Den flyvende bil er måske snart en realitet - se videoen

Landjorden er ikke altid den nemmeste måde at nå sin destination. Med Vahana tager du bare flyruten, når myldretids-trafikken gør det svært komme frem .

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Bytrafikken er ved at nå et bristepunkt mange steder i verden. Med Vahana har Airbus skabt et bud på en løsning. Når trafikken på landjorden bliver for tung, kan bilen løfte sig fra jorden og tage en mindre befærdet luftrute i stedet.

Der er tale om et modulært system, bestående i en passager-kapsel, der kan kombineres med forskellige transport-løsninger, alt efter, hvad der er mest praktisk i den pågældende situation. Udover hjul til landkørsel og propeller til drone-flyvning, så skal den også kunne fungerer med et Hyperloop-system - de trykbaserede transportsystemer, der kan sende passagerer afsted med over tusind kilometer i timen.

Vahana er ikke tænkt som privatejede transportmidler, men som snarer som en form for taxa, der kan tilkaldes efter behov med en app på mobilen. Ved at integrere dem med det såkaldte Pop.Up System kan de bruge data om den enkelte passager og den forestående rute til at udregne den mest velegnede transportform.

Vahana er skabt i samarbejde med Italdesign, men selvom en 8,5 fod lang prototype blev vist frem for offentligheden på årets Geneva Motor Show, er der stadig blot tale om et koncept, der har enorm lang vej til endelig realisering. Vi kommer formentlig aldrig til at se Vahana i lige præcis denne form, men konceptet kan give et praj om, hvor fremtidens transportløsninger måske vil bevæge sig hen.

Se hvordan hverdagen med Vahana kunne komme til at se ud i denne video: 

[su_youtube url="https://www.youtube.com/watch?v=L0hXsIrvdmw"]

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S