Test: Samsung Galaxy S7 Edge: Skærmen stjæler billedet

Edge-skærmen, der krænger sig ud over siderne, er stadig en opsigtsvækkende feature.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Samsungs Edge-modeller er ikke nye, men de er stadig iøjnefaldende. Det ser altså rasende godt ud med skærmen, der smyger sig ud over siderne og endda er trykfølsomme på siderne, så du kan fremkalde forskellige genveje.

At skærmen desuden har rekordhøj opløsning, og dens pixeltæthed ligger over Nexus 6P (da Samsungs skærm er lidt mindre), gør den bare endnu mere imponerende. Og skærmen er da også ”højdepunktet” og det bedste argument for Samsung S7 Edge.

For denne smartphone koster en pæn sjat penge, og prisen skyldes primært den lækre skærm. Du vil nyde skærmens detaljer, når du kigger på fotos og zoomer ind. 

Apples skærm står faktisk flottere og med mere dybde og glød end Samsungs skærm, der kan virke lidt kold i farverne.
Ydelsesmæssigt er S7 Edge godt med, men ligger også her lidt efter konkurrenten iPhone 7, ligesom kameradelen ikke er helt lige så god.

I hånden opleves Samsung ikke helt som det kvalitetsprodukt, det er. Der er for meget plast, og der er ikke den ”feeling”, som en high end-telefon bør have.

Fronten og skærmen er flot og ser rasende godt ud. Det er bagsiden, der ikke helt matcher. Her kunne den godt trænge til at få en mere lækker finish på niveau med konkurrenten iPhone.

Skærmen, der går ud over siderne, ser rasende godt ud. Resten af telefonen er lidt for plastikagtig. Skærmen, der går ud over siderne,
ser rasende godt ud. Resten af telefonen er lidt for
plastikagtig.

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos