Dansk indkøbs-app forhindrer madspild og skåner pengepungen

Grosh hjælper med at undgå madspild og forhindrer, at du køber madvarer du har i forvejen. App'en regner selv ud, hvornår der skal fyldes op af mælk, smør og andet.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

"I dag står private husstande for størstedelen af madspildet, men der gøres ikke ret meget ved det. Hos fødevareproducenterne, butikskæderne og øvrige led er der initiativer i gang. Derfor forsøger vi at gøre en indsats mod madspild i hjemmene." siger stifteren af Grosh, Søren Aldenryd.

"Der findes mange indkøbsapps, men der findes faktisk kun Grosh som har lagerstyring integreret med indkøbslisten. For ofte købte varer, kan Grosh automatisk beregne lagerbeholdning og forudse, hvornår man skal købe en vare ind igen. " forklarer Søren Aldenryd.

For 10 år siden blev der talt meget om intelligente køleskabe med sensorer og fødevarer med RFID chips i emballagen. Det skulle muliggøre lagerstyring og nemmere indkøb. Erfaringerne fra Grosh viser, at dette er unødvendigt, da app'en ganske nøjagtigt kan forudsige indholdet af dit køleskab og hvad du mangler at supplere med. Alt sammen uden at forbrugerne skal købe nye køleskabe eller producenterne ændre på emballagen.

Smart "fjernlager" via stregkoder

"For de varer man mindre ofte køber ind, har vi dog manglet en løsning. Det kan være de varer man opbevarer i sin fryser eller viktualierum. Typisk glemmer man, at man har noget på "lager" og køber det ind igen - eller det man har ligger for længe og må smides ud." fortsætter Søren Aldenryd. App'en Grosh har nu også et bud på en løsning på dette område:

"Vi har set på stregkoder og kan efter en testperiode konkludere, at det er en fin løsning blot at scanne stregkoder, når man lægger til eller fjerner fra lageret. Desuden har vi sørget for, at app'en også føjer varer til indkøbslisten, når lageret bliver tomt."

Grosh kan downloades til iOS og Android på App Store og Google Play

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Sikkerhed | København S

Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S

Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job