Test: Samsung Galaxy S7 Edge: Skærmen stjæler billedet

Edge-skærmen, der krænger sig ud over siderne, er stadig en opsigtsvækkende feature.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Samsungs Edge-modeller er ikke nye, men de er stadig iøjnefaldende. Det ser altså rasende godt ud med skærmen, der smyger sig ud over siderne og endda er trykfølsomme på siderne, så du kan fremkalde forskellige genveje.

At skærmen desuden har rekordhøj opløsning, og dens pixeltæthed ligger over Nexus 6P (da Samsungs skærm er lidt mindre), gør den bare endnu mere imponerende. Og skærmen er da også ”højdepunktet” og det bedste argument for Samsung S7 Edge.

For denne smartphone koster en pæn sjat penge, og prisen skyldes primært den lækre skærm. Du vil nyde skærmens detaljer, når du kigger på fotos og zoomer ind. 

Apples skærm står faktisk flottere og med mere dybde og glød end Samsungs skærm, der kan virke lidt kold i farverne.
Ydelsesmæssigt er S7 Edge godt med, men ligger også her lidt efter konkurrenten iPhone 7, ligesom kameradelen ikke er helt lige så god.

I hånden opleves Samsung ikke helt som det kvalitetsprodukt, det er. Der er for meget plast, og der er ikke den ”feeling”, som en high end-telefon bør have.

Fronten og skærmen er flot og ser rasende godt ud. Det er bagsiden, der ikke helt matcher. Her kunne den godt trænge til at få en mere lækker finish på niveau med konkurrenten iPhone.

Skærmen, der går ud over siderne, ser rasende godt ud. Resten af telefonen er lidt for plastikagtig. Skærmen, der går ud over siderne,
ser rasende godt ud. Resten af telefonen er lidt for
plastikagtig.
Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    Få et job i den højere sags tjeneste som sikkerhedsspecialist i PET

    Københavnsområdet

    Unik System Design A/S

    QA Engineer

    Nordjylland

    SOS International

    Principal Solution Architect

    Midtjylland

    Operate Technology A/S

    PHP-udvikler til Drupal

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg tema

    Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

    Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job