Test: Bedre net i hele hytten

Selvom routerne bliver hurtigere og hurtigere, og mange routere i dag har en ganske god rækkevidde, kan man alligevel stå i den situation, at hjemmets yderkanter har dårlig Wi-Fi-dækning.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Redaktionen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

En af løsningerne på dette problem kan være at placere en Wi-Fi-repeater mellem din router, og det sted, hvor de trådløse problemer opstår. FRITZ!WLAN 1160 er netop sådan en repeater i dens reneste form. Her er ikke integreret ethernetport. Det er blot Wi-Fi-trafikken, der videreformidles.

Nem at sætte op

Repeateren er meget let at sætte op, enten via WPS eller ved at besøge repeaterens web-administrationsside og fortælle, hvilke netværk der skal forlænges. Repeateren understøtter 802.11ac med hastigheder på op til 800 Mbit/s for 5 GHz og 2,4 Ghz med hastigheder på op til 300 Mbit/s. Det er således ikke en repeater til de hurtigste routere. Men det er ofte heller ikke dem, der har problemer med dækningen. Repeateren understøtter Crossband-operation, der skulle bevirke, at den teoretiske nethastighed over repeateren ikke halveres som normalt ved en repeater.

FRITZ!WLAN 1160 understøtter WPA2-sikkerhed. Vi har målt lidt på hastighederne, og i vores tilfælde fik vi mellem 15 til 20 procent højere hastighed ud af forbindelsen. Det er ikke overvældende, men absolut i orden. Det vil også svinge meget fra situation til situation.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision