Nu kan operatører opbygge netværk på den halve tid

Efter succesfulde test med operatører i både etablerede og nye markeder har Ericsson lanceret Accelerated Network Build, en ny løsning til at accelerere og strømline processen for netværksopbygning, og som hjælper operatører til hurtigere at udvikle produkter, og give et hurtigere investeringsafkast.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Denne nye løsning leverer en øget hastighed ved at reducere byggetiden med 50 procent, reducere antallet af besøg på pladserne med 70 procent, og skaber større forudsigelighed med 99 procents sikkerhed for at få det ønskede resultat første gang. Man opnår en forbedret dækning og kapacitet men med en minimal påvirkning af operatørernes kunder under arbejdet med at udvide eller introducere nye teknologier.

Fredrik Jejdling, leder af Business Unit Network Services, Ericsson, siger: "Resultater af test viser, at Accelerated Network Build gør en forskel for vores kunder. Ved at kombinere teknologisk innovation, cloud-baserede værktøjer og strømlinede processer vil vores løsning revolutionere måden netværk bliver bygget på og sætte en ny standard i industrien."

Michael Sullivan-Trainor, chefanalytiker hos Technology Business Research (TBR) Telecom Practice, siger: "Hurtigere indtjening og reducerede omkostninger er essentielt lige nu - det er en central problemstilling for operatørerne, som skal løses med innovation. Nye teknologier kommer til at gøre tingene endnu mere komplekse og det er ganske passende, at Ericcson nu adresserer, hvordan man kan forbedre implementeringen af infrastruktur i dag og i den nære fremtid når 5G og Tingenes Internet melder deres ankomst."

Ifølge Ericsson Mobility Report forventes optagelsen af 5G-abonnementer at være hurtigere end de tidligere generationer med over en halv milliard 5G-abonnementer i slutningen af 2022. IoT-enheder forventes også at stige markant og overgå mobiltelefoner som den største kategori af forbundne enheder allerede i år 2018.

Det er derfor nødvendigt for operatørerne at kunne bygge fremtidens netværk hurtigere end nogensinde før, og med minimal indvirkning på virksomhedsdriften. Nuværende løsninger og traditionelle metoder for netværksopbygning har flere overdragelser mellem aktiviteter og parter, hvilket resulterer i langvarige processer.

Baseret på en cloud-baseret værktøjskasse, der leverer strømlinede procesforbedringer og et væld af tekniske innovationer, udgør Ericsson Accelerated Network Build en løsning, som lever op til de stadigt voksende krav fra både operatører og deres kunder.

Netcompany A/S

Senior Network Engineer

Københavnsområdet

Statens IT

Teamleder Infrastruktur & Cloud

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Event: Årets CIO 2026

Andre events | Kongens Lyngby

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4 juni 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS