Det er slut med Lumia-mobiler

Der kommer ikke flere Windows-mobiler i flagskibs-serien, Lumia. Fremtiden for de Windows-baserede smartphones ser dunkel ud .

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Windows-mobilerne var et frist pust, da de kom på markedet, og modtagelsen var positiv. Der manglede bare en del apps for at de for alvor kunne konkurrere med Apple og Google. De apps kom desværre aldrig. 

Trods imponerende tålmodighed fra brugere og samarbejdspartnere, er Windows-mobilen blevet et mindre og mindre attraktivt valg med tiden. De seneste tal viser en markedsandel på kun 0,6 procent. 

Det udelukkende er Microsoft selv, der har produceret Windows-mobiler de sidste år. Det er sket under Lumia-brandet, som blev købt af Nokia i sin tid. Men nu melder Microsoft, at det er slut med Lumia-mobilerne. 

Om det så samtidig betyder enden på mobiler fra Microsoft, er ikke til at sige på nuværende tidspunkt. MereMobil spurgte Martin Thorning Hansen, divisionschef for Windows i Microsoft Danmark, om fremtidsplanerne, og her lægger han vægt på samarbejde med HP, der tidligere på året overraskende med HP Elite X3. En topklasse Windows-mobil, der drager nytte af alle de stærke features fra Windows 10, som eksempelvis Continuum, der gør det muligt at bruge mobilen, som en fuldblods Windows 10 pc.

Lumia 650, 950 og 950XL vil fortsat være at finde i den danske handel nogen tid, og Microsoft vil fortsætte supporten til disse mobiler. 

Annonceindlæg fra Barco

Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse