Test: Acer Predator XB271HU

Den glimrende nye Acer Predator XB271HU kæmper hårdt mod Asus Rog Swift. Den har da næsten også alt det, vi altid har drømt om hos en gamingskærm.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Der er stort set ikke noget, der adskiller de to første monitorer i denne test - Asus Rog Swift og Acer Predator XB271HU. De bruger strengt taget også begge den samme skærm. Og den er god. Billedkvaliteten hos den superhurtige ips-skærm er fremragende – alt ser fantastisk ud på den. De eneste forskelle ligger i opsætningen og de ydre rammer.

Til gengæld kan Acer Predator XB271HU findes ca. 500 kroner billigere -eller mere - end Swift-skærmen. Hvis disse skærmes høje priser udgør en barriere, kan man med sindsro vælge denne billigere model. Man går kun glip af meget, meget lidt, så det er lidt en smagssag - og en pengesag, hvilken skærm, du foretrækker.

Både Acer og Asus leverer nemlig overdådige, mættede billeder, og deres refreshrate på 144 Hz gør virkelig en forskel. Men man skal ind i begge skærmes overclocking-sektioner for at slå den til. Det er ikke rart at vende tilbage til 60 Hz bagefter.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job