Buet kæmpeskærm fra Philips

Du får 34-tommer UltraWide QHD i den nye Philips 349X7FJEW-skærm, der kan vise billeder fra to enheder samtidig.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Skærmens 1800R krumning skal give en fordybende billedoplevelse, og den nye Philips 349X7FJEW er designet i UltraWide 21:9-format, der giver brugeren masser af plads til at multitaske.

Den høje Quad HD-opløsning (3440 x 1440 pixels) er en fordel, når man bruger MultiView-funktionen til at vise store mængder information på skærmen samtidigt.

Skærmen kan streame input fra to systemer på én gang. Den kan enten deles ind i to ens sektioner eller en af sektionerne kan vises i et picture-in-picture (PiP) format. På den måde kan brugere have et øje på et live news- eller sports feed, mens der arbejdes i et dokument.

Skærmen er bred nok til at man kan se den samlede tidslinje på en gang, og 117.3% (CIE1931) sRGB farvespektrum gør det muligt for fotografer og video-producenter at nyde fremragende farvereproduktion. Takket være AMD FreeSync-teknologien, vil alle former for videoafspilning forekomme jævnt, uden rystelser, tearing eller bevægelsesslør. 

Fleksibelt design

Et kant-til-kant design giver skærmen et stramt udseende, der komplimenteres af den diskrete krumning og skærmens glansfulde krom-finish.

Skærmen kan justeres i højden og kan tiltes, så brugerne kan positionere det buede visningsareal optimalt i forhold til deres synsfelt, hvilket gør det muligt at undgå ubehagelige og usunde sidde positioner. 

Philips 349X7FJEW er også udstyret med LowBlue Mode indstillingen. Studier har vist at noget som ultra-violette stråler kan skabe øjenskade, kortbølget blåt lys fra LED skærme kan medføre øjenskade og påvirke synet over tid. Indstillingen Philips LowBlue Mode er udviklet for at skabe mere velbehag, og benytter smart software teknologi til at reducere skadeligt kortbølget blåt lys.

Der er ikke brug for et separat USB hub på skrivebordet: flere enheder kan forbindes til det integrerede hub, hvilket reducerer antallet af kabler og giver hurtig adgang til USB. Skærmen kan også bruges til hurtig opladning af USB-tilsluttede enheder.

Philips 349X7FJEW har en vejledende pris på 6.689 kroner og vil være i butikkerne fra slutningen af april.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til Lokal IT på Flyvestation Karup

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    SAP-medarbejder til Roller & Autorisationer i Forsvarets Cyberdivision

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S