Test: LibreOffice: Masser af gode funktioner

LibreOffice, der også fås på dansk, er pakket med specialværktøjer og brugbare programmer takket være open source-miljøet.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Aksel Brinck, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Her er der tale om et såkaldt open source-projekt, hvilket betyder, at indholdet hele tiden udvikles og forfines af frivillige. Alle programmer i pakken har en velorganiseret brugerflade, og tekstprogrammet, Writer, er både tilpas simpelt til at skrive en kort huskeseddel og nuanceret nok til at skabe bogsider med billeder.

Det gælder også regne-arket Calc, som har fine muligheder for celleformatering. Draw er et godt redskab til tekniske tegninger, og med Base har du et database-program, der kan det væsentlige.

Libreoffice's praktiske guide

Praktiske guides hjælper dig med særligt indhold såsom memoer og budgetter. Desuden er LibreOffice kompatibel med dokumentformaterne i Microsoft Office og understøtter det åbne format odf, hvilket sikrer kompatibilitet på tværs af office-pakker.

En unik funktion i LibreOffice er understøttelse af udvidelser. Du kan tilføje yderligere funktionalitet og flere skabeloner såsom clipart og stavekontrol på forskellige sprog. Det er en god programpakke, hvis du vil have mange strenge at hive i.

Hent LibreOffice gratis her.

Læses lige nu

    SOS International

    Principal Solution Architect

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Senior Network Engineer

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Opentext

    Identity er omdrejningspunkt for AI, applikationer og angreb og kræver klar governance

    Det gælder om at reducere risici – fra medarbejdere over privilegerede brugere til maskinidentiteter.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse