Udlejningsbiler kobles på nettet

Hertz udlejningsbiler kobles på internettet, så du blot skal bruge din smartphone for at leje dem, låse dem op og køre i dem  .

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

En ny aftale mellem Hertz, der er global udlejer af biler og teknologivirksomheden Orange Business Services, gør nu billeje i udlandet nemmere og forbedrer samtidig servicen ved at koble biler og varevogne til det såkaldte Internet of Things (IoT). Orange leverer IoT-dækningen og de nye services til Hertzs udlejningsservice, Hertz 24/7, der fungerer på timebasis, og vil give forretningsfolk og handlende i Europa muligheden for at afhente deres lejede biler eller varevogne på centrale lokationer, uanset hvornår på døgnet og hvor længe, de skal leje køretøjet.

Orange leverer IoT-dækningen i syv europæiske lande, herunder Belgien, Frankrig, Tyskland, Italien, Holland, Spanien og UK, og servicen forventes også at komme til Danmark. På nuværende tidspunkt er servicen tilgængelig som løsning til virksomheder og gennem udvalgte partnere i detailbranchen, hvor bl.a. IKEA er med. Her placeres varevogne på parkeringspladsen hos de forskellige samarbejdspartnere, hvor de kan udlejes på timebasis, så kunderne let kan få deres købte varer hjem.

”Vi udvikler hele tiden vores forretning til at afspejle vores kunders nye krav og behov. Vores partnerskab med Orange Business Services er et naturligt skridt, der gør det muligt for os at være på forkant med fremtidens digitale teknologier, der kan forbedre vores kundeservice” udtaler Fabrice Genty, Senior direktør, Car sharing operations hos Hertz.

Store besparelser

Forretningsmodellen for Hertz 24/7 giver virksomheder med teknologiparate vognparker muligheden for store besparelser sammen med bedre service og betjening for slutbrugeren. Bilerne, som er tilgængelige 24/7, fungerer uden nøgler og kan derfor bookes af en medarbejder via mobilen, online eller ved brug af en app. Det gør udlejningsprocessen simplere og samtidig sparer virksomheden omkostninger. Hertz 24/7 vognparker kan implementeres i et eller flere af de lande, hvor virksomheden opererer og gør det muligt for deres medarbejdere at booke og benytte sig af alle de biler, der er tilgængelige på de forskellige lokationer.

Med bilerne forbundet til internettet, er det nu muligt at tilbyde kunderne ekstra services, da de nu kan tale direkte Hertzs kontaktcenter. Førhen var det nødvendigt for hvert land at benytte sig af en lokal operatør af SIM-kort, men med den nye aftale med Orange Business Services kan Hertz samle administrationen af SIM-kort og services hos en global udbyder.

”IoT-teknologien har banet vejen for nye innovative services i fremtiden. Vores samarbejde med en global virksomhed som Hertz, giver os en god mulighed for at demonstrere vores pålidelige service og globale ekspertise inden for Internet of Things. For os er det vigtigste at levere den bedste kundeoplevelse, og vi er fast besluttede på at forsætte vores arbejde med innovation og gennem samarbejdet med Hertz kan vi opnå begge dele,” udtaler Anne-Sophie Lotgering, senior vice president, Europa, Rusland & CIS hos Orange Business Services.

Orange Business Services IoT-services er en del af Datavenue, der er en modulopbygget løsning til IoT og Analytics. Til at foretage avancerede analyser og beslutninger, tager Datavenue sig af alt lige fra udvælgelsen af relevante data og objekter, som sendes på en stabil og sikker forbindelse til kundens informationssystem, hvor de også administreres. Et globalt team på mere end 700 Orange data eksperter og ingeniører, er med til at designe og udvikle disse innovative services. På nuværende tidspunkt har Orange allerede over 11 millioner aktive-objekter, fordelt på en række sektorer, heriblandt Smart Cities, sundhedsvæsenet og bilindustrien.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

    Morten Eskildsen

    Signifly

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S