Nyt superstærkt materiale til 3D-print

Verbatim er klar med en ny type materiale til 3D-print, som binder godt og modstår varme, kemikalier og slid bedre end de gængse materialer.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

3D-print udføres typisk i materialerne ABS eller PLA, der har hver sine fordele og ulemper. Ingen af dem er dog så stærke som Polypropylene, eller PP som det forkortes, der modstandsdygtigt overfor såvel kemikalier som varme og slid.

Materialet binder desuden bedre, så det skal være nemmere at få sine 3D-kreationer til at hænge sammen.  

Polypropylene er på inden måde nyt, det er faktisk en af de mest anvendte typer plastik, og bruges både til madindpakning, laboratorie-udstyr, højttalere, bildele og meget andet.

Det er dog nyt at Verbatim tilbyder det som materiale til 3D-print. 

Fungerer med de fleste printere

PP får i tykkelser på 1.75 mm og 2.85 mm, og materialet kræver en nozzle-temperatur på 170 grader og en bed-temperatur på 70 grader. Det bør derfor kunne printes med de fleste tilgængelig 3D-printere.

 MakerBot, Leapfrog, RepRap derivatives and those from Aye Aye Labs, Builder, iMaker, PrintrBot, and many others. En komplet liste af printere kompatible med Verbatims materialer kan ses her

Se hvordan PP printes på en Leapfrog Bolt her:

[su_youtube url="https://www.youtube.com/watch?v=XN8nnziw29s&feature=youtu.be"]

Event: SAP Excellence Day 2026

It-løsninger | Nordhavn

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

24. februar 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S