Test: Google Docs: Gode samarbejdsfunktioner

Google Docs fås på dansk, men den største styrke er helt sikkert muligheden for, at flere kan arbejde på samme dokument.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Aksel Brinck, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Hvis du allerede bruger Gmail og Google Drev, er Google Docs vejen til at få integreret alle sine produk-tivitets- og kommunikationsapplikationer. Der er ikke så mange avancerede funktioner som i de andre office-pakker, men de gode samarbejdsfunktioner er et plus. Brugerfladen er browserbaseret, og flere personer kan på hver sin computer arbejde samtidig på et dokument, og ændringer kan ses i ”Revisionsoversigt”.

Alle rettelser gemmes automatisk løbende, og det er jo ganske smart, men programmerne fungerer kun, så længe din computer har adgang til nettet. Både tekstprogrammet, regnearket og præsentationsprogrammet fungerer fint på det basale plan (og det er alt, hvad de fleste af os har brug for).

Du kan importere dokumenter i for eksempel formatet docx og pptx. Men det sker ikke altid fejlfrit – især kan PowerPoint-dokumenter ændre udseende. Regnearket Sheets har matematiske funktioner, men kan ikke håndtere alle importerede formler.

Brug Google Docs gratis her.

Læses lige nu

    IT-Universitetet i København

    IT-partner til IT-Universitetet i København

    Københavnsområdet

    Rambøll Management Consulting

    Senior AI Engineer

    Midtjylland

    HusCompagniet A/S

    IT-driftskonsulent

    Midtjylland

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

    Michael Nyboe Engelrud

    Rethink Cybersecurity Advisory