Test: AMD Radeon RX 480 4GB

Hvem har brug for 8GB?.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Redaktionen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

10-bit-farvekompression: Man må takke AMD og Nvidia for at bevare hukommelsesbåndbredder på 192 bit og 256 bit.

Begge producenter bruger exceptionel farvekompression til at sikre, at hukommelsesbussen aldrig bliver mættet, når man fører højtopløste teksturer over gpu’en. Det gør en forskel, og den er meget stor.


AMD Radeon RX 480 fås i to varianter:

4 GB og 8 GB. Bortset fra det og fra prisen er der ingen forskel på de to kort. Men hvem vil være skør nok til at købe 4 GB-versionen?

Vi skal da bruge den framebuffer på 8 GB, navnlig med den grafiske kvalitet, vi ser hos de fleste af nutidens AAA-spil, skal vi ikke? Tja: Mens vi testede 4-GB-udgaven af RX 480, blev vi overvældet af manglen på forskellen på de to kort.

Hele vejen fra 1080p til 4K afveg både gennemsnitlige og minimale framerates ikke mere mere end en eller to fps. Det er helt forbløffende, bortset fra det er der i grunden stadig tale om det samme kort.

Man får den samme Polaris 10-kerne, den samme hukommelsesbåndbredde, det samme antel shaders og alle de gode sager, man forbinder med GCN 4.0.

Det er køligt, tyst, og man kan overclocke det med 6-8 procent, afhængig af ens held i siliciumlotteriet. Det bringer kortet på niveau med GTX 980, når det gælder ydelse. Og prisen er rørende.

I øjeblikket kan man få et AMD Radeon RX 480 8 GB til knap 3000 kroner!

Hvad får man for de penge? Man får en stigning i ydelse, der er nærmest ikkeeksisterende. Man mister faktisk penge, når det gælder prisen på frames.

Det imponerende ved 8 GB-udgaven af RX 480 er, hvad man får for pengene.

Det overgik sidste generations kæmpe, GTX 970. Men sammenlignet med 4 GB-udgaven af RX 480?

Der er ingen sammenligning. Hvis man vil have sig et billigt og stærkt 1080p-gamingsystem, er RX 480 4 GB sagen.

 

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Applikationsspecialister med fokus på Microsoft servermiljøer til Cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    AL Sydbank

    Product Owner til IT Service Management

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg tema

    Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

    Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S