Test: Vellykket Chromebook

Googles Chrome-styresystem er en specialitet, men bruges fint i HP Chromebook 11.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Googles Chrome OS er et noget specielt styresystem. Er du vant til Windows, vil du finde en masse begrænsninger. Systemet er bygget til at være online (men kan også bruges uden netforbindelse) og derfor er der meget begrænset harddiskplads i computeren. Du henter og bruger applikationer på nettet, og det fungerer faktisk godt i praksis.

Netop til uddannelse kan en Chromebook give god mening (den indkøbes ofte af skoler i klassesæt, fordi den er simpel og mindre udsat for tyveri). Du får en computer, der er lige så hurtigt oppe at køre og på nettet som en tablet. Men modsat med en tablet får du funktioner som med en ægte bærbar og i denne HP også et fuldt tastatur i ganske god kvalitet. Læg dertil en 11,6”-skærm, som står skarpt og godt og endda med full HD-opløsning.

HP Chromebook 11 Der er indgang for SD-kort på venstre side – desuden er der USB- og HDMI-porte.

Har sine begrænsninger

Men der er forbehold. Kræver din uddannelse særlige programmer, er Chrome OS dømt ude på forhånd. Er der til gengæld tale om standardopgaver, hvor du skal skrive, researche på nettet og lignende, så får du en kvik og god bærbar i denne HP. Men det kan ikke understreges nok, at Chrome-styresystem har sine begrænsninger. Vil du bruge den som traditionel bærbar, vil du hurtigt løbe ind i forhindringer.

Men kan du leve med begrænsningerne, får du en ekstrem billig bærbar, der er hurtig til det, som den kan, og som er helt støjfri. Vi savner egentligt kun en trykfølsom skærm, der ville fungere godt med styresystemet.

HP Chromebook 11 Testens billigste er godt bygget, er let og har fint tastatur, men styresystemet er Chrome OS.

Annonceindlæg fra Immeo

Legacy-modernisering fejler, når man ikke ved, hvad man erstatter

Mange offentlige legacy-systemer rummer kritisk forretningslogik, som ikke findes i dokumentationen, men kun i koden.

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos