Nu kommer Surface Book til Danmark

Surface Book er den første bærbare pc fra Microsoft. Den lander i de danske butikker næste måned.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Microsoft har haft stor succes med deres Surface-tablets, som i et snuptag kan forvandles til en bærbar. Med Surface Book går de den anden vej. Her er tale om en bærbar, der kan forvandles til en tablet, hvis man tager skærmen af.

På designet skiller den sig ud fra andre bærbare med det særlige hængsel, der nærmest får det til at se ud som om man folder den sammen som en avis. Den skarpe QHD-skærm er 13,5”, og batterilevetiden ligger på 12-16 timer, afhængig af konfiguration. Surface Book fås med et udvalg af forskellige Intel-processorer og med mulighed for dedikeret grafikkort.

”Vi har set frem til at kunne præsentere det danske marked for Surface Book, der er vores bud på en laptop i den absolutte topklasse. For os har det været vigtigt at rykke lidt ved grænserne for ny teknologi, og med Surface Book præsenterer vi vores brugere for et meget innovativt design, der indbyder til nye måder at arbejde på. Samtidig har vi bygget en laptop, der rent performancemæssigt leverer den bedste oplevelse, der er mulig med vores tids teknologi,” siger Martin Thorning Hansen, divisionschef for Windows & Surface i Microsoft Danmark.

Surface Book koster fra 12.999 kroner og kan købes hos danske pc-forhandlere landet over fra d. 20. april. Den kan forudbestilles allerede nu hos udvalgte forhandlere og via Microsoft Store.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Everllence

    Software Engineer

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job