Nyt superstærkt materiale til 3D-print

Verbatim er klar med en ny type materiale til 3D-print, som binder godt og modstår varme, kemikalier og slid bedre end de gængse materialer.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

3D-print udføres typisk i materialerne ABS eller PLA, der har hver sine fordele og ulemper. Ingen af dem er dog så stærke som Polypropylene, eller PP som det forkortes, der modstandsdygtigt overfor såvel kemikalier som varme og slid.

Materialet binder desuden bedre, så det skal være nemmere at få sine 3D-kreationer til at hænge sammen.  

Polypropylene er på inden måde nyt, det er faktisk en af de mest anvendte typer plastik, og bruges både til madindpakning, laboratorie-udstyr, højttalere, bildele og meget andet.

Det er dog nyt at Verbatim tilbyder det som materiale til 3D-print. 

Fungerer med de fleste printere

PP får i tykkelser på 1.75 mm og 2.85 mm, og materialet kræver en nozzle-temperatur på 170 grader og en bed-temperatur på 70 grader. Det bør derfor kunne printes med de fleste tilgængelig 3D-printere.

 MakerBot, Leapfrog, RepRap derivatives and those from Aye Aye Labs, Builder, iMaker, PrintrBot, and many others. En komplet liste af printere kompatible med Verbatims materialer kan ses her. 

Se hvordan PP printes på en Leapfrog Bolt her:

[su_youtube url="https://www.youtube.com/watch?v=XN8nnziw29s&feature=youtu.be"]

Annonce

Annonceindlæg fra Pax8

Den største barriere for AI er ikke teknologi - men at bevise dens forretningsværdi

Ny leverancemodel gør det lettere og hurtigere for partnere at konfigurere præcis den AI-løsning, der giver kunderne et hurtigere og konkret afkast.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

Annette Macsay Mostrup

IFS Danmark A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S