Millisekunders ventetid kan koste et salg i internetbutikken

Hvor hurtigt en hjemmeside bliver indlæst på en smartphone eller tablet har afgørende betydning for, hvor lang tid de besøgende opholder sig på siden og om de putter varer i den digitale indkøbskurv. Det viser en ny rapport fra CDN-virksomheden Akamai, hvor det fremgår, at selv millisekunders ventetid kan ses på virksomheders bundlinje.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Kampen om kunderne er hård og for internetbutikker kan indlæsningshastigheden på deres hjemmeside ses på bundlinjen. Det viser rapporten The State of Online Retail Performance fra CDN-virksomheden Akamai.

Her fremgår det, at 53 pct. af besøgende fra mobile enheder forlader en hjemmeside, hvis den tager mere end tre sekunder at indlæse. Og bliver hjemmesiden ikke indlæst efter to sekunder, kan dette øge den såkaldte bounce rate med op til 103 pct. Bounce rate angiver antallet af besøgende, der kun klikker på én side og ikke klikker sig videre rundt.

Forsinkelser ved indlæsningstid på helt ned til 100 millisekunder kan nedsætte onlinebutikkernes konverteringsrate med op til 7 pct.

”Tålmodighed er jægerens vigtigste dyd, men bestemt ikke forbrugerens. Hvis en hjemmeside ikke bliver indlæst med det samme, er konkurrenten jo kun et klik væk. I rapporten kan vi se, at 28 pct. af kunderne ikke vender tilbage til en langsom side,” siger Per Sterner, der er nordisk chef i Akamai.

Vi vindueshopper fra mobilen

Rapporten viser også, at forbrugerne i særlig grad bruger deres smartphone, når de skal vinduesshoppe. Halvdelen af forbrugerne bruger nemlig deres smartphone til at finde produkter eller services på nettet, men kun én ud af fem gennemfører en transaktion.

Rapporten The State of Online Retail Performance er baseret på globalt data fra omkring 10 milliarder besøg på hjemmesider på tværs af Asien, Europa og USA. Rapporten blev tidligere udarbejdet af SOASTA, som Akamai opkøbte i april 2017.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S