Test: Google Docs: Gode samarbejdsfunktioner

Google Docs fås på dansk, men den største styrke er helt sikkert muligheden for, at flere kan arbejde på samme dokument.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Aksel Brinck, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Hvis du allerede bruger Gmail og Google Drev, er Google Docs vejen til at få integreret alle sine produk-tivitets- og kommunikationsapplikationer. Der er ikke så mange avancerede funktioner som i de andre office-pakker, men de gode samarbejdsfunktioner er et plus. Brugerfladen er browserbaseret, og flere personer kan på hver sin computer arbejde samtidig på et dokument, og ændringer kan ses i ”Revisionsoversigt”.

Alle rettelser gemmes automatisk løbende, og det er jo ganske smart, men programmerne fungerer kun, så længe din computer har adgang til nettet. Både tekstprogrammet, regnearket og præsentationsprogrammet fungerer fint på det basale plan (og det er alt, hvad de fleste af os har brug for).

Du kan importere dokumenter i for eksempel formatet docx og pptx. Men det sker ikke altid fejlfrit – især kan PowerPoint-dokumenter ændre udseende. Regnearket Sheets har matematiske funktioner, men kan ikke håndtere alle importerede formler.

Brug Google Docs gratis her.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    29. april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

    Michael Nyboe Engelrud

    Rethink Cybersecurity Advisory