Test: Bedre net i hele hytten

Selvom routerne bliver hurtigere og hurtigere, og mange routere i dag har en ganske god rækkevidde, kan man alligevel stå i den situation, at hjemmets yderkanter har dårlig Wi-Fi-dækning.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Redaktionen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

En af løsningerne på dette problem kan være at placere en Wi-Fi-repeater mellem din router, og det sted, hvor de trådløse problemer opstår. FRITZ!WLAN 1160 er netop sådan en repeater i dens reneste form. Her er ikke integreret ethernetport. Det er blot Wi-Fi-trafikken, der videreformidles.

Nem at sætte op

Repeateren er meget let at sætte op, enten via WPS eller ved at besøge repeaterens web-administrationsside og fortælle, hvilke netværk der skal forlænges. Repeateren understøtter 802.11ac med hastigheder på op til 800 Mbit/s for 5 GHz og 2,4 Ghz med hastigheder på op til 300 Mbit/s. Det er således ikke en repeater til de hurtigste routere. Men det er ofte heller ikke dem, der har problemer med dækningen. Repeateren understøtter Crossband-operation, der skulle bevirke, at den teoretiske nethastighed over repeateren ikke halveres som normalt ved en repeater.

FRITZ!WLAN 1160 understøtter WPA2-sikkerhed. Vi har målt lidt på hastighederne, og i vores tilfælde fik vi mellem 15 til 20 procent højere hastighed ud af forbindelsen. Det er ikke overvældende, men absolut i orden. Det vil også svinge meget fra situation til situation.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS