Verdens hurtigste internet fundet i Danmark

Den årlige opgørelse af internet-hastigheder i Norden bød på en overraskelse. En dansk udbyder satte ny verdensrekord.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Hiper som er Danmarks nye bredbåndsfirma, bragede direkte ind på en førsteplads over internetud-bydere med en rekordhastighed tæt på 600 Mbit, som er mere end 4 gange hurtigere end nummer to på listen.

”Det er et fantastisk resultat, og vi er stolte og glade over at vi lige nu er verden hurtigste internet-leverandør” siger Stig Myken, som er administrerende direktør i Hiper.

Sætter fiberen fri

Målingen er ikke baseret på gennemsnit, men tager i stedet udgangspunkt i de hurtigste målinger der er registreret, dog med frasortering af de allerbedste 10% af målingerne.

”Vi har satset på at sætte friberen fri og tilbyde 1.000 Mbit forbindelser, og det er en kæmpe succes” konstaterer Stig Myken, og tilføjer, at når resultatet ikke er helt oppe på 1.000 Mbit, så skyldes det at mange kunder er begrænset af deres egen pc eller kablingen i huset.

Resultatet afslører også, at mere end 10% af Hipers kunder har valgt en fiberløsning. Stig Myken forklarer det med, at ”der er solgt fiberprodukter i Danmark i mere end 10 år, men Hiper er de første der reelt lader kunderne få fuldt udbytte af teknologien”.

Nye standarder

Ookla er firmaet bag den populære Speedtest.net som bruges verden over til måling af internethastighed. Ookla har flere data end nogen andre på verdensplan om forbrugernes faktisk oplevede internet-hastighed, og har derfor opnået referencestatus.

Hiper er stiftet og ledes af Nicolai Lamborg, Stig Myken og Simon Skals, som er erfarne personer fra den danske telebranche, og som brænder for at gøre det bedre og sætte nye standarder for hvad kunderne kan forvente, når det gælder hastighed og pris.

Hele rapporten kan ses her: http://www.speedtest.net/reports/nordic/

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Djøf

    Data Engineer

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Tech lead for AI og machine learning i PET

    Københavnsområdet

    Semler Gruppen

    IT Service Manager til Semler IT

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job