Det er slut med Lumia-mobiler

Der kommer ikke flere Windows-mobiler i flagskibs-serien, Lumia. Fremtiden for de Windows-baserede smartphones ser dunkel ud .

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Windows-mobilerne var et frist pust, da de kom på markedet, og modtagelsen var positiv. Der manglede bare en del apps for at de for alvor kunne konkurrere med Apple og Google. De apps kom desværre aldrig. 

Trods imponerende tålmodighed fra brugere og samarbejdspartnere, er Windows-mobilen blevet et mindre og mindre attraktivt valg med tiden. De seneste tal viser en markedsandel på kun 0,6 procent. 

Det udelukkende er Microsoft selv, der har produceret Windows-mobiler de sidste år. Det er sket under Lumia-brandet, som blev købt af Nokia i sin tid. Men nu melder Microsoft, at det er slut med Lumia-mobilerne. 

Om det så samtidig betyder enden på mobiler fra Microsoft, er ikke til at sige på nuværende tidspunkt. MereMobil spurgte Martin Thorning Hansen, divisionschef for Windows i Microsoft Danmark, om fremtidsplanerne, og her lægger han vægt på samarbejde med HP, der tidligere på året overraskende med HP Elite X3. En topklasse Windows-mobil, der drager nytte af alle de stærke features fra Windows 10, som eksempelvis Continuum, der gør det muligt at bruge mobilen, som en fuldblods Windows 10 pc.

Lumia 650, 950 og 950XL vil fortsat være at finde i den danske handel nogen tid, og Microsoft vil fortsætte supporten til disse mobiler. 

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job