Smart toilet tørrer dig i r**** og kan styres med mobilen

Slut med toilet-papir. Sæt dig blot tilrette på Grohe Sensia Arena Spalet, så klarer toilettet det beskidte arbejde for dig. Det sørger også selv for rengøring og kan styres med din smartphone .

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

I Danmark er der traditionen for at anvende papir efter et toiletbesøg, men dette er langt fra den mest hygiejniske løsning. På et toiletbesøg kommer vi i kontakt med utallige bakterier og når vi bruger papir til at tørre os, så spredes disse bakterier. Toiletpapir er desuden hård ved huden, en stor belastning for miljøet og det kan for nogen mennesker være svært at tørre sarte områder helt rene. 

Det nye Sensia Arena Spalet er et avanceret shower toilet, der skal gøre op med den dårlige toilethygiejne og ændrer normen for personlig pleje.

I stedet for papir bruger Sensia Arena Spalet vand til at rense og friske op, som afslutning på toiletbesøget. En kraftfuld stråle vand renser, mens opvarmet luft tørrer. Alle indstillinger kan justeres – fra spraystyrke til sprayposition og fra vandtemperatur til sprayvarighed. Toilettet har desuden sin egen vandvarmer, som leverer ubegrænsede mængder af varmt vand.

Altid rent toilet

Sensia Arena er produceret i et enkelt og moderne design. Det er designet til at være det reneste sted i hjemme. Fra skålens udformning til de avancerede belægninger sikres renhed og top hygiejne. Den nye Grohe AquaCeramic-teknologi gør at snavs og kalkaflejringer ikke kan sætte sig fast, mens Grohes hyperclean overflade forhindrer 99 procent af bakterievæksten. Derfor kræves kun en minimal indsats for at holde keramikken skinnende ren og fri for bakterier.

Hver eneste detalje på shower toilettet sikrer, at det forbliver hygiejnisk i den daglige brug. Sprayarmene er lavet af et antibakterielt materiale og bliver automatisk skyllet før og efter brug. Det unikke Triple Vortex skyl består af vand fra tre retninger på én gang, hvilket skaber en kraftfuld hvirvelstrøm, der ikke efterlader nogen rester, mens skålens udformning gør rengøringen lettere og man undgår sprøjt under skyllet. Det højeffektive Triple Vortex system gør brug af hver enkelt dråbe, hvilket resulterer i et lavt vandforbrug.

Tilpasset dine behov

Med Sensia Arena Spalet undgår man dårlig lugt på badeværelset. Et luftskjold i skålen forsegler luften, mens en absorberingsfunktion trækker luften ud gennem et særligt kulfilter. Når toilettet registrer en persons tilstedeværelse, åbnes låget automatisk og det lukkes automatisk igen efter brug.

SmartControl-teknologien giver brugerne fuld kontrol over alle toilettets muligheder og indstillinger. Der er nem adgang til kontrolpanelet, hvilket gør det er muligt at personliggøre spraytype, vandtryk og temperatur, og om natten bliver brugerne guidet til Grohe Spalet af en mild nattebelysning. Sensia Arena er desuden også digital, så smartphone-brugere kan downloade Grohe Spalet app’en, der gør det muligt at oprette individuelle profiler med individuelle præferencer.

Toilettet kan købes nu til en pris på 15.996 kroner.

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Lægemiddelstyrelsen

Løsningsarkitekt

Københavnsområdet

Statens IT

Teamleder Infrastruktur & Cloud

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Kommando

Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

Navnenyt fra it-Danmark

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect