Verdens hurtigste internet fundet i Danmark

Den årlige opgørelse af internet-hastigheder i Norden bød på en overraskelse. En dansk udbyder satte ny verdensrekord.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Hiper som er Danmarks nye bredbåndsfirma, bragede direkte ind på en førsteplads over internetud-bydere med en rekordhastighed tæt på 600 Mbit, som er mere end 4 gange hurtigere end nummer to på listen.

”Det er et fantastisk resultat, og vi er stolte og glade over at vi lige nu er verden hurtigste internet-leverandør” siger Stig Myken, som er administrerende direktør i Hiper.

Sætter fiberen fri

Målingen er ikke baseret på gennemsnit, men tager i stedet udgangspunkt i de hurtigste målinger der er registreret, dog med frasortering af de allerbedste 10% af målingerne.

”Vi har satset på at sætte friberen fri og tilbyde 1.000 Mbit forbindelser, og det er en kæmpe succes” konstaterer Stig Myken, og tilføjer, at når resultatet ikke er helt oppe på 1.000 Mbit, så skyldes det at mange kunder er begrænset af deres egen pc eller kablingen i huset.

Resultatet afslører også, at mere end 10% af Hipers kunder har valgt en fiberløsning. Stig Myken forklarer det med, at ”der er solgt fiberprodukter i Danmark i mere end 10 år, men Hiper er de første der reelt lader kunderne få fuldt udbytte af teknologien”.

Nye standarder

Ookla er firmaet bag den populære Speedtest.net som bruges verden over til måling af internethastighed. Ookla har flere data end nogen andre på verdensplan om forbrugernes faktisk oplevede internet-hastighed, og har derfor opnået referencestatus.

Hiper er stiftet og ledes af Nicolai Lamborg, Stig Myken og Simon Skals, som er erfarne personer fra den danske telebranche, og som brænder for at gøre det bedre og sætte nye standarder for hvad kunderne kan forvente, når det gælder hastighed og pris.

Hele rapporten kan ses her: http://www.speedtest.net/reports/nordic/

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til lokal IT servicecenter i Brabrand

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger kontrakt- og licenskonsulent til IT-kontraktstyring i Hvidovre

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Nordjylland

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network