Test: Samsung Galaxy S7 Edge: Skærmen stjæler billedet

Edge-skærmen, der krænger sig ud over siderne, er stadig en opsigtsvækkende feature.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Samsungs Edge-modeller er ikke nye, men de er stadig iøjnefaldende. Det ser altså rasende godt ud med skærmen, der smyger sig ud over siderne og endda er trykfølsomme på siderne, så du kan fremkalde forskellige genveje.

At skærmen desuden har rekordhøj opløsning, og dens pixeltæthed ligger over Nexus 6P (da Samsungs skærm er lidt mindre), gør den bare endnu mere imponerende. Og skærmen er da også ”højdepunktet” og det bedste argument for Samsung S7 Edge.

For denne smartphone koster en pæn sjat penge, og prisen skyldes primært den lækre skærm. Du vil nyde skærmens detaljer, når du kigger på fotos og zoomer ind. 

Apples skærm står faktisk flottere og med mere dybde og glød end Samsungs skærm, der kan virke lidt kold i farverne.
Ydelsesmæssigt er S7 Edge godt med, men ligger også her lidt efter konkurrenten iPhone 7, ligesom kameradelen ikke er helt lige så god.

I hånden opleves Samsung ikke helt som det kvalitetsprodukt, det er. Der er for meget plast, og der er ikke den ”feeling”, som en high end-telefon bør have.

Fronten og skærmen er flot og ser rasende godt ud. Det er bagsiden, der ikke helt matcher. Her kunne den godt trænge til at få en mere lækker finish på niveau med konkurrenten iPhone.

Skærmen, der går ud over siderne, ser rasende godt ud. Resten af telefonen er lidt for plastikagtig. Skærmen, der går ud over siderne,
ser rasende godt ud. Resten af telefonen er lidt for
plastikagtig.

Annonce

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

Digital transformation | København

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
Vektus A/S har pr. 22. oktober 2026 ansat Jim Neble som Consultant Manager. Han skal især beskæftige sig med konsulentchefopgaven i Jylland. Han kommer fra en stilling som ERP Manager hos Kvik. Han er uddannet indenfor økonomi og Business Andministration samt Cand.merc. i strategi, organisation og ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med Konsulentopgaver indenfor Business Central i partnerkanalen. Nyt job

Jim Neble

Vektus A/S

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job