Nyt superstærkt materiale til 3D-print

Verbatim er klar med en ny type materiale til 3D-print, som binder godt og modstår varme, kemikalier og slid bedre end de gængse materialer.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

3D-print udføres typisk i materialerne ABS eller PLA, der har hver sine fordele og ulemper. Ingen af dem er dog så stærke som Polypropylene, eller PP som det forkortes, der modstandsdygtigt overfor såvel kemikalier som varme og slid.

Materialet binder desuden bedre, så det skal være nemmere at få sine 3D-kreationer til at hænge sammen.  

Polypropylene er på inden måde nyt, det er faktisk en af de mest anvendte typer plastik, og bruges både til madindpakning, laboratorie-udstyr, højttalere, bildele og meget andet.

Det er dog nyt at Verbatim tilbyder det som materiale til 3D-print. 

Fungerer med de fleste printere

PP får i tykkelser på 1.75 mm og 2.85 mm, og materialet kræver en nozzle-temperatur på 170 grader og en bed-temperatur på 70 grader. Det bør derfor kunne printes med de fleste tilgængelig 3D-printere.

 MakerBot, Leapfrog, RepRap derivatives and those from Aye Aye Labs, Builder, iMaker, PrintrBot, and many others. En komplet liste af printere kompatible med Verbatims materialer kan ses her

Se hvordan PP printes på en Leapfrog Bolt her:

[su_youtube url="https://www.youtube.com/watch?v=XN8nnziw29s&feature=youtu.be"]

Capgemini Danmark A/S

Client Partner - Manufacturing (M&LS)

Københavnsområdet

Banedanmark

Nyuddannede til Banedanmarks IT-afdeling

Københavnsområdet

DHI A/S

Senior Backend Developer

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior Solution Architect

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Kommando

Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect