Test: Vellykket Chromebook

Googles Chrome-styresystem er en specialitet, men bruges fint i HP Chromebook 11.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Googles Chrome OS er et noget specielt styresystem. Er du vant til Windows, vil du finde en masse begrænsninger. Systemet er bygget til at være online (men kan også bruges uden netforbindelse) og derfor er der meget begrænset harddiskplads i computeren. Du henter og bruger applikationer på nettet, og det fungerer faktisk godt i praksis.

Netop til uddannelse kan en Chromebook give god mening (den indkøbes ofte af skoler i klassesæt, fordi den er simpel og mindre udsat for tyveri). Du får en computer, der er lige så hurtigt oppe at køre og på nettet som en tablet. Men modsat med en tablet får du funktioner som med en ægte bærbar og i denne HP også et fuldt tastatur i ganske god kvalitet. Læg dertil en 11,6”-skærm, som står skarpt og godt og endda med full HD-opløsning.

HP Chromebook 11 Der er indgang for SD-kort på venstre side – desuden er der USB- og HDMI-porte.

Har sine begrænsninger

Men der er forbehold. Kræver din uddannelse særlige programmer, er Chrome OS dømt ude på forhånd. Er der til gengæld tale om standardopgaver, hvor du skal skrive, researche på nettet og lignende, så får du en kvik og god bærbar i denne HP. Men det kan ikke understreges nok, at Chrome-styresystem har sine begrænsninger. Vil du bruge den som traditionel bærbar, vil du hurtigt løbe ind i forhindringer.

Men kan du leve med begrænsningerne, får du en ekstrem billig bærbar, der er hurtig til det, som den kan, og som er helt støjfri. Vi savner egentligt kun en trykfølsom skærm, der ville fungere godt med styresystemet.

HP Chromebook 11 Testens billigste er godt bygget, er let og har fint tastatur, men styresystemet er Chrome OS.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job