Stortest: Radio på den enkle måde

Radioen er blevet voksen. Den digitale radio kombinerer bluetooth-teknologi med skarpt design, men vil den også være dit næste essentielle <br />stykke boliginventar?.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Natasja Broström, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Radioen har udviklet sig voldsomt i de senere år.

DAB/DAB+ og FM-tunere er blevet hverdagskost, mens Bluetooth giver os bekvemme-lig streaming (og bedre lydkvalitet). Med alle de nye muligheder og funktioner er de seneste modeller næsten et must-have til enhver husholdning.

Ikke kun teknologien er forbedret.

Producenterne er samtidig blevet noget dristigere i valg af design, og de blander klassiske strofer med komponenter af høj kvalitet og finish.

[irp]

Især i den dyrere ende af markedet. Så det at vælge en radio, der passer perfekt med dit boligudstyr, er blevet lige så stor en overvejelse som selve funktionaliteten. Her har vi testet seks af de bedste fra det internationale marked for at hjælpe dig med at gøre et klogt køb.

Radio Digitale radioer med skarpt, enkelt og minimalisktisk design.

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job