Det er slut med Lumia-mobiler

Der kommer ikke flere Windows-mobiler i flagskibs-serien, Lumia. Fremtiden for de Windows-baserede smartphones ser dunkel ud .

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Windows-mobilerne var et frist pust, da de kom på markedet, og modtagelsen var positiv. Der manglede bare en del apps for at de for alvor kunne konkurrere med Apple og Google. De apps kom desværre aldrig. 

Trods imponerende tålmodighed fra brugere og samarbejdspartnere, er Windows-mobilen blevet et mindre og mindre attraktivt valg med tiden. De seneste tal viser en markedsandel på kun 0,6 procent. 

Det udelukkende er Microsoft selv, der har produceret Windows-mobiler de sidste år. Det er sket under Lumia-brandet, som blev købt af Nokia i sin tid. Men nu melder Microsoft, at det er slut med Lumia-mobilerne. 

Om det så samtidig betyder enden på mobiler fra Microsoft, er ikke til at sige på nuværende tidspunkt. MereMobil spurgte Martin Thorning Hansen, divisionschef for Windows i Microsoft Danmark, om fremtidsplanerne, og her lægger han vægt på samarbejde med HP, der tidligere på året overraskende med HP Elite X3. En topklasse Windows-mobil, der drager nytte af alle de stærke features fra Windows 10, som eksempelvis Continuum, der gør det muligt at bruge mobilen, som en fuldblods Windows 10 pc.

Lumia 650, 950 og 950XL vil fortsat være at finde i den danske handel nogen tid, og Microsoft vil fortsætte supporten til disse mobiler. 

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job