YouSee undskylder og kompenserer - men er det godt nok?

Nul nytårstale og ingen rådhusklokker klokken tolv. Sådan blev nytårsaften for mange. Og det kan man takke YouSee for. TV-udbyderen undskylder og lover kompensation, men vil ikke afsløre årsagen til nedbruddet, der fortsat påvirker en lille gruppe kunder.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Nytårsaften 2016 startede for mange med lidt af en skuffelse. Da man traditionen tro tunede ind på Danmarks Radio for at se Dronningens Nytårstale var der intet signal. I hvert fald ikke, hvis man var tv-kunde hos YouSee. Det er der over en million danskere der er, og mange af disse måtte også undvære rådhusklokkernes ringen ved midnat. Her var tv-signalet stadig ikke tilbage overalt, og i dag er visse kanaler fortsat ude af drift hos et lille antal kunder.

Problemet er fundet, men YouSee vil på nuværende tidspunkt ikke fortælle nærmere, udover at der har været tale om et "ekstremt kompliceret nedbrud i vores fysiske system". TV-udbyderen fortæller derudover, at kunderne kan forvente en kompensation i form af en "underholdningsoplevelse", som heller ikke specificeres.

Men er YouSee så tilgivet? Eller bør man overveje, om det er holdbart at en tv-udbyder, der råder over signalet hos så mange kunder, kan svigte på så kritisk et tidspunkt? Og er det samtidig okay, at YouSee vælger at være hemmelighedsfuld om årsagen eller er det snarere tegn på manglende ansvarsfuldhed? TV-mediet har ikke samme dominans som tidligere, og der findes heldigvis alternativer, når signalet ryger, men for mange mennesker er det stadig det første man tænder for, når der sker vigtige begivenheder. Og det gælder også begivenheder af langt større alvor end nytårstale og rådhusklokker. Derfor er det vigtigt, at man kan have tillid til håndteringen fra så stor en udbyder. Det gav nytåret os en prøve på.  

Hvad mener du om YouSees håndtering af sagen? Lad os høre din mening ...

Annonceindlæg fra Computerworld

Platform X - Danmarks nye store konference for enterprise-platforme

For første gang: Computerworld præsenterer stærkt program for Platform X

Navnenyt fra it-Danmark

Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

Allan Bo Christiansen

Simple Agency Group A/S

Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

Karoline Lotz Jonassen

Forte Advice

Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

Ivan Nielsen

Connexa A/S