Test: Byg din computer med klodser

Revo Build er en modulær mini-pc, du selv kan bygge op af moduler med forskellig funktionalitet. Det er nemt og fleksibelt, men du binder dig til et begrænset antal udvidelsesmuligheder.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

 

At bygge pc’en selv giver stor fleksibilitet. Så kan du nemlig selv sammensætte de komponenter, du har behov for. Pc-byggeri har dog hidtil været en kompliceret bedrift, forbeholdt nørderne, der i fugtige kældre bruger endeløse nætter på at bikse ekstreme gaming-maskiner sammen.

Er du ikke lige typen, der har tålmodighed til den slags, kan du alligevel smage på lidt af friheden ved at bygge selv. Med Revo Build har Acer gjort det til en leg at bygge sin egen computer.


Bare byg løs

I bund og grund er der tale om en helt simpel stationær pc med blot de mest basale tilkoblinger og funktioner. Den kan sådan set godt bruges for sig selv, men det sjove kommer, når du begynder at bygge moduler ovenpå.

På toppen af den firkantede mini-computer kan du placere de blokke, du ønsker. En effektiv magnetmekanisme låser dem fast, og modulerne kobler så sig selv til computeren helt automatisk. Der kræves ingen installation, blot tager det lidt tid at få hentet driverne første gang et modul sættes på.

Blokkene kan tages af og sættes på igen uden videre, og de kan placeres i den rækkefølge, du ønsker – med undtagelse af det trådløse opladermodul, der skal ligge i toppen og grafikmodulet, der skal sidde i bunden.   

To versioner

Revo Build fås i to konfigurationer, hvoraf tilsyneladende kun den svageste – og billigste – sælges i Danmark. Her er tale om en maskine med beskeden Intel Celeron-processor, 2 GB ram og 32 GB ssd-harddisk. Den yder fint til almindelig dagligdagsbrug, men forvent ikke store præstationer, når det gælder tungere opgaver.  

Vi testede dog også den anden version. En væsentligt kraftigere sag med Core i5-processor, 8 GB ram og 1 TB harddisk. Det er kun til denne, du kan tilslutte grafikmodulet, som udvider de grafiske muskler med en AMD Radeon R5 330 gpu. Så har man en ret stærk maskine, der kan afvikle spil og medieindhold af krævende karakter.

På begge maskiner kan lagerpladsen udvides med et harddiskmodul på 1 eller 2 TB. Op til tre af disse kan placeres oven på hinanden, så du samlet får 8 TB. Større ramklodser, op til 16 GB,  kan ligeledes fyldes på, via en låge i bunden af hovedmodulet.  

Acer Revo Build Byg din egen pc ved at stable moduler oven på hinanden.

Bærbart batteri

Udvalget af moduler inkluderer også en lydblok, der udvider computeren med 2 x 2 watt stereohøjttalere, to mikrofoner, en hovedtelefonindgang (som der dog også findes på hovedmodulet) samt en fysisk volumenknap.

Lyden i de små højttalere er anstændig, men det er ærgerligt, at der ikke er gjort mere ud af hovedtelefon-forstærkeren, der ikke lyder et hak bedre, end du i forvejen har i hovedmodulet.
Derudover fås et trådløst opladermodul. Ligger du din smartphone ovenpå dette, begynder den at lade op – hvis den altså understøtter trådløs opladning. Modulet tjener også som et transportabelt batteri (powerbank), du kan tage med dig, for at lade dine gadgets op på farten.

Legende let

Det samme gælder sådan set også for de øvrige moduler. De fungerer ikke kun som en del af Revo Build-systemet. De kan også bruges for sig, som separate enheder. Via USB kan lydmodulet eksempelvis kobles på andre pc’er, og det samme gælder harddisken, der dermed giver dig et ret stort transportabelt lager.

På den måde er de enkelte moduler ret fleksible, mens selve systemet kun er det i den grad, at der findes moduler til det. Ingen ved, om Acer nogensinde vil lancere flere moduler, eller om udvidelsesmulighederne bare vil blive ved det, de er nu.

Selvom det skulle ende sådan, så dækker modulerne ret godt, hvad de fleste kan have brug for i en stationær pc, og med Revo Build må det siges at være lykkedes Acer at gøre byg-selv-computeren så nem at gå til, at enhver kan være med.

AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

Afdelingsdirektør for Digital Enablement

Københavnsområdet

SOS International

License & Vendor Manager

Midtjylland

BEC Financial Technologies

Junior business analyst - Talent Program DK

Region Sjælland

Netcompany A/S

Test Consultant

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Idura

Driver du et callcenter? Så er det måske disse KPI’er, der presser dig

I et inbound callcenter, hvor identiteten på den, der ringer ind, skal bekræftes, kan kontrollen nu foregå i telefonkøen. Det understøtter fem centrale KPI'er for callcentre.

Navnenyt fra it-Danmark

Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura