Nu kommer Surface Book til Danmark

Surface Book er den første bærbare pc fra Microsoft. Den lander i de danske butikker næste måned.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Microsoft har haft stor succes med deres Surface-tablets, som i et snuptag kan forvandles til en bærbar. Med Surface Book går de den anden vej. Her er tale om en bærbar, der kan forvandles til en tablet, hvis man tager skærmen af.

På designet skiller den sig ud fra andre bærbare med det særlige hængsel, der nærmest får det til at se ud som om man folder den sammen som en avis. Den skarpe QHD-skærm er 13,5”, og batterilevetiden ligger på 12-16 timer, afhængig af konfiguration. Surface Book fås med et udvalg af forskellige Intel-processorer og med mulighed for dedikeret grafikkort.

”Vi har set frem til at kunne præsentere det danske marked for Surface Book, der er vores bud på en laptop i den absolutte topklasse. For os har det været vigtigt at rykke lidt ved grænserne for ny teknologi, og med Surface Book præsenterer vi vores brugere for et meget innovativt design, der indbyder til nye måder at arbejde på. Samtidig har vi bygget en laptop, der rent performancemæssigt leverer den bedste oplevelse, der er mulig med vores tids teknologi,” siger Martin Thorning Hansen, divisionschef for Windows & Surface i Microsoft Danmark.

Surface Book koster fra 12.999 kroner og kan købes hos danske pc-forhandlere landet over fra d. 20. april. Den kan forudbestilles allerede nu hos udvalgte forhandlere og via Microsoft Store.

Annonceindlæg fra Computerworld

AI-agenterne kommer vrimlende

Virksomheder er på vej fra store sprogmodeller, der svarer på spørgsmål, til AI-agenter, der kan udføre opgaver på egen hånd. Det gør teknologien mere nyttig – og langt mere risikabel.

Navnenyt fra it-Danmark

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos