Smart toilet tørrer dig i r**** og kan styres med mobilen

Slut med toilet-papir. Sæt dig blot tilrette på Grohe Sensia Arena Spalet, så klarer toilettet det beskidte arbejde for dig. Det sørger også selv for rengøring og kan styres med din smartphone .

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

I Danmark er der traditionen for at anvende papir efter et toiletbesøg, men dette er langt fra den mest hygiejniske løsning. På et toiletbesøg kommer vi i kontakt med utallige bakterier og når vi bruger papir til at tørre os, så spredes disse bakterier. Toiletpapir er desuden hård ved huden, en stor belastning for miljøet og det kan for nogen mennesker være svært at tørre sarte områder helt rene. 

Det nye Sensia Arena Spalet er et avanceret shower toilet, der skal gøre op med den dårlige toilethygiejne og ændrer normen for personlig pleje.

I stedet for papir bruger Sensia Arena Spalet vand til at rense og friske op, som afslutning på toiletbesøget. En kraftfuld stråle vand renser, mens opvarmet luft tørrer. Alle indstillinger kan justeres – fra spraystyrke til sprayposition og fra vandtemperatur til sprayvarighed. Toilettet har desuden sin egen vandvarmer, som leverer ubegrænsede mængder af varmt vand.

Altid rent toilet

Sensia Arena er produceret i et enkelt og moderne design. Det er designet til at være det reneste sted i hjemme. Fra skålens udformning til de avancerede belægninger sikres renhed og top hygiejne. Den nye Grohe AquaCeramic-teknologi gør at snavs og kalkaflejringer ikke kan sætte sig fast, mens Grohes hyperclean overflade forhindrer 99 procent af bakterievæksten. Derfor kræves kun en minimal indsats for at holde keramikken skinnende ren og fri for bakterier.

Hver eneste detalje på shower toilettet sikrer, at det forbliver hygiejnisk i den daglige brug. Sprayarmene er lavet af et antibakterielt materiale og bliver automatisk skyllet før og efter brug. Det unikke Triple Vortex skyl består af vand fra tre retninger på én gang, hvilket skaber en kraftfuld hvirvelstrøm, der ikke efterlader nogen rester, mens skålens udformning gør rengøringen lettere og man undgår sprøjt under skyllet. Det højeffektive Triple Vortex system gør brug af hver enkelt dråbe, hvilket resulterer i et lavt vandforbrug.

Tilpasset dine behov

Med Sensia Arena Spalet undgår man dårlig lugt på badeværelset. Et luftskjold i skålen forsegler luften, mens en absorberingsfunktion trækker luften ud gennem et særligt kulfilter. Når toilettet registrer en persons tilstedeværelse, åbnes låget automatisk og det lukkes automatisk igen efter brug.

SmartControl-teknologien giver brugerne fuld kontrol over alle toilettets muligheder og indstillinger. Der er nem adgang til kontrolpanelet, hvilket gør det er muligt at personliggøre spraytype, vandtryk og temperatur, og om natten bliver brugerne guidet til Grohe Spalet af en mild nattebelysning. Sensia Arena er desuden også digital, så smartphone-brugere kan downloade Grohe Spalet app’en, der gør det muligt at oprette individuelle profiler med individuelle præferencer.

Toilettet kan købes nu til en pris på 15.996 kroner.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS