Test: Google Docs: Gode samarbejdsfunktioner

Google Docs fås på dansk, men den største styrke er helt sikkert muligheden for, at flere kan arbejde på samme dokument.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Aksel Brinck, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Hvis du allerede bruger Gmail og Google Drev, er Google Docs vejen til at få integreret alle sine produk-tivitets- og kommunikationsapplikationer. Der er ikke så mange avancerede funktioner som i de andre office-pakker, men de gode samarbejdsfunktioner er et plus. Brugerfladen er browserbaseret, og flere personer kan på hver sin computer arbejde samtidig på et dokument, og ændringer kan ses i ”Revisionsoversigt”.

Alle rettelser gemmes automatisk løbende, og det er jo ganske smart, men programmerne fungerer kun, så længe din computer har adgang til nettet. Både tekstprogrammet, regnearket og præsentationsprogrammet fungerer fint på det basale plan (og det er alt, hvad de fleste af os har brug for).

Du kan importere dokumenter i for eksempel formatet docx og pptx. Men det sker ikke altid fejlfrit – især kan PowerPoint-dokumenter ændre udseende. Regnearket Sheets har matematiske funktioner, men kan ikke håndtere alle importerede formler.

Brug Google Docs gratis her.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Thales

    AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

    Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS