Gør din mobiltelefon til et mikroskop

Verdens tyndeste mikroskop-linser gør det nu muligt for alle at udforske mikroverdenen med smartphone og tablet. Med Blips-linserne kan man se hver en detalje på insekter og blomster, kontrollere præcisionsarbejde eller undersøge ungernes hår for lus - og samtidig tage fantastiske billeder i den mikroverden, der åbner sig.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det første gang linserne forhandles fra Danmark. Eneste, danske forhandler er avXperten.dk, og indehaveren er begejstret:

"Blips-linserne giver helt almindelige mennesker muligheder, som ellers normalt er forbeholdt professionelle," fortæller Frederik Nielsen.

Det er uhyre enkelt at forvandle sin smartphone eller tablet til et mikroskop med linserne. De placeres over kameraet, og med èt er det muligt at se utrolige detaljer. De to linser i Basic Kit er supertynde: Blips Macro er 0,5 millimeter høj og Blips Micro 1,2 millimeter. De er produceret af en stærk type plast, der ikke ændrer form.

Linserne fæstner sig solidt til smartphonen med en specielt effektiv type lim, der gør det muligt at anvende linserne igen og igen.

100 ganges forstørrelse

Blips Macro forstørrer objekter med 8-15x zoom og Blips Micro forstørrer med 16-30x zoom. Med Micro er det muligt at se detaljer på 1/300 millimeters størrelse, og brug af smartphonens digitale zoom kan sikre over 100 ganges forstørrelse.
"Man kan bruge linserne for sjov og bare gå på oplevelse i det fascinerende mikro-univers - eller til seriøse formål som for eksempel undersøgelse af modermærker og kvalitetskontrol af lodning, sømme og malerarbejde," fortæller Frederik Nielsen.

Gratis Blips-app

Det er både muligt at bruge linserne sammen med den eksisterende kamera-app og med Blips` egen app med specielle features. App`en hedder SMO (SmartMicroOptics), den er gratis og kan downloades i App Store.

Linserne opbevares i et kort, der er mindre end et kreditkort, og kan således let opbevares i tegnebogen eller lommen.

Basic Kit med de to linser koster 249 kroner, og det udvidede Lab Kit kan erhverves for 399 kroner.

Læs mere hos avXperten.dk og se en demonstrationsvideo af linserne.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS