Test: Gem vinyl-lyden digitalt

Med ART USB Plono Plus kan du nemt konvertere den analoge vinyl-lyd til digitale filer, som kan tages med på mobilen eller ligge på computeren.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Redaktionen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Der er ikke noget som at lægge en god vinyl på pladespilleren og sætte sig til rette i sofaen med en friskbrygget kop kaffe. Men hvor tit er det egentligt, du har tid til det?

Selvom intentionen med at købe en masse lækre vinyler er god, ender det ofte med, at man sidder med et par hørebøffer i toget eller på arbejdet, når der skal lyttes til musik. Det behøver dog ikke at udelukke, at du kan lytte til dine vinyler. Med ART USB Plono Plus kan du nemt konvertere den analoge vinyl-lyd til digitale filer, som kan tages med på mobilen eller ligge på computeren.

Forstærker og lydkort

Den lille metalboks tjener både som en RCA-forstærker, der giver pladespilleren den særlige forstærkning, den kræver, og fungerer samtidig som et lille USB-lydkort, der kan optage lyden. Udover hvad det almindeligvis kræver at koble en pladespiller på en forstærker, er der stort set ingen opsætning at besvære sig med. Smæk USB-stikket i, så er computeren klar til at optage. I hvert fald hvis du kører en nyere version af Windows. 

Lydprogrammet Audacity, som du også kan downnloade helt gratis, følger med på den vedlagte cd. Et fint program til simpel indspilning og redigering. Lydstyrken fra forstærkeren kan reguleres med en knap på fronten. Her kan du også vælge, om du vil monitorere lyden før eller efter, den har været igennem computeren. I betragtning af at der er tale om et temmelig billigt produkt, er lyden overraskende god.

Moderat optagekvalitet

Den har ikke samme dybde, som du får i high end RCA-forstærkere. Men den leverer en flot og ren lyd med et minimum af støj. Foruden de digitale ind- og udgange er der også digitale indgange i form af optisk og coaxial. Lydfetichister vil nok have svært ved at acceptere den beskedne 16-bit, 44/48 kHz optagekvalitet. I princippet yder den da heller ikke retfærdighed til en god vinyl. Her kan vi henvise til testen af Sonys nye vinyl-ripper. I de fleste tilfælde vil det dog være en fornuftig kvalitet at optage i.

Uanset om du bare vil forstærke din pladespiller eller vil optage lyden af de kære vinyler, er ART USB Phono Plus et enormt brugbart produkt.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | København

Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

Digital transformation | København

Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

Digital transformation | Aarhus C

Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job