Test: Acer H277HU: Solid ydelse og USB-C-tilslutning

Har din bærbare USB-C-tilslutning har du en hub i ét kabel på Acer.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

USB-C er en ny hurtig version af den kendte USB-forbindelse. Acer-skærmen har den, og du kan derfor bruge skærmen som en komplet hub med ét kabel. Desværre er der endnu ikke så mange bærbare computere, der har USB-C. Men har du en af de nyere MacBooks, kan du med fordel se efter denne Acer-skærm.

Skulle du ikke have USB-C endnu, er Acer på ingen måde en skærm, du bør afskrive, for du vil jo være fremtidssikret. Kombinationen af 27” og opløsningen på 2560 x 1440 pixel er et godt kompromis, hvad angår pixeltæthed. Du får ikoner og tekst, der er læsbare og ikke for små, men samtidig en god detaljering i billedet. Læg dertil, at skærmen er nærmest rammeløs og står på en ganske nydelig fod i metal. Det er en skærm, der ser ret godt ud.

Monitoren har et nærmest rammeløst design med en flot designet metalfod. Monitoren har et nærmest rammeløst design med en flot designet metalfod.

Den flotte metalfod står stabilt, og du kan vippe skærmen, men ikke justere den i højden. Så det smarte design går lidt ud over ergonomien, men for de fleste brugere, var skærmhøjden godkendt. Men det skal prøves før du køber – der er jo ikke meget sjov ved at købe en så flot skærm, for at stable den oven på et par bøger, vel?

Man opdager straks, når man tænder, at Acer-skærmen har rigtigt meget lys og et meget skarpt billede. Præ-indstillingerne til ”Movie”, ”Graphics” og ”Standard” hænger ikke rigtig sammen, da for eksempel ”Graphics” står alt for lyst, og detaljer i hvide områder af billeder brænder ud.

Acer H277HU er til gengæld en fremragende allround-skærm, hvor du vil nyde det flotte, lysstærke billede til underholdning og den fine skarphed til tekst, spil og surf på nettet. Og så gør det jo heller ikke noget, at den ser bragende godt ud!

[irp]

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S