.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Bang og Olufsen kom ikke tomhændet til IFA. Udover det nye BeoVision tv havde den danske producent også et år nye højttallere med.

BeoSound 1 og BeoSound 2 er skabt i kegleformet design. Det koniske kabinet svæver  over underlaget, så den dybe og intense bas kan slippe ud forneden. Kabinetterne er lidt åbne i toppen af akustiske årsager, men har ellers et ensartet udtryk på aluminiums-overfladen.

BeoSound 1 er bærbart, let og trådløs med mulighed for batteridrift. Den har en lille rille under toppen for at sikre et bedre greb, når den løftes op og flyttes rundt.

BeoSound 2 er det lidt større familiemedlem. Den har mere power, men kræver til gengæld også en fast strømforbindelse.

360 graders akustik

BeoSound 1 og 2 er udstyret med den Akustiske Linseteknologi, som er kendt fra klassiske Bang & Olufsen højttalere som BeoLab 5 og BeoLab 18. Den akustiske enhed er placeret øverst i højttalerne og spiller ind i en reflektor, som skaber en luftig, naturlig og kraftfuld 360-graders lydoplevelse.

Direkte streaming af musik

Forskellige streamingmuligheder som Google Cast, AirPlay, DNLA og Bluetooth giver let adgang fra mobile enheder og musikapps. BeoSound 1 og 2 tilbyder også integreret adgang til internetradio via TuneIn og til musiktjenesterne Spotify og Deezer, så du kan spille musik uden at bruge en smartphone eller tablet.

Intuitiv sensorteknologi

Nærhedssensorer giver mulighed for intuitiv betjening af højttalernes mest grundlæggende funktioner. Når sensorerne registrerer din tilstedeværelse, er højttalerne klar til at modtage dine kommandoer med brugerfladen vendt hen mod brugeren uanset fra hvilken retning man kommer. Drej på hjulet for at regulere lydstyrken, og swipe eller tap med fingeren på højttalerens top ved andre kommandoer.

Musik på tværs af hjemmet

BeoSound 1 og 2 kan indgår i BeoLink Multiroom systemet, som giver dig mulighed for at integrere dine Bang & Olufsen produkter i ét trådløst musiksystem på tværs af hjemmet. Forbind op til otte BeoSound 1 og BeoSound 2 i et multiroom-setup.

BeoSound 1 fås i Bang & Olufsen butikker til en vejledende pris på 9.995 kroner. BeoSound 2 fås fra slutningen af oktober til en vejledende pris på 12.995 kroner.

Annonce

Annonceindlæg fra Barco

Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

Navnenyt fra it-Danmark

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S