Verdens hurtigste internet fundet i Danmark

Den årlige opgørelse af internet-hastigheder i Norden bød på en overraskelse. En dansk udbyder satte ny verdensrekord.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Hiper som er Danmarks nye bredbåndsfirma, bragede direkte ind på en førsteplads over internetud-bydere med en rekordhastighed tæt på 600 Mbit, som er mere end 4 gange hurtigere end nummer to på listen.

”Det er et fantastisk resultat, og vi er stolte og glade over at vi lige nu er verden hurtigste internet-leverandør” siger Stig Myken, som er administrerende direktør i Hiper.

Sætter fiberen fri

Målingen er ikke baseret på gennemsnit, men tager i stedet udgangspunkt i de hurtigste målinger der er registreret, dog med frasortering af de allerbedste 10% af målingerne.

”Vi har satset på at sætte friberen fri og tilbyde 1.000 Mbit forbindelser, og det er en kæmpe succes” konstaterer Stig Myken, og tilføjer, at når resultatet ikke er helt oppe på 1.000 Mbit, så skyldes det at mange kunder er begrænset af deres egen pc eller kablingen i huset.

Resultatet afslører også, at mere end 10% af Hipers kunder har valgt en fiberløsning. Stig Myken forklarer det med, at ”der er solgt fiberprodukter i Danmark i mere end 10 år, men Hiper er de første der reelt lader kunderne få fuldt udbytte af teknologien”.

Nye standarder

Ookla er firmaet bag den populære Speedtest.net som bruges verden over til måling af internethastighed. Ookla har flere data end nogen andre på verdensplan om forbrugernes faktisk oplevede internet-hastighed, og har derfor opnået referencestatus.

Hiper er stiftet og ledes af Nicolai Lamborg, Stig Myken og Simon Skals, som er erfarne personer fra den danske telebranche, og som brænder for at gøre det bedre og sætte nye standarder for hvad kunderne kan forvente, når det gælder hastighed og pris.

Hele rapporten kan ses her: http://www.speedtest.net/reports/nordic/

Annonce

Annonceindlæg fra Lector

AI kan effektivisere, højne kvaliteten og øge transparensen

Med version 7 af TeamShare tager Lector næste skridt og bygger en platform for AI-agenter, der i højere grad kan følge medarbejderen gennem hele arbejdsprocessen.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S