Test: Fuld power på det trådløse net

Er dit trådløse netværk uhyggelig langsomt, eller er der slet ingen forbindelse i boligens yderste rum? Så skal du måske have en netværksforlænger. Her tester vi tre extendere, hvor fællesnævneren er let opsætning og overkommelig pris.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Nødskrigene fra teenagere og børn i boligen er velkendte i mange hjem: ”Der er ikke noget internet!”, ”Nettet virker ikke!”

Årsagen kan være, at den trådløse router, der følger med dit internetabonnement, ikke formår at dække alle hjemmets rum og kroge tilfredsstillende. Det er ret forskelligt, hvor langt en router rækker. Det afhænger af placering, antal rum, om væggene er i beton eller blot gipsadskillelser med lidt isolering imellem. Men i høj grad også kvaliteten af din router.

Heldigvis kan du nemt forlænge nettets rækkevidde med en netværksforlænger. Reelt opsnapper sådan en extender blot signalet fra din router og sender det videre. Så den skal placeres i et rum, hvor der er dækning. Her vil den forstærke signalet og ekspedere det videre ud i æteren. Og pludselig rækker netværket meget længere.

Man har kunnet få disse enheder i mange år, men i dag er opsætningen ikke længere forbeholdt eksperter. Alle kan konfigurere en netværksforlænger, og ofte er det ”plug and play” eller nogle få museklik, der skal til. Det er tilfældet med de tre modeller, vi tester her, og de kan parres med stort set alle routere på markedet. 

Sådan tester vi

De tre testdeltagere er ret forskellige og ligger i hver sit prisleje, så du kan se, hvad du får for små og store investeringer. Vi har afprøvet de tre testede modeller i nogle typiske opstillinger i større huse og målt om rækkevidden/styrken er blevet bedre i forskellige rum og på forskellige afstande. Reelt var det vanskeligt at måle forskel i signalstyrken, men i praksis gjorde extenderne alle en forskel i de områder af boligen, hvor en almindelig router ikke har kunnet give trådløst internet.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S