Test: Prisvenligt gamingheadset

Gamingheadset med god lyd og lidt svagere mikrofon.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Carsten Sørensen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

MasterPulse er et gaming headset fra Cooler Master, der hører til i det mere prisvenlige segment. To ting er med til at definere dette headset, det første er Bass FX systemet, og det andet er den integrerede mikrofon.

Bass FX er Cooler Masters betegnelse for den basforøgelse, der kan opnås ved at fjerne den skal, der dækker ørekopperne. Det gøres ganske let, da skallerne er monteret via fire magneter. Mikrofonen er integeret, der er således ikke nogen mikrofonarm.

Mikrofonen er da heller ikke headsettets stærke side. Stemmer går klart nok igennem, men lydkvaliteten er ikke den bedste, og den er følsom overfor støj fra omgivelserne.

Headsettet har en god samlingskvalitet prisen taget i betragtning, bøjlen er fremstillet i stål med et polstret hovedbånd, der glider i et par wirer. Den musikalske part tager de indbyggede 44 mm enheder sig af, og de har et frekvensområde, der går fra 20 Hz til 20.000 Hz.

Lydkvalitet god til prisen

Lyden er ret god til prisen, den er også ret velbalanceret. Headsettet er derfor også egnet til andet end gaming, tager man skallerne af, forstærkes basniveauet generelt, hvilket passer til gaming og basfunderet musik.

Headsettet kan sluttes til en smartphone via et 4-polet 3,5 mm minijackstik, kablet er et fladt gummikabel på 1,2 meter. Til brug på computeren isættes et kort Y-kabel med to stik.

MasterPulse sidder generelt godt med en fin bærekomfort, ørekoppernes kunstlæderbeklædte ørepuder slutter tæt til ørerne, så man kan, i hvert fald i starten, godt blive lidt træt i ørerne efter længere tids brug. 

Læs mere om headsettet her på producentens webside.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest