Test: Overflod af muligheder

ProJect Stream Box DSA er en dyr fornøjelse, men boksen byder også på super lyd og et hav af muligheder.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Stream Box DSA har testens bedste lyd, men prismæssigt er den så pebret, at den ikke kan vinde testen. Men en stor anbefaling skal den have, for Stream Box DSA kan og gør næsten alt det, vi kan ønske os fra en moderne hi-fi-receiver. Der er masser af analoge og digitale indgange, mange streamingtjenester plus kompakt design. Den kan styres på en fjernbetjening og fra din tablet eller smartphone.

Lyden er åben med en artikuleret mellemtone, så stemmer står fyldigt og med en klarhed, som ingen andre i testen kan matche. Stream Box DSA kræver en god højttaler for at blive honoreret. Den har nemlig ikke overflod af power, men spiller dog let en stue op med de rigtige højttalere. Desuden er stereoperspektivet bedst af alle i testen.

ProJect Stream Box DSA De mange indgange afspejler, hvor store muligheder du får med denne entusiastbetonede receiver.

Opsætningen er ikke vanskelig, men dog noget omstændelig. Men når det hele først er oppe at køre, har du let adgang til alle funktioner. Du har for eksempel adgang til Spotify direkte, så snart Stream Box og din mobile enhed er koblet på nettet. Den lille fjernbetjening virker lidt tarvelig. Desuden kunne vi godt tænke os, at finishen på chassiset levede op til den høje standard, produktet i øvrigt har. Konstruktionen er i orden, men designet er ikke spændende.

ProJect Stream Box DSA Displayet er rart at kunne følge med på, selvom du kan styre alt fra din smartphone eller fra din tablet.

Anklagemyndigheden

IT-projektleder hos Rigsadvokaten

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger analytisk stærk og erfaren medarbejder i Hvidovre

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Deloitte

Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

Michael Nyboe Engelrud

Rethink Cybersecurity Advisory

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S