Test: Samsung Galaxy S7 Edge: Skærmen stjæler billedet

Edge-skærmen, der krænger sig ud over siderne, er stadig en opsigtsvækkende feature.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Samsungs Edge-modeller er ikke nye, men de er stadig iøjnefaldende. Det ser altså rasende godt ud med skærmen, der smyger sig ud over siderne og endda er trykfølsomme på siderne, så du kan fremkalde forskellige genveje.

At skærmen desuden har rekordhøj opløsning, og dens pixeltæthed ligger over Nexus 6P (da Samsungs skærm er lidt mindre), gør den bare endnu mere imponerende. Og skærmen er da også ”højdepunktet” og det bedste argument for Samsung S7 Edge.

For denne smartphone koster en pæn sjat penge, og prisen skyldes primært den lækre skærm. Du vil nyde skærmens detaljer, når du kigger på fotos og zoomer ind. 

Apples skærm står faktisk flottere og med mere dybde og glød end Samsungs skærm, der kan virke lidt kold i farverne.
Ydelsesmæssigt er S7 Edge godt med, men ligger også her lidt efter konkurrenten iPhone 7, ligesom kameradelen ikke er helt lige så god.

I hånden opleves Samsung ikke helt som det kvalitetsprodukt, det er. Der er for meget plast, og der er ikke den ”feeling”, som en high end-telefon bør have.

Fronten og skærmen er flot og ser rasende godt ud. Det er bagsiden, der ikke helt matcher. Her kunne den godt trænge til at få en mere lækker finish på niveau med konkurrenten iPhone.

Skærmen, der går ud over siderne, ser rasende godt ud. Resten af telefonen er lidt for plastikagtig. Skærmen, der går ud over siderne,
ser rasende godt ud. Resten af telefonen er lidt for
plastikagtig.
Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub