Test: Overflod af muligheder

ProJect Stream Box DSA er en dyr fornøjelse, men boksen byder også på super lyd og et hav af muligheder.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Stream Box DSA har testens bedste lyd, men prismæssigt er den så pebret, at den ikke kan vinde testen. Men en stor anbefaling skal den have, for Stream Box DSA kan og gør næsten alt det, vi kan ønske os fra en moderne hi-fi-receiver. Der er masser af analoge og digitale indgange, mange streamingtjenester plus kompakt design. Den kan styres på en fjernbetjening og fra din tablet eller smartphone.

Lyden er åben med en artikuleret mellemtone, så stemmer står fyldigt og med en klarhed, som ingen andre i testen kan matche. Stream Box DSA kræver en god højttaler for at blive honoreret. Den har nemlig ikke overflod af power, men spiller dog let en stue op med de rigtige højttalere. Desuden er stereoperspektivet bedst af alle i testen.

ProJect Stream Box DSA De mange indgange afspejler, hvor store muligheder du får med denne entusiastbetonede receiver.

Opsætningen er ikke vanskelig, men dog noget omstændelig. Men når det hele først er oppe at køre, har du let adgang til alle funktioner. Du har for eksempel adgang til Spotify direkte, så snart Stream Box og din mobile enhed er koblet på nettet. Den lille fjernbetjening virker lidt tarvelig. Desuden kunne vi godt tænke os, at finishen på chassiset levede op til den høje standard, produktet i øvrigt har. Konstruktionen er i orden, men designet er ikke spændende.

ProJect Stream Box DSA Displayet er rart at kunne følge med på, selvom du kan styre alt fra din smartphone eller fra din tablet.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S