Test: Google Docs: Gode samarbejdsfunktioner

Google Docs fås på dansk, men den største styrke er helt sikkert muligheden for, at flere kan arbejde på samme dokument.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Aksel Brinck, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Hvis du allerede bruger Gmail og Google Drev, er Google Docs vejen til at få integreret alle sine produk-tivitets- og kommunikationsapplikationer. Der er ikke så mange avancerede funktioner som i de andre office-pakker, men de gode samarbejdsfunktioner er et plus. Brugerfladen er browserbaseret, og flere personer kan på hver sin computer arbejde samtidig på et dokument, og ændringer kan ses i ”Revisionsoversigt”.

Alle rettelser gemmes automatisk løbende, og det er jo ganske smart, men programmerne fungerer kun, så længe din computer har adgang til nettet. Både tekstprogrammet, regnearket og præsentationsprogrammet fungerer fint på det basale plan (og det er alt, hvad de fleste af os har brug for).

Du kan importere dokumenter i for eksempel formatet docx og pptx. Men det sker ikke altid fejlfrit – især kan PowerPoint-dokumenter ændre udseende. Regnearket Sheets har matematiske funktioner, men kan ikke håndtere alle importerede formler.

Brug Google Docs gratis her.

Læses lige nu

    Rambøll Management Consulting

    Senior AI Engineer

    Midtjylland

    KMD A/S

    Support Consultant for KMD Nexus

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger leder til Lokal IT Servicecenter i Holstebro

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra SuperOffice

    Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

    Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job