Millisekunders ventetid kan koste et salg i internetbutikken

Hvor hurtigt en hjemmeside bliver indlæst på en smartphone eller tablet har afgørende betydning for, hvor lang tid de besøgende opholder sig på siden og om de putter varer i den digitale indkøbskurv. Det viser en ny rapport fra CDN-virksomheden Akamai, hvor det fremgår, at selv millisekunders ventetid kan ses på virksomheders bundlinje.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Kampen om kunderne er hård og for internetbutikker kan indlæsningshastigheden på deres hjemmeside ses på bundlinjen. Det viser rapporten The State of Online Retail Performance fra CDN-virksomheden Akamai.

Her fremgår det, at 53 pct. af besøgende fra mobile enheder forlader en hjemmeside, hvis den tager mere end tre sekunder at indlæse. Og bliver hjemmesiden ikke indlæst efter to sekunder, kan dette øge den såkaldte bounce rate med op til 103 pct. Bounce rate angiver antallet af besøgende, der kun klikker på én side og ikke klikker sig videre rundt.

Forsinkelser ved indlæsningstid på helt ned til 100 millisekunder kan nedsætte onlinebutikkernes konverteringsrate med op til 7 pct.

”Tålmodighed er jægerens vigtigste dyd, men bestemt ikke forbrugerens. Hvis en hjemmeside ikke bliver indlæst med det samme, er konkurrenten jo kun et klik væk. I rapporten kan vi se, at 28 pct. af kunderne ikke vender tilbage til en langsom side,” siger Per Sterner, der er nordisk chef i Akamai.

Vi vindueshopper fra mobilen

Rapporten viser også, at forbrugerne i særlig grad bruger deres smartphone, når de skal vinduesshoppe. Halvdelen af forbrugerne bruger nemlig deres smartphone til at finde produkter eller services på nettet, men kun én ud af fem gennemfører en transaktion.

Rapporten The State of Online Retail Performance er baseret på globalt data fra omkring 10 milliarder besøg på hjemmesider på tværs af Asien, Europa og USA. Rapporten blev tidligere udarbejdet af SOASTA, som Akamai opkøbte i april 2017.

Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

Navnenyt fra it-Danmark

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS