Test: Zalman fx70: Naturlig udluftning

Den sidste af testens kølere er noget af en boomerang, idet den er en helt igennem passiv model. Den satser udelukkende på naturlig udluftning til at føre varmen væk. Til gengæld er den fuldstændig lydløs.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det er en smukt udformet køler med en dejlig mørk og skinnende overflade, der dækker den store køler og de seks varmerør. Den er dog noget af et uhyre, idet den måler 110 x 140 x 158 mm, så det er ikke ligefrem oplagt at putte den i en lille, lydløs HTPC.

Den fungerer heller ikke vanvittig godt i et stort kabinet: Under fuld belastning kunne den simpelthen ikke håndtere test-cpu’ens varmeudledning. Efter omkring ti minutter nåede den op på 100 grader, hvilket fik cpu’en til at køre langsommere, og maskinen begyndte at halte. 100 grader?

[irp]

Det er den slags temperaturer, man laver te ved. Dette fandt sted under 100 % belastning med Prime95. Under gaming kom den aldrig over 70, så det har åbenbart noget at gøre med brugen. Vi er i tvivl om målgruppen for sådan en køler. Den er for stor til en lille, lydløs pc, og i en konventionel pc skal man bruge flere ventilatorer til at flytte rundt på luften. Er det så ikke oplagt at have en koblet på cpu’en?

Nøgletal

[su_row]

zalman-fx70- Zalman fx70 - CPU-køler

[su_column size="1/2"]

Omgivende temperatur: 23.2°

Temperatur ubelastet: 26°

[/su_column]

[su_column size="1/2"]

Kerne (gennemsnit): 22°

Temperatur belastet: 58°

[/su_column]

 [/su_row]

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job