Verdens hurtigste internet fundet i Danmark

Den årlige opgørelse af internet-hastigheder i Norden bød på en overraskelse. En dansk udbyder satte ny verdensrekord.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Hiper som er Danmarks nye bredbåndsfirma, bragede direkte ind på en førsteplads over internetud-bydere med en rekordhastighed tæt på 600 Mbit, som er mere end 4 gange hurtigere end nummer to på listen.

”Det er et fantastisk resultat, og vi er stolte og glade over at vi lige nu er verden hurtigste internet-leverandør” siger Stig Myken, som er administrerende direktør i Hiper.

Sætter fiberen fri

Målingen er ikke baseret på gennemsnit, men tager i stedet udgangspunkt i de hurtigste målinger der er registreret, dog med frasortering af de allerbedste 10% af målingerne.

”Vi har satset på at sætte friberen fri og tilbyde 1.000 Mbit forbindelser, og det er en kæmpe succes” konstaterer Stig Myken, og tilføjer, at når resultatet ikke er helt oppe på 1.000 Mbit, så skyldes det at mange kunder er begrænset af deres egen pc eller kablingen i huset.

Resultatet afslører også, at mere end 10% af Hipers kunder har valgt en fiberløsning. Stig Myken forklarer det med, at ”der er solgt fiberprodukter i Danmark i mere end 10 år, men Hiper er de første der reelt lader kunderne få fuldt udbytte af teknologien”.

Nye standarder

Ookla er firmaet bag den populære Speedtest.net som bruges verden over til måling af internethastighed. Ookla har flere data end nogen andre på verdensplan om forbrugernes faktisk oplevede internet-hastighed, og har derfor opnået referencestatus.

Hiper er stiftet og ledes af Nicolai Lamborg, Stig Myken og Simon Skals, som er erfarne personer fra den danske telebranche, og som brænder for at gøre det bedre og sætte nye standarder for hvad kunderne kan forvente, når det gælder hastighed og pris.

Hele rapporten kan ses her: http://www.speedtest.net/reports/nordic/

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos