Buet kæmpeskærm fra Philips

Du får 34-tommer UltraWide QHD i den nye Philips 349X7FJEW-skærm, der kan vise billeder fra to enheder samtidig.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Skærmens 1800R krumning skal give en fordybende billedoplevelse, og den nye Philips 349X7FJEW er designet i UltraWide 21:9-format, der giver brugeren masser af plads til at multitaske.

Den høje Quad HD-opløsning (3440 x 1440 pixels) er en fordel, når man bruger MultiView-funktionen til at vise store mængder information på skærmen samtidigt.

Skærmen kan streame input fra to systemer på én gang. Den kan enten deles ind i to ens sektioner eller en af sektionerne kan vises i et picture-in-picture (PiP) format. På den måde kan brugere have et øje på et live news- eller sports feed, mens der arbejdes i et dokument.

Skærmen er bred nok til at man kan se den samlede tidslinje på en gang, og 117.3% (CIE1931) sRGB farvespektrum gør det muligt for fotografer og video-producenter at nyde fremragende farvereproduktion. Takket være AMD FreeSync-teknologien, vil alle former for videoafspilning forekomme jævnt, uden rystelser, tearing eller bevægelsesslør. 

Fleksibelt design

Et kant-til-kant design giver skærmen et stramt udseende, der komplimenteres af den diskrete krumning og skærmens glansfulde krom-finish.

Skærmen kan justeres i højden og kan tiltes, så brugerne kan positionere det buede visningsareal optimalt i forhold til deres synsfelt, hvilket gør det muligt at undgå ubehagelige og usunde sidde positioner. 

Philips 349X7FJEW er også udstyret med LowBlue Mode indstillingen. Studier har vist at noget som ultra-violette stråler kan skabe øjenskade, kortbølget blåt lys fra LED skærme kan medføre øjenskade og påvirke synet over tid. Indstillingen Philips LowBlue Mode er udviklet for at skabe mere velbehag, og benytter smart software teknologi til at reducere skadeligt kortbølget blåt lys.

Der er ikke brug for et separat USB hub på skrivebordet: flere enheder kan forbindes til det integrerede hub, hvilket reducerer antallet af kabler og giver hurtig adgang til USB. Skærmen kan også bruges til hurtig opladning af USB-tilsluttede enheder.

Philips 349X7FJEW har en vejledende pris på 6.689 kroner og vil være i butikkerne fra slutningen af april.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos