Test: SteelSeries Siberia 800

Når man åbner kassen til et headset som Siberia 800, kan man godt mærke, at vi er oppe i et andet prisleje. Der er kælet for detaljerne og fremtoningen, og tilbehør er der også en del mere af.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Carsten Sørensen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Headsettet dækker ørerne som alle andre headsets her i testen, dog er de knap så dominerende som hos de andre deltagere. Det er testens mest elegante headset.

Også her må man regne med at få lidt varme ører, det kan de bløde ørepuder ikke helt forhindre. Komforten er i top, selvom man når til grænsen, hvis man har et stort hoved.

Lydkvaliteten er en af sællerterne i dette meget fleksible headset, der kan benyttes på flere platforme. Det bedste er, at kabler med mere følger med. Headsettet understøtter intet mindre end tre forskelllige Dolby varianter.

Siberia 800 styres fra en medfølgende transmitter, der kobles til computeren via USB og endvidere skal tilsluttes elnettet. Det er på transmitteren, at indstillingerne foretages. Den minimalistisk udseende boks har blot et OLED-display på fronten samt multifunktionsknap og knap for at gå tilbage i menuen.

Transmitteren har også en slot til opladning af det ene af de to medfølgende batterier. Headsettet benytter nemlig udskiftelige batterier, således kan det ene batteri lade op, mens det andet er i brug i selve headsettet. Batterilevetiden skal kunne vare op til 20 timer, så langt havde vi slet ikke headsettet i drift, men løb så heller ikke tør.

Det er let at skifte volumen, du drejer blot på multiknappen, og volumeninddikatoren dukker op. Boksen viser infor-mationer om batteristatus for  batteri til opladning, om Dolby er aktiveret samt tilslutningskilde. Man kan også tilgå volumen samt den indbyggede equalizer via multifunktionsknappen på højre ørekop.

Headsettet rummer også en finesse langt fra alle headsets har, man kan nemlig dele lydoplevelsen med en ven.

Lydkvaliteten er dog det væsentligste. Siberia 800 er ikke en stor 'folkeforfører', for den har ikke et voldsomt lydniveau eller basniveau. Det er evnen til at formidle miljøet på overbevisende vis med realistiske variationer, der gør forskellen. Stemmer lyder simpelthen godt, og musik mestres overlegent af et gamingheadset.

Surround-evnerne er også overbevisende, uden at være bedst i test. Mikrofonen fuld-ender et vellykket headset.

SteelSeries Siberia 800 Diskret og nærmest elegant fremtoning for et gamingheadset. Koblet med overbevisende præstation.
Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S