Knæbeskyttere med subwoofer

Jabra er klar med Sport Bass - verdens første knæbeskyttere med trådløs subwoofer, der forstærker den fysiske fornemmelse af musikken, når du træner .

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Jabra Sport Bass er det nyeste produkt i Jabra Sport familien, og er samtidig verdens første knæbeskyttere med indbygget subwoofer.

Knæbeskytterne spændes fast på benene og placeres tæt på et område med en høj koncentration af mekaniske receptorer, hvilket giver mulighed for at mærke de dybe lydfrekvenser også kendt som bassen. Derudover vil de behagelige vibrationer sætte tempoet på dit løb og understøtte en diskret muskelvækst samt kalorietab.

Bassen baner sig vej gennem kroppen og giver en helt særlig og fordybende lydoplevelse – oplevelsen starter ved knæene og vil med sikkerhed forbedre alle former for musik. Brugeren kan mærke bassen synkront med musikken og samtidig høre den.

Synkroniseres med headset

Jabra Sport Bass spændes uden problemer fast til knæ og ben med et behageligt letvægts elastikbånd, der kun vejer 292 gram. Formen på designet og det intelligente sportsmateriale sikrer bevægelsesfrihed, åndbarhed og svedafvisning. Den elastiske bandage, som lukkes med silikone hægter, sørger for, at man opnår et optimalt fit.

Knæbeskytterne synkroniserer perfekt med Jabra Elite Sport, Jabra Sport Coach, Jabra Sport Pulse og Jabra Sport Pace – eksisterende headsets i sportsfamilien. Anvendes de sammen, giver det dobbelte lydsystem en trådløs musikkvalitet i højeste klasse. Brugeren vil opleve en klar og knivskarp lyd, som leveres til brugeren via et af Jabra’s veludviklede headsets, mens de dybe lydfrekvenser transmitteres gennem kroppen via Jabra Sport Bass.

Jabra Sport Bass og det foretrukne Jabra headset kan forbinde til enhver enhed og kontrolleres på tværs af lokalet via Bluetooth. Det dobbelte lydsystem vil fungere indenfor gennemsnitligt 15 meter fra den Bluetooth enheden, det er parret med. Til trods for det ultratynde udseende gemmer Jabra Sport Bass på et batteri, som giver otte timers brug på blot en enkelt opladning – perfekt til træning i grupper, den daglige cykeltur eller en lang løbetur i skoven.

Ydermere behøver man ikke oplade Jabra Sport Bass, da produktet omformer bevægelse til energi, således at du kan oplade din gadget alene ved at bevæge dig.

Funktioner og specifikationer

• Integrerer problemfrit med headsets fra Jabra Sport linjen
• Fuldt fordybende lydoplevelse som forbedrer musikoplevelsen via bas
• Trådløst setup via en enkelt knap og forbinder på få sekunder vha. Bluetooth 4.0
• Op til otte timers batteritid
• 15 meter lang trådløs rækkevidde, når det anvendes med andre Jabra headsets
• Letvægt – vejer 292 gram
• Kinetisk opladning

Jabra Sport Bass koster 849 kroner og er tilgængeligt hos udvalgte forhandlere.

Desværre må vi skuffe dem, der havde glædet sig til subwoofere på knæerne med, at der er tale om en aprilsnar. Jabra Sport Bass kommer ikke i handlen. Men hvem ved, måske der 

Læses lige nu

    BEC

    Implementation Consultant

    Københavnsområdet

    TD SYNNEX Denmark ApS

    BDM Cisco Security

    Københavnsområdet

    IT-Forsyningen I/S

    Leder af serverteam

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Trustworks

    Tillid i en Zero-Trust verden

    Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job