Test: Lenovo Yoga Book: Tabletten er forklædt som en bog

Når du lukker op for Lenovo Yoga Book, dukker der en ekstra, trykfølsom side op, hvor du kan skrive og tegne.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Navnet Book passer perfekt til Lenovo Yoga Book. Når tabletten lukkes op, er den ene halvdel skærm, og den anden er et komplet tastatur med touchknapper eller en tegneplade. Du kan samtidig bruge den trykfølsomme skærm ligesom en traditionel tablet.

Yoga Book er et produkt af den type, som du har lyst til at eje, allerede inden du ved, om du reelt kan bruge det til så meget. Den har indbydende finish i flot metal. Samlet er den lidt mindre end et A4-ark, hvilket gør den ret mobil. ”Bogen” er samlet med lækre metalhængsler. Den kan naturligvis også stilles op som ”telt”, hvilket er en fordel, hvis du bare skal se en film på den 10,1” store skærm.

Den fleksible tablet kan bruges ligesom en computer på grund af tastaturet.

I praksis har den selvfølgelig nogle begrænsninger i forhold til en god computer – for eksempel færre kræfter – men de mange muligheder gør den til et oplagt supplement. Prisen for Android-varianten er 3700 kroner, men der er også en Windows-version på vej, som vil blive prissat til 4500 kroner.

Annonceindlæg fra Barco

Er jeres mødelokaler sikre nok?

Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S