YouSee undskylder og kompenserer - men er det godt nok?

Nul nytårstale og ingen rådhusklokker klokken tolv. Sådan blev nytårsaften for mange. Og det kan man takke YouSee for. TV-udbyderen undskylder og lover kompensation, men vil ikke afsløre årsagen til nedbruddet, der fortsat påvirker en lille gruppe kunder.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Nytårsaften 2016 startede for mange med lidt af en skuffelse. Da man traditionen tro tunede ind på Danmarks Radio for at se Dronningens Nytårstale var der intet signal. I hvert fald ikke, hvis man var tv-kunde hos YouSee. Det er der over en million danskere der er, og mange af disse måtte også undvære rådhusklokkernes ringen ved midnat. Her var tv-signalet stadig ikke tilbage overalt, og i dag er visse kanaler fortsat ude af drift hos et lille antal kunder.

Problemet er fundet, men YouSee vil på nuværende tidspunkt ikke fortælle nærmere, udover at der har været tale om et "ekstremt kompliceret nedbrud i vores fysiske system". TV-udbyderen fortæller derudover, at kunderne kan forvente en kompensation i form af en "underholdningsoplevelse", som heller ikke specificeres.

Men er YouSee så tilgivet? Eller bør man overveje, om det er holdbart at en tv-udbyder, der råder over signalet hos så mange kunder, kan svigte på så kritisk et tidspunkt? Og er det samtidig okay, at YouSee vælger at være hemmelighedsfuld om årsagen eller er det snarere tegn på manglende ansvarsfuldhed? TV-mediet har ikke samme dominans som tidligere, og der findes heldigvis alternativer, når signalet ryger, men for mange mennesker er det stadig det første man tænder for, når der sker vigtige begivenheder. Og det gælder også begivenheder af langt større alvor end nytårstale og rådhusklokker. Derfor er det vigtigt, at man kan have tillid til håndteringen fra så stor en udbyder. Det gav nytåret os en prøve på.  

Hvad mener du om YouSees håndtering af sagen? Lad os høre din mening ...

Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

Navnenyt fra it-Danmark

inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S

Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Jul Jakobsen

Region Nordjylland

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS