Test: Zalman fx70: Naturlig udluftning

Den sidste af testens kølere er noget af en boomerang, idet den er en helt igennem passiv model. Den satser udelukkende på naturlig udluftning til at føre varmen væk. Til gengæld er den fuldstændig lydløs.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det er en smukt udformet køler med en dejlig mørk og skinnende overflade, der dækker den store køler og de seks varmerør. Den er dog noget af et uhyre, idet den måler 110 x 140 x 158 mm, så det er ikke ligefrem oplagt at putte den i en lille, lydløs HTPC.

Den fungerer heller ikke vanvittig godt i et stort kabinet: Under fuld belastning kunne den simpelthen ikke håndtere test-cpu’ens varmeudledning. Efter omkring ti minutter nåede den op på 100 grader, hvilket fik cpu’en til at køre langsommere, og maskinen begyndte at halte. 100 grader?

[irp]

Det er den slags temperaturer, man laver te ved. Dette fandt sted under 100 % belastning med Prime95. Under gaming kom den aldrig over 70, så det har åbenbart noget at gøre med brugen. Vi er i tvivl om målgruppen for sådan en køler. Den er for stor til en lille, lydløs pc, og i en konventionel pc skal man bruge flere ventilatorer til at flytte rundt på luften. Er det så ikke oplagt at have en koblet på cpu’en?

Nøgletal

[su_row]

zalman-fx70- Zalman fx70 - CPU-køler

[su_column size="1/2"]

Omgivende temperatur: 23.2°

Temperatur ubelastet: 26°

[/su_column]

[su_column size="1/2"]

Kerne (gennemsnit): 22°

Temperatur belastet: 58°

[/su_column]

 [/su_row]

Mere om samme emne

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Analytiker til Security Operations Center i Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Manager

Nordjylland

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Midtjylland

Event: Cyber Security Festival 2025

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.200 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 50 talere og møde mere end 30 leverandører over to dage.

4. & 5. november 2025 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

Søren Vindfelt Røn

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Marck Stadel Klaris som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Nyt job