Test: Zalman fx70: Naturlig udluftning

Den sidste af testens kølere er noget af en boomerang, idet den er en helt igennem passiv model. Den satser udelukkende på naturlig udluftning til at føre varmen væk. Til gengæld er den fuldstændig lydløs.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det er en smukt udformet køler med en dejlig mørk og skinnende overflade, der dækker den store køler og de seks varmerør. Den er dog noget af et uhyre, idet den måler 110 x 140 x 158 mm, så det er ikke ligefrem oplagt at putte den i en lille, lydløs HTPC.

Den fungerer heller ikke vanvittig godt i et stort kabinet: Under fuld belastning kunne den simpelthen ikke håndtere test-cpu’ens varmeudledning. Efter omkring ti minutter nåede den op på 100 grader, hvilket fik cpu’en til at køre langsommere, og maskinen begyndte at halte. 100 grader?

[irp]

Det er den slags temperaturer, man laver te ved. Dette fandt sted under 100 % belastning med Prime95. Under gaming kom den aldrig over 70, så det har åbenbart noget at gøre med brugen. Vi er i tvivl om målgruppen for sådan en køler. Den er for stor til en lille, lydløs pc, og i en konventionel pc skal man bruge flere ventilatorer til at flytte rundt på luften. Er det så ikke oplagt at have en koblet på cpu’en?

Nøgletal

[su_row]

zalman-fx70- Zalman fx70 - CPU-køler

[su_column size="1/2"]

Omgivende temperatur: 23.2°

Temperatur ubelastet: 26°

[/su_column]

[su_column size="1/2"]

Kerne (gennemsnit): 22°

Temperatur belastet: 58°

[/su_column]

 [/su_row]

Læses lige nu

    Weilbach A/S

    Head of Operations Support

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Edlund A/S

    Senior Developer

    Københavnsområdet

    IT-Universitetet i København

    IT-infrastrukturspecialist

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland