Test: Ren underholdningsmaskine

Asus Zenbook Pro UX501VW-F1020T har høj ydelse og skærm med 4K-opløsning. Det skaber en glimrende underholdningsmaskine.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Denne bærbare er sammen med konkurrenten fra Abook testens eneste model med 15,6”-skærm. Og begge har masser af power og plads til under-holdning. Der er god lyd fra Asus-maskinens indbyggede højttalere – med forstærker fra B&O. Der er en Intel Core i7-processor, kraftigt gaminggrafikkort og endda en skærm med 4K-opløsning. Trods den gode bestykning siger badevægten kun lige over 2 kilo. Det er altså ganske godt gået af en maskine, der er så kraftig.

Trods den acceptable vægt må du ganske som hos Abook leve med en stor strømforsyning og store dimensioner. Skærmopløsningen er højere end hos Abook, og det er fedt, når der skal arbejdes med mange vinduer på samme tid. Men det betyder også, at du må ændre lidt på skærmens opløsning, når der skrives, da alt ellers går hen og bliver for småt. Men giv pc’en en film i 4K-opløsning, og du oplever en sjælden detaljerigdom. Den får du også glæde af, når du udfører billedbehandling, for så kan du zoome tæt på og stadig have god opløsning at arbejde med. Skærmen er endda trykfølsom, hvilket er rigtigt rart – ikke mindst, hvis du søger og klikker på links på nettet.

Tastaturet er ikke af samme høje klasse som de bedste i testen. Det føles lidt glat, og du har ikke helt samme lækre fornemmelse i fingerspidserne, som du især får med maskinerne fra Dell og Lenovo.

Asus er testens næsthurtigste, men ikke helt så vildt god til spil som den større Abook-pc. Asus-maskinen har en række fordele i forhold til Abook, som er dens nærmeste konkurrent. Men når størrelsen på Asus-pc’en er så voldsom, foretrækker vi Abooks rå power og voldsomme bestykning. Som underholdningsmaskine og arbejdscomputer er Asus Zenbook Pro dog et godt valg.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS