Dansk indkøbs-app forhindrer madspild og skåner pengepungen

Grosh hjælper med at undgå madspild og forhindrer, at du køber madvarer du har i forvejen. App'en regner selv ud, hvornår der skal fyldes op af mælk, smør og andet.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

"I dag står private husstande for størstedelen af madspildet, men der gøres ikke ret meget ved det. Hos fødevareproducenterne, butikskæderne og øvrige led er der initiativer i gang. Derfor forsøger vi at gøre en indsats mod madspild i hjemmene." siger stifteren af Grosh, Søren Aldenryd.

"Der findes mange indkøbsapps, men der findes faktisk kun Grosh som har lagerstyring integreret med indkøbslisten. For ofte købte varer, kan Grosh automatisk beregne lagerbeholdning og forudse, hvornår man skal købe en vare ind igen. " forklarer Søren Aldenryd.

For 10 år siden blev der talt meget om intelligente køleskabe med sensorer og fødevarer med RFID chips i emballagen. Det skulle muliggøre lagerstyring og nemmere indkøb. Erfaringerne fra Grosh viser, at dette er unødvendigt, da app'en ganske nøjagtigt kan forudsige indholdet af dit køleskab og hvad du mangler at supplere med. Alt sammen uden at forbrugerne skal købe nye køleskabe eller producenterne ændre på emballagen.

Smart "fjernlager" via stregkoder

"For de varer man mindre ofte køber ind, har vi dog manglet en løsning. Det kan være de varer man opbevarer i sin fryser eller viktualierum. Typisk glemmer man, at man har noget på "lager" og køber det ind igen - eller det man har ligger for længe og må smides ud." fortsætter Søren Aldenryd. App'en Grosh har nu også et bud på en løsning på dette område:

"Vi har set på stregkoder og kan efter en testperiode konkludere, at det er en fin løsning blot at scanne stregkoder, når man lægger til eller fjerner fra lageret. Desuden har vi sørget for, at app'en også føjer varer til indkøbslisten, når lageret bliver tomt."

Grosh kan downloades til iOS og Android på App Store og Google Play. 

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec