Test: Vellykket Chromebook

Googles Chrome-styresystem er en specialitet, men bruges fint i HP Chromebook 11.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Googles Chrome OS er et noget specielt styresystem. Er du vant til Windows, vil du finde en masse begrænsninger. Systemet er bygget til at være online (men kan også bruges uden netforbindelse) og derfor er der meget begrænset harddiskplads i computeren. Du henter og bruger applikationer på nettet, og det fungerer faktisk godt i praksis.

Netop til uddannelse kan en Chromebook give god mening (den indkøbes ofte af skoler i klassesæt, fordi den er simpel og mindre udsat for tyveri). Du får en computer, der er lige så hurtigt oppe at køre og på nettet som en tablet. Men modsat med en tablet får du funktioner som med en ægte bærbar og i denne HP også et fuldt tastatur i ganske god kvalitet. Læg dertil en 11,6”-skærm, som står skarpt og godt og endda med full HD-opløsning.

HP Chromebook 11 Der er indgang for SD-kort på venstre side – desuden er der USB- og HDMI-porte.

Har sine begrænsninger

Men der er forbehold. Kræver din uddannelse særlige programmer, er Chrome OS dømt ude på forhånd. Er der til gengæld tale om standardopgaver, hvor du skal skrive, researche på nettet og lignende, så får du en kvik og god bærbar i denne HP. Men det kan ikke understreges nok, at Chrome-styresystem har sine begrænsninger. Vil du bruge den som traditionel bærbar, vil du hurtigt løbe ind i forhindringer.

Men kan du leve med begrænsningerne, får du en ekstrem billig bærbar, der er hurtig til det, som den kan, og som er helt støjfri. Vi savner egentligt kun en trykfølsom skærm, der ville fungere godt med styresystemet.

HP Chromebook 11 Testens billigste er godt bygget, er let og har fint tastatur, men styresystemet er Chrome OS.

AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

Tech Lead til Datacenter Operations

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

IT-frontdesk medarbejder til PET's IT Servicedesk

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

IT - Infrastruktur og Netværksspecialist til Center for CNE

Københavnsområdet

Annonceindlæg tema

Forsvar & beredskab

Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS