Libratone først med support til Apples nye AirPlay 2

Libratones multiroomhøjttalere ZIPP og ZIPP Copenhagen Edition er de første til at understøtter den nye AirPlay 2 standard, som Apple netop har lanceret. Teknologien byder på flere store fordele .

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

I mandags offentliggjorde Apple det nye AirPlay 2 og iOS 11 på Apple Worldwide Developers Conference.

Libratone er blandt de første audio brands i verden, der understøtter den nye teknologi.

Markedet for multiroom-højttalere er de seneste år steget støt, og nogle få brands har – som Libratone – udviklet deres eget multiroom-system. Salget af og kendskabet til multiroom-højttalere udgør dog stadig kun en lille procentdel af det samlede marked.

“Med AirPlay 2 kan millioner af mennesker nu styre deres højttalere fra en Mac, iPhone eller iPad. Alt, hvad du behøver, er den iOS-enhed, 500 millioner mennesker alligevel har ved hånden. Med den kan du styre multiroom-højttalerne og dermed sætte musikken fri – præcis hvad Libratone har arbejdet målrettet på i snart 10 år,” siger Simon Peschcke-Køedt, VP Global Marketing hos Libratone.

Styr multirum fra iOS

For Libratone og andre lydelskere er den mest interessante feature ved AirPlay 2 muligheden for at styre multi room-højttalere via den nye teknologi, fordi Libratones populære ZIPP og ZIPP MINI højttalere nemt kobles til forskellige streamingtjenester via AirPlay 2.

“Der er ingen tvivl om, at lanceringen af iOS 11 og AirPlay 2 vil betyde, at langt flere får øjnene op for den glæde og fleksibilitet, der følger med højttalere, som er forbundet trådløst med hinanden. Maksimal frihed i forhold til, hvornår og hvor du vil have din lyd, har været Libratones mål siden vores etablering i 2009, og i dag har vi taget et syvmileskridt for at give vores brugere en endnu bedre lydoplevelse,” siger Simon Peschcke-Køedt.

Når Apple senere i år frigiver den nye AirPlay 2, vil Libratone følge efter med en softwareopdatering til Libratone ZIPP og Libratone ZIPP Mini, der understøtter AirPlay 2. Ældre ZIPP og ZIPP Mini kan altså også nyde godt af den nye AirPlay 2teknologi. Opdateringen vil betyde, at du kan styre multiroom via Siri, fra kontrolpaneleti iPhone eller via Apples Home App. Du og dine venner vil også kunne styre den samme playliste via ’Shared up next’ i Apple Music etc.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos