Dansk indkøbs-app forhindrer madspild og skåner pengepungen

Grosh hjælper med at undgå madspild og forhindrer, at du køber madvarer du har i forvejen. App'en regner selv ud, hvornår der skal fyldes op af mælk, smør og andet.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

"I dag står private husstande for størstedelen af madspildet, men der gøres ikke ret meget ved det. Hos fødevareproducenterne, butikskæderne og øvrige led er der initiativer i gang. Derfor forsøger vi at gøre en indsats mod madspild i hjemmene." siger stifteren af Grosh, Søren Aldenryd.

"Der findes mange indkøbsapps, men der findes faktisk kun Grosh som har lagerstyring integreret med indkøbslisten. For ofte købte varer, kan Grosh automatisk beregne lagerbeholdning og forudse, hvornår man skal købe en vare ind igen. " forklarer Søren Aldenryd.

For 10 år siden blev der talt meget om intelligente køleskabe med sensorer og fødevarer med RFID chips i emballagen. Det skulle muliggøre lagerstyring og nemmere indkøb. Erfaringerne fra Grosh viser, at dette er unødvendigt, da app'en ganske nøjagtigt kan forudsige indholdet af dit køleskab og hvad du mangler at supplere med. Alt sammen uden at forbrugerne skal købe nye køleskabe eller producenterne ændre på emballagen.

Smart "fjernlager" via stregkoder

"For de varer man mindre ofte køber ind, har vi dog manglet en løsning. Det kan være de varer man opbevarer i sin fryser eller viktualierum. Typisk glemmer man, at man har noget på "lager" og køber det ind igen - eller det man har ligger for længe og må smides ud." fortsætter Søren Aldenryd. App'en Grosh har nu også et bud på en løsning på dette område:

"Vi har set på stregkoder og kan efter en testperiode konkludere, at det er en fin løsning blot at scanne stregkoder, når man lægger til eller fjerner fra lageret. Desuden har vi sørget for, at app'en også føjer varer til indkøbslisten, når lageret bliver tomt."

Grosh kan downloades til iOS og Android på App Store og Google Play

Danoffice IT

Netværksarkitekt med kundeflair

Københavnsområdet

SOS International

Platform Engineer

Midtjylland

Søfartsstyrelsen

Strategisk og visionær it-arkitekt

Region Sjælland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Teamleder til AI, Modellering og Simulering ved Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Københavnsområdet

Event: Computerworld Summit 2026 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

28 april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job