Test: Yamaha YSP-1600/NS SW100: Næsten som ægte surround

Kombinationen af en gennemtænkt lydbar og solid subwoofer giver Yamaha en klar sejr i testen.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Yamahas testdeltager er ikke en lydbar til omkring 6000 kroner, men to enheder, som du køber separat. Selve lydbaren YSP-1600 fås for 4790 kroner. Alene vil den give et solidt lydbillede, hvor især stemmer står klart og rent.

Men tilkøb af subwooferen NS SW100 til 1590 kroner kan anbefales. Den er bygget som ingen anden i denne test, og du har en kombination, som lydmæssigt lægger sig en til to klasser over de fire øvrige deltagere i denne test.

Grunden til, at Yamaha stikker af fra konkurrenterne, skal findes i den gennemførte konstruktion. For eksempel er subwooferen større, tungere og langt mere effektiv end de øvrige i testen. Den vejer alene 12 kilo, hvilket er mere end et samlet kit hos konkurrenterne. Men den er også dobbelt så stor og derved også mere vanskelig at gemme i stuen.

Basenheden peger fremad, så subwooferen bør stilles, så den peger mod lyttepositionen. Den kan altså ikke gemmes væk så let som de øvrige i denne test. Du skal tilslutte subwooferen med phonokabel til lydbaren – igen mere bøvlet end de trådløse systemer. Bassen kan justeres med en knap bagpå, men heldigvis også via fjernbetjeningen på lydbaren. Det er mere besværligt end normalt, men det skal kun gøres én gang, og resultatet er det hele værd!

Med sin 10” store bas, der vender fremad, og det store kabinetvolumen kan subwooferen virkelig trykke en dyb bas ud i stuen. Med sin 10” store bas, der vender fremad, og det store kabinetvolumen kan subwooferen virkelig trykke en dyb bas ud i stuen og skaber god lyd med Yamaha YSP.

[irp]

For når du fyrer op under en film, fyldes tv-stuen med en stor og fyldig sound og effekter, der næsten opleves som ægte surround. Yamaha formår at sende lyden ud, så den reflekteres på vægge og omgivelser – lydbølgerne bliver kastet rundt og bagom dig.

Det er ikke så godt som ægte surround, men tæt på og særdeles effektivt. Stemmer står med stor fylde og nærvær, hvilket gør, at lyden og billedet på skærmen hænger perfekt sammen.

Næsten som englesang

Opsætningen er nok lidt mere bøvlet end med de traditionelle lydbarer, men når det hele først er sat op, vil du glædes over en fjernbetjening, der giver mange muligheder – herunder knapper, der justerer lyden i forhold til, om du sidder ret foran eller lidt til højre eller venstre for lydbaren. Sidder du lidt skævt for, ændres lyden, så den forsinkes lidt i den ene kanal, og dermed forbliver lydoplevelsen præcis.

Den en meter lange lydbar er udstyret med en antenne til Wi-Fi-delen. Lydbaren kan indgå i Yamahas multirums-lydsystem MusicCast. Den en meter lange lydbar er udstyret med en antenne til Wi-Fi-delen. Lydbaren kan indgå i Yamahas multirums-lydsystem MusicCast.

Det er på mange måder en lidt gammeldags måde at løse de problemer, der altid vil være med en lydbar og dens manglende baghøjttalere på. Men når det er gjort med højttalerenheder, en forstærker og i det hele taget en elektronik af meget høj kvalitet, så er det lige, før vi hører englene synge med.

Lydbaren kan hænges på væggen, men kompakt er den ikke, så den rager en del ud fra væggen. Du kan sende musiksignaler trådløst til sættet (både Wi-Fi og Bluetooth), og også i den situation befinder vi os med hensyn til lydkvalitet mindst et niveau over de øvrige af testens lydbarer. Lydbilledet er bare større og mere sammenhængende.

Har du i forvejen ofret en masse mønt på et godt tv-bil-lede, så bør du altså prøve en løsning som denne kombi fra Yamaha – det vil du ikke fortryde, når først lyden spreder sig lifligt ud i stuen.

Med en lang række små højttalere og gode lydchips spredes lyden ud i rummet, så der opnås en effekt så tæt som muligt på ægte surround med Yamaha YSP. Med en lang række små højttalere og gode lydchips spredes lyden ud i rummet, så der opnås en effekt så tæt som muligt på ægte surround med Yamaha YSP

[irp]

Annonce

AL Sydbank

Afdelingschef til IT Servicedesk

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Kan du drive succesfulde strategiske IT projekter i PET?

Københavnsområdet

Banedanmark

ERTMS Test Manager

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S