Det er slut med Lumia-mobiler

Der kommer ikke flere Windows-mobiler i flagskibs-serien, Lumia. Fremtiden for de Windows-baserede smartphones ser dunkel ud .

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Windows-mobilerne var et frist pust, da de kom på markedet, og modtagelsen var positiv. Der manglede bare en del apps for at de for alvor kunne konkurrere med Apple og Google. De apps kom desværre aldrig. 

Trods imponerende tålmodighed fra brugere og samarbejdspartnere, er Windows-mobilen blevet et mindre og mindre attraktivt valg med tiden. De seneste tal viser en markedsandel på kun 0,6 procent. 

Det udelukkende er Microsoft selv, der har produceret Windows-mobiler de sidste år. Det er sket under Lumia-brandet, som blev købt af Nokia i sin tid. Men nu melder Microsoft, at det er slut med Lumia-mobilerne. 

Om det så samtidig betyder enden på mobiler fra Microsoft, er ikke til at sige på nuværende tidspunkt. MereMobil spurgte Martin Thorning Hansen, divisionschef for Windows i Microsoft Danmark, om fremtidsplanerne, og her lægger han vægt på samarbejde med HP, der tidligere på året overraskende med HP Elite X3. En topklasse Windows-mobil, der drager nytte af alle de stærke features fra Windows 10, som eksempelvis Continuum, der gør det muligt at bruge mobilen, som en fuldblods Windows 10 pc.

Lumia 650, 950 og 950XL vil fortsat være at finde i den danske handel nogen tid, og Microsoft vil fortsætte supporten til disse mobiler. 

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Applikationsspecialister med fokus på Microsoft servermiljøer til Cyberdivisionen i Hvidovre

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior Test Consultant

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Barco

Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos