Nyt superstærkt materiale til 3D-print

Verbatim er klar med en ny type materiale til 3D-print, som binder godt og modstår varme, kemikalier og slid bedre end de gængse materialer.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

3D-print udføres typisk i materialerne ABS eller PLA, der har hver sine fordele og ulemper. Ingen af dem er dog så stærke som Polypropylene, eller PP som det forkortes, der modstandsdygtigt overfor såvel kemikalier som varme og slid.

Materialet binder desuden bedre, så det skal være nemmere at få sine 3D-kreationer til at hænge sammen.  

Polypropylene er på inden måde nyt, det er faktisk en af de mest anvendte typer plastik, og bruges både til madindpakning, laboratorie-udstyr, højttalere, bildele og meget andet.

Det er dog nyt at Verbatim tilbyder det som materiale til 3D-print. 

Fungerer med de fleste printere

PP får i tykkelser på 1.75 mm og 2.85 mm, og materialet kræver en nozzle-temperatur på 170 grader og en bed-temperatur på 70 grader. Det bør derfor kunne printes med de fleste tilgængelig 3D-printere.

 MakerBot, Leapfrog, RepRap derivatives and those from Aye Aye Labs, Builder, iMaker, PrintrBot, and many others. En komplet liste af printere kompatible med Verbatims materialer kan ses her

Se hvordan PP printes på en Leapfrog Bolt her:

[su_youtube url="https://www.youtube.com/watch?v=XN8nnziw29s&feature=youtu.be"]

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Kryptokustode til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

    Nordjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    ML OPS til udvikling og støtte af Computer Network Exploitation

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S