Test: LibreOffice: Masser af gode funktioner

LibreOffice, der også fås på dansk, er pakket med specialværktøjer og brugbare programmer takket være open source-miljøet.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Aksel Brinck, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Her er der tale om et såkaldt open source-projekt, hvilket betyder, at indholdet hele tiden udvikles og forfines af frivillige. Alle programmer i pakken har en velorganiseret brugerflade, og tekstprogrammet, Writer, er både tilpas simpelt til at skrive en kort huskeseddel og nuanceret nok til at skabe bogsider med billeder.

Det gælder også regne-arket Calc, som har fine muligheder for celleformatering. Draw er et godt redskab til tekniske tegninger, og med Base har du et database-program, der kan det væsentlige.

Libreoffice's praktiske guide

Praktiske guides hjælper dig med særligt indhold såsom memoer og budgetter. Desuden er LibreOffice kompatibel med dokumentformaterne i Microsoft Office og understøtter det åbne format odf, hvilket sikrer kompatibilitet på tværs af office-pakker.

En unik funktion i LibreOffice er understøttelse af udvidelser. Du kan tilføje yderligere funktionalitet og flere skabeloner såsom clipart og stavekontrol på forskellige sprog. Det er en god programpakke, hvis du vil have mange strenge at hive i.

Hent LibreOffice gratis her.

Læses lige nu

    AL Sydbank

    Automation Developer - Digital & Processes

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

    Københavnsområdet

    Riskpoint A/S (Riskpoint Solutions Limited)

    Senior Developer

    Københavnsområdet

    Danoffice IT

    Head of Business Enablement

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Immeo

    Legacy-modernisering fejler, når man ikke ved, hvad man erstatter

    Mange offentlige legacy-systemer rummer kritisk forretningslogik, som ikke findes i dokumentationen, men kun i koden.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Heidi Johansen

    Zealand Business College

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job