Kegleformet luksuslyd fra B&O

BeoSound 1 og 2 leverer 360 graders vellyd, trådløs fleksibilitet samt et par tjekkede detaljer i betjeningen.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Bang og Olufsen kom ikke tomhændet til IFA. Udover det nye BeoVision tv havde den danske producent også et år nye højttallere med.

BeoSound 1 og BeoSound 2 er skabt i kegleformet design. Det koniske kabinet svæver  over underlaget, så den dybe og intense bas kan slippe ud forneden. Kabinetterne er lidt åbne i toppen af akustiske årsager, men har ellers et ensartet udtryk på aluminiums-overfladen.

BeoSound 1 er bærbart, let og trådløs med mulighed for batteridrift. Den har en lille rille under toppen for at sikre et bedre greb, når den løftes op og flyttes rundt.

BeoSound 2 er det lidt større familiemedlem. Den har mere power, men kræver til gengæld også en fast strømforbindelse.

360 graders akustik

BeoSound 1 og 2 er udstyret med den Akustiske Linseteknologi, som er kendt fra klassiske Bang & Olufsen højttalere som BeoLab 5 og BeoLab 18. Den akustiske enhed er placeret øverst i højttalerne og spiller ind i en reflektor, som skaber en luftig, naturlig og kraftfuld 360-graders lydoplevelse.

Direkte streaming af musik

Forskellige streamingmuligheder som Google Cast, AirPlay, DNLA og Bluetooth giver let adgang fra mobile enheder og musikapps. BeoSound 1 og 2 tilbyder også integreret adgang til internetradio via TuneIn og til musiktjenesterne Spotify og Deezer, så du kan spille musik uden at bruge en smartphone eller tablet.

Intuitiv sensorteknologi

Nærhedssensorer giver mulighed for intuitiv betjening af højttalernes mest grundlæggende funktioner. Når sensorerne registrerer din tilstedeværelse, er højttalerne klar til at modtage dine kommandoer med brugerfladen vendt hen mod brugeren uanset fra hvilken retning man kommer. Drej på hjulet for at regulere lydstyrken, og swipe eller tap med fingeren på højttalerens top ved andre kommandoer.

Musik på tværs af hjemmet

BeoSound 1 og 2 kan indgår i BeoLink Multiroom systemet, som giver dig mulighed for at integrere dine Bang & Olufsen produkter i ét trådløst musiksystem på tværs af hjemmet. Forbind op til otte BeoSound 1 og BeoSound 2 i et multiroom-setup.

BeoSound 1 fås i Bang & Olufsen butikker til en vejledende pris på 9.995 kroner. BeoSound 2 fås fra slutningen af oktober til en vejledende pris på 12.995 kroner.

Læses lige nu

    Zealand Business College

    Faglig teamleder til IT Drift & Support

    Region Sjælland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Applikationsspecialister med fokus på Microsoft servermiljøer til Cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Patent- og Varemærkestyrelsen

    Infrastrukturspecialist

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Barco

    Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

    Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S