Test: Samsung Galaxy S7 Edge: Skærmen stjæler billedet

Edge-skærmen, der krænger sig ud over siderne, er stadig en opsigtsvækkende feature.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Samsungs Edge-modeller er ikke nye, men de er stadig iøjnefaldende. Det ser altså rasende godt ud med skærmen, der smyger sig ud over siderne og endda er trykfølsomme på siderne, så du kan fremkalde forskellige genveje.

At skærmen desuden har rekordhøj opløsning, og dens pixeltæthed ligger over Nexus 6P (da Samsungs skærm er lidt mindre), gør den bare endnu mere imponerende. Og skærmen er da også ”højdepunktet” og det bedste argument for Samsung S7 Edge.

For denne smartphone koster en pæn sjat penge, og prisen skyldes primært den lækre skærm. Du vil nyde skærmens detaljer, når du kigger på fotos og zoomer ind. 

Apples skærm står faktisk flottere og med mere dybde og glød end Samsungs skærm, der kan virke lidt kold i farverne.
Ydelsesmæssigt er S7 Edge godt med, men ligger også her lidt efter konkurrenten iPhone 7, ligesom kameradelen ikke er helt lige så god.

I hånden opleves Samsung ikke helt som det kvalitetsprodukt, det er. Der er for meget plast, og der er ikke den ”feeling”, som en high end-telefon bør have.

Fronten og skærmen er flot og ser rasende godt ud. Det er bagsiden, der ikke helt matcher. Her kunne den godt trænge til at få en mere lækker finish på niveau med konkurrenten iPhone.

Skærmen, der går ud over siderne, ser rasende godt ud. Resten af telefonen er lidt for plastikagtig. Skærmen, der går ud over siderne,
ser rasende godt ud. Resten af telefonen er lidt for
plastikagtig.

Annonceindlæg fra Computerworld

Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics