Mistænkt i YouSee-sagen løslades

Den 51-årige, der i går blev anholdt i sagen om YouSee-nedbruddet nytårsaften, er løsladt. Han er dog fortsat sigtet for nedbruddet og for en ekstra overtrædelse, som politiet nu løfter sløret for ...

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Efter interne undersøgelser af det omfattende ned i sendesignalet nytårsaften konkluderede YouSee, at der var tale om sabotage. Kort tid efter anholdte politiet en mand, mistænkt for at stå bag nedbruddet. 

Her til formiddag skulle den 51-årige mand, hvis identitet endnu ikke kendes, have været i grundlovsforhør. Efter nye oplysninger i sagen er dukket op, er han imidlertid blevet løsladt.

Sigtelserne mod manden opretholdes dog. Udover straffelovens paragraf 193, "omfattende forstyrrelse af driften af fjernsynsanlæg", er der tale om en sigtelse for hærværk.

En mand anholdt i sagen om YouSee-nedbrud

Her er YouSees kompensation til kunderne

YouSee undskylder og kompenserer – men er det godt nok?

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Backup-/restore-specialist til Cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-supporterelever til Lokal IT på Antvorskov Kaserne

    Region Sjælland

    Capgemini Danmark A/S

    Management Consultant

    Københavnsområdet

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland

    ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

    Morten Benn

    ChangeGroup ApS

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job