YouSee undskylder og kompenserer - men er det godt nok?

Nul nytårstale og ingen rådhusklokker klokken tolv. Sådan blev nytårsaften for mange. Og det kan man takke YouSee for. TV-udbyderen undskylder og lover kompensation, men vil ikke afsløre årsagen til nedbruddet, der fortsat påvirker en lille gruppe kunder.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Nytårsaften 2016 startede for mange med lidt af en skuffelse. Da man traditionen tro tunede ind på Danmarks Radio for at se Dronningens Nytårstale var der intet signal. I hvert fald ikke, hvis man var tv-kunde hos YouSee. Det er der over en million danskere der er, og mange af disse måtte også undvære rådhusklokkernes ringen ved midnat. Her var tv-signalet stadig ikke tilbage overalt, og i dag er visse kanaler fortsat ude af drift hos et lille antal kunder.

Problemet er fundet, men YouSee vil på nuværende tidspunkt ikke fortælle nærmere, udover at der har været tale om et "ekstremt kompliceret nedbrud i vores fysiske system". TV-udbyderen fortæller derudover, at kunderne kan forvente en kompensation i form af en "underholdningsoplevelse", som heller ikke specificeres.

Men er YouSee så tilgivet? Eller bør man overveje, om det er holdbart at en tv-udbyder, der råder over signalet hos så mange kunder, kan svigte på så kritisk et tidspunkt? Og er det samtidig okay, at YouSee vælger at være hemmelighedsfuld om årsagen eller er det snarere tegn på manglende ansvarsfuldhed? TV-mediet har ikke samme dominans som tidligere, og der findes heldigvis alternativer, når signalet ryger, men for mange mennesker er det stadig det første man tænder for, når der sker vigtige begivenheder. Og det gælder også begivenheder af langt større alvor end nytårstale og rådhusklokker. Derfor er det vigtigt, at man kan have tillid til håndteringen fra så stor en udbyder. Det gav nytåret os en prøve på.  

Hvad mener du om YouSees håndtering af sagen? Lad os høre din mening ...

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Horsens

    Enterprise Architecture Day 2026: Sikker og strategisk suverænitet

    Få ny inspiration til arbejdet med EA – fra sikkerhed og compliance til orkestrering, omkostningsoptimering og cloud governance i en usikker og ustabil tid.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland