Test: Scosche magicMOUNT PowerBank

Små livgivende powerbanks, som Scosche magicMOUNT, er blevet utroligt populære som ekstra strømkilde, så vores smartphone eller tablet ikke løber tør, mens vi er langt fra en stikkontakt.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Redaktionen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Scosche står bag denne sag, der adskiller sig fra de fleste af sine konkurrenter ved at være magnetisk. Der medfølger to tynde magnetiske plader i to størrelser. Fidusen er, at du enten kan smide den tynde magnet under dit cover eller klistre den fast på bagsiden af din enhed.

Jeg valgte den mindste magnet til at placere helt ubemærket under mit mobilcover. Herefter kan powerbanken hæfte sig på ryggen af din mobil, hvilket vil sige, at du kan bruge den og tale i den under opladningen uden generende ledninger. Dog bliver mobilen naturligvis ret tung og tyk af denne manøvre.

Oplader alle enheder

Den testede version havde et kort indbygget Lightning-stik til opladning af Apple-enheder samt et microUSB til opladning af powerbanken (kabel med-følger). Powerbanken fås også i en version med Micro USB/EZTIP til andre enheder.

På en times opladning var min smartphone over 60 % opladt, hvilket er mere end godkendt.

Powerbanken skulle række til to opladninger af små æble-enheder, og det estimat passede ret godt. Derudover er powerbanken præopladt, så den er klar til brug, når du piller den ud af æsken. Der er fire små indikatorer på bagsiden, så du kan se hvor meget strøm, der er tilbage, samt en tænd-knap i bunden ved siden af stikkene.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-Supporter til Svanemøllen

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Operate Technology A/S

    PHP-udvikler til Drupal

    Københavnsområdet

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21 april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S