Nu kommer Surface Book til Danmark

Surface Book er den første bærbare pc fra Microsoft. Den lander i de danske butikker næste måned.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Microsoft har haft stor succes med deres Surface-tablets, som i et snuptag kan forvandles til en bærbar. Med Surface Book går de den anden vej. Her er tale om en bærbar, der kan forvandles til en tablet, hvis man tager skærmen af.

På designet skiller den sig ud fra andre bærbare med det særlige hængsel, der nærmest får det til at se ud som om man folder den sammen som en avis. Den skarpe QHD-skærm er 13,5”, og batterilevetiden ligger på 12-16 timer, afhængig af konfiguration. Surface Book fås med et udvalg af forskellige Intel-processorer og med mulighed for dedikeret grafikkort.

”Vi har set frem til at kunne præsentere det danske marked for Surface Book, der er vores bud på en laptop i den absolutte topklasse. For os har det været vigtigt at rykke lidt ved grænserne for ny teknologi, og med Surface Book præsenterer vi vores brugere for et meget innovativt design, der indbyder til nye måder at arbejde på. Samtidig har vi bygget en laptop, der rent performancemæssigt leverer den bedste oplevelse, der er mulig med vores tids teknologi,” siger Martin Thorning Hansen, divisionschef for Windows & Surface i Microsoft Danmark.

Surface Book koster fra 12.999 kroner og kan købes hos danske pc-forhandlere landet over fra d. 20. april. Den kan forudbestilles allerede nu hos udvalgte forhandlere og via Microsoft Store.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S