Nu kommer der virkelig tryk på Wi-Fi-hastigheden

TP-Link Talon AD7200 er verdens første router med understøttelse af Wi-Fi-standarden 802.11ad, som sætter helt nyt niveau for web-hastigheder i hjemmet .

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Med den seneste generation af trådløs teknologi, 802.11ad, præsterer TP-Link Talon AD7200 hastigheder på op til 4600 Mbps.

Routeren har 32 indbyggede antenner, der giver lynhurtigt Wi-Fi ved at benytte 60 GHz båndet og koncentrere hastigheden der, hvor man har allermest brug for den.

Redefinerer digital underholdning

Den trådløse AD-standard sætter nye standarder for oplevelsen af internet-hastighed. Det bliver muligt både at streame 4K-film, spille online samt overføre ekstremt store filer på samme tid - helt uden forstyrrelser eller forringet hastighed. Et par eksempler på, hvad AD-standarden kan klare:

Stream 4K video på flere enheder på samme tid
Tag backup af tusindvis af billeder på 10 sekunder
Download HD-film i fuld længde på 14 sekunder
Overfør 1GB filer på mindre end 3 sekunder

Multi-Band teknologi

Udover at det nye 60 GHz frekvensbånd præsterer en utrolig ydeevne, benytter TP-Links Talon AD7200 såkaldt Multi-band teknologi, som takket være tre frekvensbånd leverer en kombineret hastighed på op til 7200Mbp. Denne teknologi forstærker ikke kun hastigheden, men gør det også muligt at opnå den maksimale ydeevne, selv når man forbinder flere enheder til ens netværk. Teknologien sørger ganske enkelt for, at enhederne kobles til det bedst tilgængelige frekvensbånd. På den måde sikres den bedst mulige og mest stabile forbindelse til alle enhederne.

Kraftfuld Processor

AD7200 understøtter såkaldt MU-MIMO-teknologi (Multi-User, Multiple-Input, Multiple-Output på alle tre frekvensbånd), hvilket gør, at routeren kan klare adskillige enheder på samme tid. MU-MIMO routere er gode til at kommunikere med forskellige enheder samtidigt, og det giver op til tre gange hurtigere Wi-Fi forbindelse. Det lader sig gøre takket være den integrerede 1,4 Ghx dual-core processor, som gør AD7200 i stand til sideløbende at levere internet til en række datatunge aktiviteter - uden at sænke farten.

Nøglespecifikationer for AD7200

· Understøtter 802.11ad standard
· Kombineret hastigheder på op til 7200Mbps; hastighed på op til 800Mbps på 2.4GHz-bånde, 1733Mbps på 5GHz-bånd samt 4600Mbps hastighed på det nye 60GHz-bånd.
· Multi-Band-teknologi
· MU-MIMO-teknologi på alle tre frekvensbånd
· 1.4GHz dual-core processor 
· Otte ydre antenner 
· Fire Gigabit Ethernet porte 
· To USB 3.0 porte 
· Beamforming-teknologi 
· En brugervenlig app og ny grafisk brugerflade

TP-Links AD7200 kan købes fra oktober til vejledende pris på 2690 kroner.

Politiets Efterretningstjeneste

AI/ML udvikler i PET

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Managing Architect

Nordjylland

European Stonecraft

Intern Navision/BC Supporter

Midtjylland

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS