Test: Overflod af muligheder

ProJect Stream Box DSA er en dyr fornøjelse, men boksen byder også på super lyd og et hav af muligheder.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Stream Box DSA har testens bedste lyd, men prismæssigt er den så pebret, at den ikke kan vinde testen. Men en stor anbefaling skal den have, for Stream Box DSA kan og gør næsten alt det, vi kan ønske os fra en moderne hi-fi-receiver. Der er masser af analoge og digitale indgange, mange streamingtjenester plus kompakt design. Den kan styres på en fjernbetjening og fra din tablet eller smartphone.

Lyden er åben med en artikuleret mellemtone, så stemmer står fyldigt og med en klarhed, som ingen andre i testen kan matche. Stream Box DSA kræver en god højttaler for at blive honoreret. Den har nemlig ikke overflod af power, men spiller dog let en stue op med de rigtige højttalere. Desuden er stereoperspektivet bedst af alle i testen.

ProJect Stream Box DSA De mange indgange afspejler, hvor store muligheder du får med denne entusiastbetonede receiver.

Opsætningen er ikke vanskelig, men dog noget omstændelig. Men når det hele først er oppe at køre, har du let adgang til alle funktioner. Du har for eksempel adgang til Spotify direkte, så snart Stream Box og din mobile enhed er koblet på nettet. Den lille fjernbetjening virker lidt tarvelig. Desuden kunne vi godt tænke os, at finishen på chassiset levede op til den høje standard, produktet i øvrigt har. Konstruktionen er i orden, men designet er ikke spændende.

ProJect Stream Box DSA Displayet er rart at kunne følge med på, selvom du kan styre alt fra din smartphone eller fra din tablet.
Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Kryptokustode til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    AI/Data Engineer

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Kan du drive succesfulde strategiske IT projekter i PET?

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

    Anders Christensen

    T-Systems

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S