Den flyvende bil er måske snart en realitet - se videoen

Landjorden er ikke altid den nemmeste måde at nå sin destination. Med Vahana tager du bare flyruten, når myldretids-trafikken gør det svært komme frem .

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Bytrafikken er ved at nå et bristepunkt mange steder i verden. Med Vahana har Airbus skabt et bud på en løsning. Når trafikken på landjorden bliver for tung, kan bilen løfte sig fra jorden og tage en mindre befærdet luftrute i stedet.

Der er tale om et modulært system, bestående i en passager-kapsel, der kan kombineres med forskellige transport-løsninger, alt efter, hvad der er mest praktisk i den pågældende situation. Udover hjul til landkørsel og propeller til drone-flyvning, så skal den også kunne fungerer med et Hyperloop-system - de trykbaserede transportsystemer, der kan sende passagerer afsted med over tusind kilometer i timen.

Vahana er ikke tænkt som privatejede transportmidler, men som snarer som en form for taxa, der kan tilkaldes efter behov med en app på mobilen. Ved at integrere dem med det såkaldte Pop.Up System kan de bruge data om den enkelte passager og den forestående rute til at udregne den mest velegnede transportform.

Vahana er skabt i samarbejde med Italdesign, men selvom en 8,5 fod lang prototype blev vist frem for offentligheden på årets Geneva Motor Show, er der stadig blot tale om et koncept, der har enorm lang vej til endelig realisering. Vi kommer formentlig aldrig til at se Vahana i lige præcis denne form, men konceptet kan give et praj om, hvor fremtidens transportløsninger måske vil bevæge sig hen.

Se hvordan hverdagen med Vahana kunne komme til at se ud i denne video: 

[su_youtube url="https://www.youtube.com/watch?v=L0hXsIrvdmw"]

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Analytiker til Security Operationscenter i Cyberdivisionen Hvidovre

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Solution Manager til Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Oliver Dirks-Steinmoen

    Folketingets administration