Nu kan operatører opbygge netværk på den halve tid

Efter succesfulde test med operatører i både etablerede og nye markeder har Ericsson lanceret Accelerated Network Build, en ny løsning til at accelerere og strømline processen for netværksopbygning, og som hjælper operatører til hurtigere at udvikle produkter, og give et hurtigere investeringsafkast.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Denne nye løsning leverer en øget hastighed ved at reducere byggetiden med 50 procent, reducere antallet af besøg på pladserne med 70 procent, og skaber større forudsigelighed med 99 procents sikkerhed for at få det ønskede resultat første gang. Man opnår en forbedret dækning og kapacitet men med en minimal påvirkning af operatørernes kunder under arbejdet med at udvide eller introducere nye teknologier.

Fredrik Jejdling, leder af Business Unit Network Services, Ericsson, siger: "Resultater af test viser, at Accelerated Network Build gør en forskel for vores kunder. Ved at kombinere teknologisk innovation, cloud-baserede værktøjer og strømlinede processer vil vores løsning revolutionere måden netværk bliver bygget på og sætte en ny standard i industrien."

Michael Sullivan-Trainor, chefanalytiker hos Technology Business Research (TBR) Telecom Practice, siger: "Hurtigere indtjening og reducerede omkostninger er essentielt lige nu - det er en central problemstilling for operatørerne, som skal løses med innovation. Nye teknologier kommer til at gøre tingene endnu mere komplekse og det er ganske passende, at Ericcson nu adresserer, hvordan man kan forbedre implementeringen af infrastruktur i dag og i den nære fremtid når 5G og Tingenes Internet melder deres ankomst."

Ifølge Ericsson Mobility Report forventes optagelsen af 5G-abonnementer at være hurtigere end de tidligere generationer med over en halv milliard 5G-abonnementer i slutningen af 2022. IoT-enheder forventes også at stige markant og overgå mobiltelefoner som den største kategori af forbundne enheder allerede i år 2018.

Det er derfor nødvendigt for operatørerne at kunne bygge fremtidens netværk hurtigere end nogensinde før, og med minimal indvirkning på virksomhedsdriften. Nuværende løsninger og traditionelle metoder for netværksopbygning har flere overdragelser mellem aktiviteter og parter, hvilket resulterer i langvarige processer.

Baseret på en cloud-baseret værktøjskasse, der leverer strømlinede procesforbedringer og et væld af tekniske innovationer, udgør Ericsson Accelerated Network Build en løsning, som lever op til de stadigt voksende krav fra både operatører og deres kunder.

Annonce

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job