Ny teknologi forebygger musearm og muskelsmerter

Halvdelen af danskerne lider af muskelsmerter. Hidtil har alle behandlinger adresseret symptomer. Nu lancerer norske EXPAIN to innovative produkter, der ved hjælp af avanceret teknologi og biofeedback giver mulighed for at forebygge og ændre de dårlige vaner, der ender med at give gener.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Alle bliver ømme og får en stiv nakke og skulder i ny og næ. For mange forsvinder ømheden ikke, og dette fører til smerter og spændingshovedpine. På samme måde kan det være hårdt for de små muskler i underarmen at taste på tastaturet og styre computermusen, og musearm er en af de mest udbredte muskelsmerter i Danmark.

Aktuelle behandlinger fjerner ikke årsagen, men adresserer kun symptomerne. EXPAIN Change Neck & Shoulders samt EXPAIN Change Arm er to nye produkter baseret på biofeedback, der giver brugeren mulighed for at fjerne årsagen til smerterne og forhindre smerten i at komme tilbage.

Flere års udvikling bag

Begge produkter består af en lille sensor, der placeres diskret på enten skulderen eller armen. Ved hjælp af biofeedback måles muskelaktiviteten og sensoren giver besked med vibration, så snart det er tid til at skifte stilling, lave øvelser eller slappe af. Samtidig kan begge produkter forbindes til en smartphone via Bluetooth, og via EXPAIN’s app kan man se sin muskelaktivitet i realtime samt muskeldata og historik. Disse data er yderst værdifulde for ens læge eller fysioterapeut i en behandling af muskelsmerter.

EXPAIN har brugt flere år på at udvikle produkterne i samarbejde med eksperter inden for muskelaktivitet, fysioterapi, teknologi og lægevidenskab. At få signaler fra kroppen, som du normalt ikke ville føle, kaldes biofeedback, og forskning viser, at netop biofeedback er det bedste værktøj til ændring af vaner, når det handler om muskelaktivitet. Måleteknologien, som analyserer og sender muskeldata til din smartphone, er udviklet i samarbejde med en af de førende forskningsorganisationer i Norden (SINTEF).

Sådan virker det

Den øverste kappemuskel (musklen mellem skulder og nakke) er en af de få muskler, der kan styres bevidst og ubevidst af hjernen. Den ubevidste muskelaktivitet er ofte til stede under stress eller højt koncentrationsniveau. Med EXPAIN Change Neck & Shoulders, bliver du bevidst om muskelaktiviteten og kan dermed forebygge smerten, før den rammer.

Strækkemusklen digitorum communis er den muskel, der oftest er relateret til smerter i armene på grund af computerarbejde. Musklen befinder sig øverst på underarmen, hvor EXPAIN Change Arm placeres. Musklen bruges til at løfte hånden, pegefingeren og langefingeren. Når man bruger en computer, gør man som oftest brug af denne muskel hele tiden, selv om det ikke er nødvendigt.

Når du tager en lille pause, kan musklen slappe af og komme sig over statisk eller vedvarende aktivitet. Efter et stykke tid vil du ændre din vaner og jævnligt tage flere små pauser. På denne måde fjernes årsagen til smerten, og smerten vil blive reduceret og til sidst gå helt væk.

Se EXPAINs ekspertpanel, der har været med til at udvikle produkterne, her: http://expain.dk/om/ekspertpanel/

Formpipe Software A/S

Senior Product Manager

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

SAP Engagement Manager

Midtjylland

SOS International

Cisco Call Manager Specialist

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra IBM

Digital suverænitet: De her spørgsmål skal du stille

Sådan sikrer din virksomhed kontrollen over data, arkitektur, processer og AI i en stadig mere omskiftelig verden.

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job
Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

Per Claus Henriksen

Alcadon ApS

Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS

Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

Susanne Sønderskov

Sourcing IT