Test: Alienware Aurora: Stationært gaming-monster

Futuristisk skåret, en ydelse af en anden verden koblet med evnen til at komme af med varmen kender Alienware Aurora. .

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Carsten Sørensen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Hvis man var tysk, ville man sikkert kalde Alienware Aurora for en ægte 'krattpaket'. Det er i sandheden også en voldsom gamingcomputer, der helt i tråd med Alienwares sædvane 'bor' i et kabinet, der skiller sig ud fra mængden.

Den er let at administrere, har fint med udvidelsesmuligheder og et hav af tilslutningsmuligheder.

Kabinettet er forholdsvist højt, men det fylder til gengæld ikke så meget i dybden. Der er dog stadig plads til at installere to store grafikkort. Kabinettet er værktøjsfrit, man åbner eksempelvis siden ved at hive i et håndtag. Strømforsyningen sidder vertikalt monteret på en svingarm, som kan svinges til siden, så adgang til bundkortet opnås.

Computeren kan fås med luft og vandkøling, og der er i høj grad tænkt på luftgennemstrømning i et kabinet, der ellers ikke har så stort et rumfang. Der er rigeligt med luftindtag, og varmen trækkes ud gennem luftudtaget på toppen.

Man må så til gengæld undvære et optisk drev i hvert fald på testeksemplaret, det er dog muligt at montere et slimline dvd-multi-drev, som det også fremgår af billedet her. Kabinettet med det futuristiske udtryk er måske ingen decideret skønhed, men den nærmest industrielle enkelthed kan også have sin charme.

Det hele flankeres af en ret diskret LED-udsmykning på siden, og naturligvis af powerknappen i form af det velkendte oplyste alien-hoved. Kabinettets indre gemmer på mulighed for at installere op til fem drev, hvilket placerer den i midten af det opnåelige i denne test.

Kabinettet klarer sig rimeligt, hvad støjniveauet angår, men det er dog ikke en af testens bedste på det punkt. Når det kommer til energiforbruget, er det den mest forslugne, uden at det er voldsomt ret meget mere end de andre deltagere.

Hvad med dens processorkraft?

Der er dog også en årsag til, at den tager godt for sig. Ikke nok med at processoren er den stærke Intel Core i7-6700K, Alienware har taget sig den frihed at overclocke alle fire kerner til 4,4 GHz, hvilket er nok til at sikre Aurora den absolutte hurtigste placering.

Det suppleres af et meget stærkt Nvidia GTX 1080-grafikkort, der, som alle Pascal- kort her, er udstyret med hele 8 GB gddr5- hukommelse. Sammen gør det Alienware Aurora til testens hurtigste computer i så godt som alle test. Det er en meget dyr computer, men man får også noget for pengere, det er helt afgjort.

I hverdagen sørger den lynhurtige pci-e ssd for en virkelig responsiv brugeroplevelse. Alle deltagere har ssd, men her er det en helt anden klasse end hos de andre. Den suppleres også af et 1 TB harddisk, så drevmæssigt er alt fint.

Produkt: Aurora. Producent: Alienware Produkt: Aurora
Producent: Alienware

[irp]

Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT Sikkerhedsarkitekt i PET

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger AI forretningskonsulent i Ballerup

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS