Nu kan operatører opbygge netværk på den halve tid

Efter succesfulde test med operatører i både etablerede og nye markeder har Ericsson lanceret Accelerated Network Build, en ny løsning til at accelerere og strømline processen for netværksopbygning, og som hjælper operatører til hurtigere at udvikle produkter, og give et hurtigere investeringsafkast.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Denne nye løsning leverer en øget hastighed ved at reducere byggetiden med 50 procent, reducere antallet af besøg på pladserne med 70 procent, og skaber større forudsigelighed med 99 procents sikkerhed for at få det ønskede resultat første gang. Man opnår en forbedret dækning og kapacitet men med en minimal påvirkning af operatørernes kunder under arbejdet med at udvide eller introducere nye teknologier.

Fredrik Jejdling, leder af Business Unit Network Services, Ericsson, siger: "Resultater af test viser, at Accelerated Network Build gør en forskel for vores kunder. Ved at kombinere teknologisk innovation, cloud-baserede værktøjer og strømlinede processer vil vores løsning revolutionere måden netværk bliver bygget på og sætte en ny standard i industrien."

Michael Sullivan-Trainor, chefanalytiker hos Technology Business Research (TBR) Telecom Practice, siger: "Hurtigere indtjening og reducerede omkostninger er essentielt lige nu - det er en central problemstilling for operatørerne, som skal løses med innovation. Nye teknologier kommer til at gøre tingene endnu mere komplekse og det er ganske passende, at Ericcson nu adresserer, hvordan man kan forbedre implementeringen af infrastruktur i dag og i den nære fremtid når 5G og Tingenes Internet melder deres ankomst."

Ifølge Ericsson Mobility Report forventes optagelsen af 5G-abonnementer at være hurtigere end de tidligere generationer med over en halv milliard 5G-abonnementer i slutningen af 2022. IoT-enheder forventes også at stige markant og overgå mobiltelefoner som den største kategori af forbundne enheder allerede i år 2018.

Det er derfor nødvendigt for operatørerne at kunne bygge fremtidens netværk hurtigere end nogensinde før, og med minimal indvirkning på virksomhedsdriften. Nuværende løsninger og traditionelle metoder for netværksopbygning har flere overdragelser mellem aktiviteter og parter, hvilket resulterer i langvarige processer.

Baseret på en cloud-baseret værktøjskasse, der leverer strømlinede procesforbedringer og et væld af tekniske innovationer, udgør Ericsson Accelerated Network Build en løsning, som lever op til de stadigt voksende krav fra både operatører og deres kunder.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS