Her får du mest mobilabonnement for under 100 kroner

Hvor meget mobilabonnement kan du få, hvis du maks betaler 100 kroner om måneden? Samlino har undersøgt sagen ...

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Samlino.dk har undersøgt, hvor man får mest abonnement for under 100 kroner. Kendetegnende for mobilabonnementerne i analysen er, at der er langt mellem de ekstra tjenester, der eller fylder meget på det danske mobilmarked. Hos langt de fleste selskaber får du altså kun det rene mobilprodukt for under 100 kroner.

Som det fremgår af tabellen nedenfor, er det kun tre udbydere, der tilbyder en form for indholdstjeneste i deres abonnement. Ved Greentel får man eksempelvis 1 måneds C-More gratis og ved Zenji får man en masse rabatter til bl.a. fitness.

Kendetegnende for abonnementer for under 100 kroner er en relativ lille datamængde. Det kan være en bekostelig affære at skulle tilkøbe data, samtidig er det meget irriterende at løbe tør for data midt i måneden og være afhængig af WiFi. Du kan læse en overskuelig oversigt over, hvor meget data forskellige apps bruger her.

Mobilabonnement under 100 kroner. Mobilabonnementer til under 100 kroner.

Mest værdi for under 100 kroner får du hos Tjeep, der for 89 kroner tilbyder fri tale og hele 20 GB data.

Men som det også fremgår af tabellen, spænder det bredt hvor meget tale og hvor mange GB data, man får med i de forskellige abonnementer. Man får helt ned til 2 timers tale hos OK Mobil og Call Me, men fri tale hos Tjeep. Man får ligeså 2 GB data hos OK Mobil og Call Me, som den laveste sats, men helt op til 20 GB hos både Tjeep og OK Mobil. Det er dog vigtigt at være opmærksom på, at de to timers tale hos OK Mobil kan række lidt længere end de ville hos Tjeep, da man ringer gratis til andre OK Mobil kunder. Derudover bruger du ikke data på Facebook hos OK Mobil.

Det kan altså være en god idé at sammenligne markedet, inden man køber et mobilabonnement, da du eksempelvis kan få 18 GB mere data for kun en 20’er ekstra.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job