Test: Alienware Aurora: Stationært gaming-monster

Futuristisk skåret, en ydelse af en anden verden koblet med evnen til at komme af med varmen kender Alienware Aurora. .

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Carsten Sørensen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Hvis man var tysk, ville man sikkert kalde Alienware Aurora for en ægte 'krattpaket'. Det er i sandheden også en voldsom gamingcomputer, der helt i tråd med Alienwares sædvane 'bor' i et kabinet, der skiller sig ud fra mængden.

Den er let at administrere, har fint med udvidelsesmuligheder og et hav af tilslutningsmuligheder.

Kabinettet er forholdsvist højt, men det fylder til gengæld ikke så meget i dybden. Der er dog stadig plads til at installere to store grafikkort. Kabinettet er værktøjsfrit, man åbner eksempelvis siden ved at hive i et håndtag. Strømforsyningen sidder vertikalt monteret på en svingarm, som kan svinges til siden, så adgang til bundkortet opnås.

Computeren kan fås med luft og vandkøling, og der er i høj grad tænkt på luftgennemstrømning i et kabinet, der ellers ikke har så stort et rumfang. Der er rigeligt med luftindtag, og varmen trækkes ud gennem luftudtaget på toppen.

Man må så til gengæld undvære et optisk drev i hvert fald på testeksemplaret, det er dog muligt at montere et slimline dvd-multi-drev, som det også fremgår af billedet her. Kabinettet med det futuristiske udtryk er måske ingen decideret skønhed, men den nærmest industrielle enkelthed kan også have sin charme.

Det hele flankeres af en ret diskret LED-udsmykning på siden, og naturligvis af powerknappen i form af det velkendte oplyste alien-hoved. Kabinettets indre gemmer på mulighed for at installere op til fem drev, hvilket placerer den i midten af det opnåelige i denne test.

Kabinettet klarer sig rimeligt, hvad støjniveauet angår, men det er dog ikke en af testens bedste på det punkt. Når det kommer til energiforbruget, er det den mest forslugne, uden at det er voldsomt ret meget mere end de andre deltagere.

Hvad med dens processorkraft?

Der er dog også en årsag til, at den tager godt for sig. Ikke nok med at processoren er den stærke Intel Core i7-6700K, Alienware har taget sig den frihed at overclocke alle fire kerner til 4,4 GHz, hvilket er nok til at sikre Aurora den absolutte hurtigste placering.

Det suppleres af et meget stærkt Nvidia GTX 1080-grafikkort, der, som alle Pascal- kort her, er udstyret med hele 8 GB gddr5- hukommelse. Sammen gør det Alienware Aurora til testens hurtigste computer i så godt som alle test. Det er en meget dyr computer, men man får også noget for pengere, det er helt afgjort.

I hverdagen sørger den lynhurtige pci-e ssd for en virkelig responsiv brugeroplevelse. Alle deltagere har ssd, men her er det en helt anden klasse end hos de andre. Den suppleres også af et 1 TB harddisk, så drevmæssigt er alt fint.

Produkt: Aurora. Producent: Alienware Produkt: Aurora
Producent: Alienware

[irp]

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks