Test: AMD Radeon RX 480 4GB

Hvem har brug for 8GB?.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Redaktionen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

10-bit-farvekompression: Man må takke AMD og Nvidia for at bevare hukommelsesbåndbredder på 192 bit og 256 bit.

Begge producenter bruger exceptionel farvekompression til at sikre, at hukommelsesbussen aldrig bliver mættet, når man fører højtopløste teksturer over gpu’en. Det gør en forskel, og den er meget stor.


AMD Radeon RX 480 fås i to varianter:

4 GB og 8 GB. Bortset fra det og fra prisen er der ingen forskel på de to kort. Men hvem vil være skør nok til at købe 4 GB-versionen?

Vi skal da bruge den framebuffer på 8 GB, navnlig med den grafiske kvalitet, vi ser hos de fleste af nutidens AAA-spil, skal vi ikke? Tja: Mens vi testede 4-GB-udgaven af RX 480, blev vi overvældet af manglen på forskellen på de to kort.

Hele vejen fra 1080p til 4K afveg både gennemsnitlige og minimale framerates ikke mere mere end en eller to fps. Det er helt forbløffende, bortset fra det er der i grunden stadig tale om det samme kort.

Man får den samme Polaris 10-kerne, den samme hukommelsesbåndbredde, det samme antel shaders og alle de gode sager, man forbinder med GCN 4.0.

Det er køligt, tyst, og man kan overclocke det med 6-8 procent, afhængig af ens held i siliciumlotteriet. Det bringer kortet på niveau med GTX 980, når det gælder ydelse. Og prisen er rørende.

I øjeblikket kan man få et AMD Radeon RX 480 8 GB til knap 3000 kroner!

Hvad får man for de penge? Man får en stigning i ydelse, der er nærmest ikkeeksisterende. Man mister faktisk penge, når det gælder prisen på frames.

Det imponerende ved 8 GB-udgaven af RX 480 er, hvad man får for pengene.

Det overgik sidste generations kæmpe, GTX 970. Men sammenlignet med 4 GB-udgaven af RX 480?

Der er ingen sammenligning. Hvis man vil have sig et billigt og stærkt 1080p-gamingsystem, er RX 480 4 GB sagen.

 

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job