Stor smartphone fra Samsung

Med kæmpe skærm og masser af kræfter kunne Galaxy C9 Pro være en fin erstatning for den selvantændende Note7, men den er indtil videre kun tilgængelig i Kina.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Efter skandalen med den selvantændende Note7 mangler Samsung i den grad en førsteklasses phablet, der kan ramme segmentet for store smartphones med masser af kræfter. Sådan en har de faktisk med Galaxy C9 Pro, som netop er kommet på markedet i Kina. Den har 6 tommer Full HD-skærm, 1.44GHz Qualcomm SnapDragon 653 processor, 6 GB ram, stort 4,000 mAh batteri, 16MP kamera, og alt hvad man ellers kan forlange af en god phablet.

Eneste lille hage er blot, at den lige nu kun er tilgængelig på det kinesiske marked. Den skulle også ramme det indiske marked næste måned, men om vi nogensinde kommer til at se noget til den herhjemme er uvist. Sker det kan vi håbe at den beholder den rimelige pris på omkring 500 dollars (cirka 3.5000 kroner).

 

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S

Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension

Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS