Udlejningsbiler kobles på nettet

Hertz udlejningsbiler kobles på internettet, så du blot skal bruge din smartphone for at leje dem, låse dem op og køre i dem  .

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

En ny aftale mellem Hertz, der er global udlejer af biler og teknologivirksomheden Orange Business Services, gør nu billeje i udlandet nemmere og forbedrer samtidig servicen ved at koble biler og varevogne til det såkaldte Internet of Things (IoT). Orange leverer IoT-dækningen og de nye services til Hertzs udlejningsservice, Hertz 24/7, der fungerer på timebasis, og vil give forretningsfolk og handlende i Europa muligheden for at afhente deres lejede biler eller varevogne på centrale lokationer, uanset hvornår på døgnet og hvor længe, de skal leje køretøjet.

Orange leverer IoT-dækningen i syv europæiske lande, herunder Belgien, Frankrig, Tyskland, Italien, Holland, Spanien og UK, og servicen forventes også at komme til Danmark. På nuværende tidspunkt er servicen tilgængelig som løsning til virksomheder og gennem udvalgte partnere i detailbranchen, hvor bl.a. IKEA er med. Her placeres varevogne på parkeringspladsen hos de forskellige samarbejdspartnere, hvor de kan udlejes på timebasis, så kunderne let kan få deres købte varer hjem.

”Vi udvikler hele tiden vores forretning til at afspejle vores kunders nye krav og behov. Vores partnerskab med Orange Business Services er et naturligt skridt, der gør det muligt for os at være på forkant med fremtidens digitale teknologier, der kan forbedre vores kundeservice” udtaler Fabrice Genty, Senior direktør, Car sharing operations hos Hertz.

Store besparelser

Forretningsmodellen for Hertz 24/7 giver virksomheder med teknologiparate vognparker muligheden for store besparelser sammen med bedre service og betjening for slutbrugeren. Bilerne, som er tilgængelige 24/7, fungerer uden nøgler og kan derfor bookes af en medarbejder via mobilen, online eller ved brug af en app. Det gør udlejningsprocessen simplere og samtidig sparer virksomheden omkostninger. Hertz 24/7 vognparker kan implementeres i et eller flere af de lande, hvor virksomheden opererer og gør det muligt for deres medarbejdere at booke og benytte sig af alle de biler, der er tilgængelige på de forskellige lokationer.

Med bilerne forbundet til internettet, er det nu muligt at tilbyde kunderne ekstra services, da de nu kan tale direkte Hertzs kontaktcenter. Førhen var det nødvendigt for hvert land at benytte sig af en lokal operatør af SIM-kort, men med den nye aftale med Orange Business Services kan Hertz samle administrationen af SIM-kort og services hos en global udbyder.

”IoT-teknologien har banet vejen for nye innovative services i fremtiden. Vores samarbejde med en global virksomhed som Hertz, giver os en god mulighed for at demonstrere vores pålidelige service og globale ekspertise inden for Internet of Things. For os er det vigtigste at levere den bedste kundeoplevelse, og vi er fast besluttede på at forsætte vores arbejde med innovation og gennem samarbejdet med Hertz kan vi opnå begge dele,” udtaler Anne-Sophie Lotgering, senior vice president, Europa, Rusland & CIS hos Orange Business Services.

Orange Business Services IoT-services er en del af Datavenue, der er en modulopbygget løsning til IoT og Analytics. Til at foretage avancerede analyser og beslutninger, tager Datavenue sig af alt lige fra udvælgelsen af relevante data og objekter, som sendes på en stabil og sikker forbindelse til kundens informationssystem, hvor de også administreres. Et globalt team på mere end 700 Orange data eksperter og ingeniører, er med til at designe og udvikle disse innovative services. På nuværende tidspunkt har Orange allerede over 11 millioner aktive-objekter, fordelt på en række sektorer, heriblandt Smart Cities, sundhedsvæsenet og bilindustrien.

Læses lige nu

    KMD A/S

    Business analyst

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Paychex Europe

    Product Manager, AI & Shared Capabilities

    Københavnsområdet

    HusCompagniet A/S

    IT-driftskonsulent

    Midtjylland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S