Dansk indkøbs-app forhindrer madspild og skåner pengepungen

Grosh hjælper med at undgå madspild og forhindrer, at du køber madvarer du har i forvejen. App'en regner selv ud, hvornår der skal fyldes op af mælk, smør og andet.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

"I dag står private husstande for størstedelen af madspildet, men der gøres ikke ret meget ved det. Hos fødevareproducenterne, butikskæderne og øvrige led er der initiativer i gang. Derfor forsøger vi at gøre en indsats mod madspild i hjemmene." siger stifteren af Grosh, Søren Aldenryd.

"Der findes mange indkøbsapps, men der findes faktisk kun Grosh som har lagerstyring integreret med indkøbslisten. For ofte købte varer, kan Grosh automatisk beregne lagerbeholdning og forudse, hvornår man skal købe en vare ind igen. " forklarer Søren Aldenryd.

For 10 år siden blev der talt meget om intelligente køleskabe med sensorer og fødevarer med RFID chips i emballagen. Det skulle muliggøre lagerstyring og nemmere indkøb. Erfaringerne fra Grosh viser, at dette er unødvendigt, da app'en ganske nøjagtigt kan forudsige indholdet af dit køleskab og hvad du mangler at supplere med. Alt sammen uden at forbrugerne skal købe nye køleskabe eller producenterne ændre på emballagen.

Smart "fjernlager" via stregkoder

"For de varer man mindre ofte køber ind, har vi dog manglet en løsning. Det kan være de varer man opbevarer i sin fryser eller viktualierum. Typisk glemmer man, at man har noget på "lager" og køber det ind igen - eller det man har ligger for længe og må smides ud." fortsætter Søren Aldenryd. App'en Grosh har nu også et bud på en løsning på dette område:

"Vi har set på stregkoder og kan efter en testperiode konkludere, at det er en fin løsning blot at scanne stregkoder, når man lægger til eller fjerner fra lageret. Desuden har vi sørget for, at app'en også føjer varer til indkøbslisten, når lageret bliver tomt."

Grosh kan downloades til iOS og Android på App Store og Google Play

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Jul Jakobsen

Region Nordjylland

Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune