Test: Acer H277HU: Solid ydelse og USB-C-tilslutning

Har din bærbare USB-C-tilslutning har du en hub i ét kabel på Acer.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

USB-C er en ny hurtig version af den kendte USB-forbindelse. Acer-skærmen har den, og du kan derfor bruge skærmen som en komplet hub med ét kabel. Desværre er der endnu ikke så mange bærbare computere, der har USB-C. Men har du en af de nyere MacBooks, kan du med fordel se efter denne Acer-skærm.

Skulle du ikke have USB-C endnu, er Acer på ingen måde en skærm, du bør afskrive, for du vil jo være fremtidssikret. Kombinationen af 27” og opløsningen på 2560 x 1440 pixel er et godt kompromis, hvad angår pixeltæthed. Du får ikoner og tekst, der er læsbare og ikke for små, men samtidig en god detaljering i billedet. Læg dertil, at skærmen er nærmest rammeløs og står på en ganske nydelig fod i metal. Det er en skærm, der ser ret godt ud.

Monitoren har et nærmest rammeløst design med en flot designet metalfod. Monitoren har et nærmest rammeløst design med en flot designet metalfod.

Den flotte metalfod står stabilt, og du kan vippe skærmen, men ikke justere den i højden. Så det smarte design går lidt ud over ergonomien, men for de fleste brugere, var skærmhøjden godkendt. Men det skal prøves før du køber – der er jo ikke meget sjov ved at købe en så flot skærm, for at stable den oven på et par bøger, vel?

Man opdager straks, når man tænder, at Acer-skærmen har rigtigt meget lys og et meget skarpt billede. Præ-indstillingerne til ”Movie”, ”Graphics” og ”Standard” hænger ikke rigtig sammen, da for eksempel ”Graphics” står alt for lyst, og detaljer i hvide områder af billeder brænder ud.

Acer H277HU er til gengæld en fremragende allround-skærm, hvor du vil nyde det flotte, lysstærke billede til underholdning og den fine skarphed til tekst, spil og surf på nettet. Og så gør det jo heller ikke noget, at den ser bragende godt ud!

[irp]

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

    Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

    Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job