Pas på online svindel under Black Friday

Black Friday nærmer sig, og købeglade danskere forbereder sig på at gøre en god handel online. Men de er ikke de eneste, der forbereder sig på Black Friday. Mens forbrugerne går på jagt efter de bedste tilbud, så forsøger cyberkriminelle at udnytte den omfattende handel online til at begå svindel. Bitdefender har 5 gode råd til en sikker Black Friday.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Black Friday løber af stablen fredag d. 25. november over hele landet. Sidste år var omsætningen på knap 2 milliarder kroner, og det er rekorden for største handelsdag nogensinde i dansk historie, hvis man måler på omsætning gennem dankort alene.
Der er visse perioder på året, hvor IT-svindlere er mere aktive end andre. Black Friday er en af de dage, hvor risikoen for misbrug af intetanende kunders betalingsoplysninger er størst. Tag for eksempel antallet af snyde-mails, der stiger med 10 procent i løbet af Black Friday i forhold til resten af året, det viser tal fra IT-sikkerhedsvirksomheden Bitdefender. Svindlen foregår via falske hjemmesider, trick-mails og uofficielle netværk. Bitdefender opfordrer forbrugerne til at udvise ekstra stor forsigtighed, når de handler netop denne dag. Fredrik Jubran, Nordisk Direktør for Bitdefender, siger:

“Der er meget større aktivitet på shopping-sites, end der plejer at være, en dag som Black Friday, og omsætningen på køb online er enorm. De handlende er ivrige og opsøgende, og det er alt sammen guf for dygtige cyberkriminelle. De forsøger at stjæle dine kreditkortoplysninger, såkaldt phishing, eller også lader de dig købe varer af dem, som du aldrig ser skyggen af.”

Vær opmærksom på mistænksomme mails og hjemmesider, og tænk dig en ekstra gang om, før du trykker på et link eller gennemfører en handel. Ser du et tilbud, der er for godt til at være sandt, så overvej, om det kan være et svindelnummer.

Bitdefender kommer med 5 gode råd til en sikker Black Friday på nettet:

1. Undgå at bruge offentlige Wi-Fi-netværk, når du handler online. Cyberkriminelle sætter nemt et hotspot op for at overvåge dine kreditkortoplysninger og shoppe videre for dine penge.
2. Vær sikker på, at hjemmesiden har en HTTPS-forbindelse – den grønne lås-logoet ved linket – da dette garanterer, at forbindelsen mellem bruger og sælger er krypteret, og at sælger er legitim.
3. Pas på uopfordrede mails. Modtager du en mail med “fantastiske rabatter”, så vær på vagt. Hensigten med sådanne spam-mails kan være at få dig til at trykke på et ondsindet link med malware eller at få dig ind på en falsk hjemmeside for at stjæle dine betalingsoplysninger eller sælge dig ting, du aldrig modtager.
4. Sørg for, at du har en god og opdateret sikkerhedssoftware installeret på dine enheder med anti-phishing- og anti-fraud-funktioner. Sådan software opdager snydesider og blokerer for malware.
5. Brug et kreditkort i stedet for debetkort. Debetkortet trækker ofte beløbet fra din konto med det samme, hvor et kreditkort bruger nogle dage. Du har lidt længere tid til at opdage snyd og annullere en online handel, hvis du bruger kreditkort.

TD SYNNEX Denmark ApS

Sales Coordinator

Københavnsområdet

Forsvarets Efterretningstjeneste

IT-direktør til Forsvarets Efterretningstjeneste

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Midtjylland

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S