Test: Vellykket Chromebook

Googles Chrome-styresystem er en specialitet, men bruges fint i HP Chromebook 11.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Googles Chrome OS er et noget specielt styresystem. Er du vant til Windows, vil du finde en masse begrænsninger. Systemet er bygget til at være online (men kan også bruges uden netforbindelse) og derfor er der meget begrænset harddiskplads i computeren. Du henter og bruger applikationer på nettet, og det fungerer faktisk godt i praksis.

Netop til uddannelse kan en Chromebook give god mening (den indkøbes ofte af skoler i klassesæt, fordi den er simpel og mindre udsat for tyveri). Du får en computer, der er lige så hurtigt oppe at køre og på nettet som en tablet. Men modsat med en tablet får du funktioner som med en ægte bærbar og i denne HP også et fuldt tastatur i ganske god kvalitet. Læg dertil en 11,6”-skærm, som står skarpt og godt og endda med full HD-opløsning.

HP Chromebook 11 Der er indgang for SD-kort på venstre side – desuden er der USB- og HDMI-porte.

Har sine begrænsninger

Men der er forbehold. Kræver din uddannelse særlige programmer, er Chrome OS dømt ude på forhånd. Er der til gengæld tale om standardopgaver, hvor du skal skrive, researche på nettet og lignende, så får du en kvik og god bærbar i denne HP. Men det kan ikke understreges nok, at Chrome-styresystem har sine begrænsninger. Vil du bruge den som traditionel bærbar, vil du hurtigt løbe ind i forhindringer.

Men kan du leve med begrænsningerne, får du en ekstrem billig bærbar, der er hurtig til det, som den kan, og som er helt støjfri. Vi savner egentligt kun en trykfølsom skærm, der ville fungere godt med styresystemet.

HP Chromebook 11 Testens billigste er godt bygget, er let og har fint tastatur, men styresystemet er Chrome OS.

Event: Computerworld Summit 2026 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

28 april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS